Rize'nin Neyi Meşhur

Zengin mutfağıyla her damağa hitap eden Rize, birbirinden lezzetli yemekleriyle aklınızda ve damağınızda yer edinecek.

Rize'nin Neyi Meşhur

Zengin mutfağıyla her damağa hitap eden Rize, birbirinden lezzetli yemekleriyle aklınızda ve damağınızda yer edinecek.

Karadeniz şehirlerinden biri olan Rize'de özellikle balık yemeklerinin yeri ayrıdır. Sadece meşhur yemekleriyle değil, aynı zamanda ünlü gezi mekanlarıyla da keyifli bir tatil imkanı verir. Rize'nin en meşhur yemeklerini, gezilecek tarihi mekanlarını ve doğal güzelliklerini bu sayfamızda sizlerle paylaşacağız.

Rize mutfağının olmazsa olmaz lezzetlerinin başında hamsi geliyor. Şehrin en meşhur yemeklerinin hepsi hamsiden yapılıyor. Hamsili çorba, hamsi haşlaması, hamsi kuşu, sacda hamsi, hamsi lahmacunu ve hamsi pilavı başta olma üzere birçok yöresel lezzetin içinde yer alan hamsi, şehrin simgesi adeta. Bu lezzetleri Rize gezinizde tadabilir, yeni lezzetler keşfedebilirsiniz.

Rize yaylaları saymakla bitmez. Ama içlerinden bazıları var ki oldukça ünlü. Ayder Yaylası, Rize'nin en ünlü noktalarının başında geliyor. Şehre gelen turistlerin ilgi gösterdiği Ayder Yaylası, sahip olduğu benzersiz doğasıyla ve güler yüzlü halkıyla huzurlu bir tatil sunuyor. Yaylanın her köşesini keyifle keşfedecek ve yörenin en güzel lezzetlerini damağınızla buluşturmanın mutluluğunu yaşayacaksınız. Anzer Yaylası da Rize'nin ünlü noktalarından biri. Özellikle balıyla meşhur olan Anzer Yaylası, keşfedilmeyi kesinlikle hak ediyor. Yayla, İkizdere'ye yaklaşık 35 kilometrelik bir uzaklıkta yer alıyor. Şehrin diğer yaylaları arasında Ovit Yaylası, Gito Yaylası, Çağrankaya Yaylası, Polakcur Yaylası ve Kavrun Yaylası da bulunmakta…

Rize Kalesi, şehrin en eski ve en ünlü tarihi kalıntılarının başında geliyor. İl merkezinde bulunduğu için kolaylıkla ulaşabileceğiniz kale büyük medeniyetler tarafından kullanılmış, günümüzde ise şehrin en çok ziyaret edilen noktalarının ilk sıralarında yer alıyor.

Şenyuva Köprüsü de sağlamlığı ve köklü tarihiyle göz dolduran yapılardan biri. Eski adı Çinçiva olan yapı, bulunduğu bölgenin en eski tarihi değeri olarak biliniyor. Adeta şehrin simgesi olan Şenyuva Köprüsü'nü ziyaret ederek köprünün sahip olduğu manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
Rize
Rize
/
Hamsi Trabzon’da ünlüdür

-

Yanlış bir şey bu. Bir kere hamsi benim memleketim Trabzon'da ünlüdür.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)