Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Gelintülü Şelalesi

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Gelintülü Şelalesi Hakkında

Rize’ye 85 kilometre uzaklıkta yer alan Ayder Yaylası’na konumlanmış olan şelale, Kaçkar zirvelerinden beslenmiş Kavron Deresine müthiş bir ivme ile düşer. Samistal, Ayder ve Hazindak yaylalarının birbirinden ayırmış olan Kuzey ve Güney cephesinde yer alan dağlarından doğmuş olan şelalenin ana kaynağı, yükseklerde erimiş olan kar kümeleri. Peki Gelintülü Şelalesi nerede? Şelalenin bulunmuş olduğu konumdan seyretmiş olduğunuz yayla manzarası, muhteşem fotoğraf karelerine imza atıyor. Yaklaşık 1500 metrekarelik dik akışta süzülmüş olan şelale, 1320 metre irtifada yer alır. Ülkenin en uzun şelalesi olma özelliğiyle bilinen Rize Gelintülü Şelalesi Ayder Yaylası’nın üst kısmında yer alan Huser Yaylası’nda konumlanmış noktada sizleri bekliyor. Şelaleye ismini, suyunun akarken adeta bir gelin duvağına benzemesinden alır.

Şelaleye giriş saatleri konusunda ise hiçbir sıkıntı yaşamayacağınız garanti. Çünkü giriş- çıkış saatleri konusunda herhangi bir sınırlama söz konusu değil. 

Gelintülü Şelalesi nasıl gidilir sorusu sizi araştırmaya itebilir. Şelalenin farklı merkeze uzaklıkları ise aşağıdaki şekilde yanıtlanabilir;

 • Gelintülü Şelalesi- Çamlıhemşin arası yaklaşık 50 km
 • Gelintülü- Trabzon arası yaklaşık 190 km
 • Gelintülü Şelalesi- Rize arası yaklaşık 100 km mesafede yer almakta.

Rize Gelintülü Şelalesi Gezi Rehberi

Rize gezilecek yerler ve tarihi mekanlar listesinin başında, Fırtına Deresi yer alıyor. Aynı zamanda farklı aktivite alternatifleri bulabileceğiniz alanlar bulunuyor. Bu yerlerden bazıları:

 • Fırtına Deresi: Eski adıyla bilinen Peruma, Doğu Karadeniz’de yer almış olan akarsulardan biri. Kaçkar Dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarında derelerin birleşimiyle oluşur. Rize Ardeşen Yaylasına yaklaşık 2 km lik mesafede Karadeniz’e dökülmüş olan Fırtına Deresi, yaklaşık 68 km uzunlukta yer almakta.
 • Gito Yaylası: Son zamanlarda gezginlerin sıklıkla keşfetmiş olduğu yayla, can alıcı manzaralarıyla dillerden düşmeyen Rize’nin el değmemiş yaylarını oluşturur. Engebeli ve dik yollarına rağmen kamp yapmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yayla özelliği taşır.
 • Çinçiva Köyü: Çamlıhemşin’de görmeniz gereken ilk lokasyonun başında Çinçiva köyü gelir. Dizi ve film çekimlerine sıklıkla tercih edilmiş bu mekan, Fırtına deresinin tam yanında yer alıyor. Fırsatınız olursa eğer buraya gelmişken yerel kafelerde bir kahve içmeniz önerilmekte.
 • Didi Rafting: Çamlıhemşin yolunda olan bu konaklama merkezi, Ayder Yaylası’na yaklaşık 22 km uzaklıkta yer almakta. Dağ manzaralı olan konaklamalarda tesis bünyelerinde özel otoparklar ücretsiz. Civardaki bölgede bisiklete binme, kano ve balık tutma gibi etkinlikler gerçekleştirilmekte.
 • Zil Kalesi: Bölgede en dikkate değer eserlerinden birini oluşturan kale, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine kurulu. Kale, aynı zamanda dış-orta ve iç kaleden meydana gelmekte. Dış kale kapısına patika bir yoldan ulaşılmakta. Bir teras sonrasıysa orta surlara geçilir. Bu noktadan kapı yardımıyla kale içerisine geçilmekte. Orta kale içerisinde yer alan 3 önemli bir de yapı bulunmakta. 
 • Çamlıhemşin Konakları: Eski dönemlerde yapılmış olan konaklar, buraya gelmiş olan ziyaretçilere önemli tarihi bilgiler vermekte. Konakları ise genellikle 3 katlı yapılmış olup, her konağında ahşap işlemeleri mevcut. Ahşap işlemlerinin en ilginç yanı ise yapımında herhangi bir çivinin bulunmamasıdır.

Gelintülü Şelalesi Yöresine Yakın Yerde Ne Yenir?

Gelintülü şelalesi yakınlarında önerilebilecek kafe ve restoranlar (Kelagon, Sasuk, Eylül) birbirinden zengin menüleri ile tatil keyfinizde sizlere eşlik ediyor olacak. Peki Rize’nin en ünlü yemekleri arasında hangi yemekler yer alıyor? 

 • Mıhlama 
 • Rize Pidesi
 • Rize Kavurması
 • Kara Lahana Çorbası
 • Pepeçura 
 • Hamsi koli gibi birbirinden zengin menüleri ile Gelintülü Şelalesi’nin ünlü restoranları sizlere eşlik ediyor olacak.

Sizler de ayrıca Gelintülü Şelalesi yorumlar sayfasında konaklama yapabileceğiniz alternatiflere bir göz atabilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

Gelintülü Şelalesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?