Rize Gezi Rehberi

1 Yorum

Gezi Rehberi Seyhan Ahen

Rize Gezi Rehberi
Kaç karlı dağ Kaçkar'lar kadar görkemlidir? Görkemli Kaçkar Dağları'nın başladığı, yemyeşil bir doğanın masmavi bir denizle kucaklaştığı yer olan Rize, yılın dört mevsimi doğa tutkunlarının uğrak mekanlarından biri. Doğu Karadeniz'de yer alan Rize; enfes yöresel lezzetlerle dolu mutfağı, yemyeşil doğaya sahip yaylaları, tarihi dokusu ve sıcakkanlı insanlarıyla tam bir turizm merkezi konumunda.

Rize Gezilecek Yerler

Ali Paşa Konağı

    Otel
  • Emiraşıklar Mah /
  • Akseki /
  • Antalya

1 – Kaçkarlar: Buzul Gölleri

Buzul GölleriKaçkarların zorlu zirvelerin arasında kalan saklı güzellikleri, buzul gölleri. Derin, mavi bir sakinlikle ziyaretçilerini bekleyen bu doğa harikası göller, aslında keşfedilmeyi bekleyen on binlerce yıllık coğrafi bir belleği de saklıyorlar içlerinde. Dingin ve huzur dolu güzelliklerinin ötesinde ulu Kaçkarların damla damla eriyen buzullarının kalıntılarını, sabırla sonsuz dönüşümün içinde yer almaya devam ediyorlar. Bunu yaparlarken de çevredeki ekolojik canlılığa da ev sahipliği yapıyorlar.

Fotoğraf: Verçenik'in gölgesinde 3 bin metrede yukarıda yer alan bu buzul gölleri, Kaçkarlar'ın ikinci yüksek zirvesinde bulunuyor. Bu ıssız topraklara oldukça zorlu bir yürüyüşün ardından ulaşılıyor. Fotoğraf: Faruk Akbaş

2 – Huzur Diyarları: Rize Yaylaları

Rize YaylarıÇatısı çinkodan ve kiremitlerden yapılmış ahşap köy evleri, taş konakları, kemerli taş köprüleri, yeşil çayırları, heybetli şelaleleri, narin kelebekleri… İşte Rize'nin yaylaları böylesine güzel ve etkileyici unsurlara sahip. Doğa, kültür, gastronomi, mimari ve tarihin iç içe geçtiği bu yerler arasında; Hüser, Hazindak, Didingola, Ovit, Sal - Pokut, Elevit, Petran, Eğneçor ve Handüzü yaylaları başta gelir. İster yerel mimari meraklısı ister doğa aşığı isterseniz de gastronomi tutkunu olun, huzurun kol gezdiği bu yaylaların her birinde kendinizden bir parça mutlaka bulunursunuz.

3 – Tarihin İzinde: Rize'nin Taş Kemer Köprüleri

Rize taş köprüleriUzun ve sarp vadilerin yurdu Rize'nin dereleri, ayrı düşmüş yamaçları birbirine kavuşturan onlarca taş kemer köprüyle birbirlerine bağlanırlar. Tarihi yüzlerce yıl önceye dayanan ve antik Roma'nın temel mimari teknikleri kullanılarak inşası yapılan bu köprülerin evrensel tasarımı, günümüzde bile bu köprülerin kullanılmasında etkili bir rol oynuyor. Sizler de Rize gezinizde hayatın antik dönemlerden günümüze aktığı bu topraklarda yer alan taş köprüleri görebilir ve bu köprüler üzerinden geçebilirsiniz. Bölge mutlaka görmeniz gereken Rize'nin taş köprüleri arasında; Ortan, Çukurluhoca, Çağlayan, Gürgen (Kangeldibi), Şenyuva Köprüsü, Koca, Çat, Mikron, Seslikaya, Kavak, Timisvat köprüsünü sayabiliriz.

4 – Doğa ve Emek: Rize'nin Köy Konakları

Rize konaklarıDoğu Karadeniz'in kültürel mirası Rize'de kendini gösteriyor. Bir asır önce bu topraklarda inşa edilmiş ahşap ve taş konaklar, tüm detayları ve yaşanmışlıklarıyla sokaklarda sizleri karşılamaya devam ediyor. İnsan yaşamı ve doğanın sunduklarının birlikte harmanlandığı bu geleneksel yapılara konuk olmak, Rize ziyaretinizin heyecan verici parçalarından biri olacak. Çamlıhemşin, İkizdere, Fındıklı ve Rize'nin merkezinde yer alan ve birçoğu halen kullanılan bu konaklar arasında butik otel olarak hizmet verenler de mevcut.

5 – Tarihin Tanıkları: Rize'nin Antik Dönem Kaleleri

Zil KaleRize ve çevresinde yer alan kalelerin hemen hepsi savunma amacıyla inşa edilmiş kaleler. İl genelinde yer alan kaleler arasında en önemlilerinden biri Rize Kalesidir. Turizm faaliyetleriyle son zamanlarda adından en çok söz ettiren yapılardan biri de Zil Kale olup yıl boyunca en çok ziyaret edilen yapıların başında geliyor. Bunların dışında deniz kenarında bir kaya parçasının üzerinde yer alan Kız Kalesi, oldukça harabe bir halde atıl kalmış Kale-i Bala, Bozuk Kale ve Cihar Kale Rize ve çevresinde o dönemler için stratejik konuma sahip noktalarda bulunuyorlar.

6 - Enfes Tatlar: Rize'nin Yöresel Lezzetleri

Rize yemekleriKaradeniz Bölgesi'nin yerel lezzetleri ne kadar birbirine yakın olsa da bazı lezzetler var ki en iyisini sadece Rize'de yiyebilirsiniz. Mini bir gastronomi turu ile en iyisini Rize'de yiyebileceğiniz lezzetlerin başında bol tereyağlı muhlama, Rize kavurması, Rize pidesi, Pepeçura, Laz böreği, hamsili pilav, mısır ekmeği, Rize simidi ve daha nice lezzet bulunuyor.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Muhteşemm.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)