Ortakent Yahşi bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Ortakent Yahşi Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Ortakent Yahşi Gezilecek Yerler

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Camel Beach

"Bodrum’a yakışmayan bir işletme"

"Çok pahalı"

7.0

Misafir yorumu

2 yorum

Ortakent Yahşi Tarihi Mekanlar

Bitez'den sonraki koyda yer alan Yahşi Yalısı'ndaki Ortakent, Bodrum'un en uzun plajına sahiptir. İsminin de belittiği gibi Bodrum yarımadasının tam merkezinde yer almasından ötürü bölgeyi keşif için bir üs olarak uygundur. Deniz Bodrum yarımadasının diğer yerlerinden biraz daha soğuktur fakat temizliğinden ötürü mavi bayrak ödülüne sahiptir.

Sahilin arkasında bulunun çok yeşil düzlük alan, Bodrum a kadar giden bütün yol, narenciye tarlalarıyla doludur. Son yıllarda Ortakentteki yahşi Yalısı'nın deniz kenarı alanlarına bir çok yeni ve yüksek kaliteli oteller inşa edilmiştir. Herkesin bütçesine uyacak tarzda oteller mevcuttur. Merkeze 1km mesafede arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Bodrum müzesinde sergilenen bazı çanak çömlek, seramik ve bronz parçalar buradan çıkartılmıştır. Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde burada bir yerleşim olduğu bilinmektedir, ilk olarak Mikenler tarafından 3500 yıl önce yerleşilmiştir.

Şimdi Çakmaklı olarak bilinen alanda, Bizans çağında kiliseye dönüştürülüp baş rahibin Episkopi olarak adlandırıldığı bir Episkopi merkezi haline gelmiş bir Apollo Tapınağı vardı. Ortakent'in bir diğer ismi olan Müsgebi'nin bu Episkopi kelimesinden türediğine inanılmaktadır. Arpranga adı verilen 2 katlı eski Rum evleri tarihi miras sayılarak korumaya alınmıştır. Sabahları ve Akşamları uzun Ortakent sahilinde yürüyüş yapmak ayrı bir keyiftir.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Bodrum’a yakışmayan bir işletme
10

-

2
Çok pahalı
4

-