Mustafapaşa bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Mustafapaşa Gezilecek Yerler

Peri bacaları diyarı Kapadokya'da eski mi eski, şirin mi şirin sessiz, sakin bir kasabadır Eski adı Sinasos olarak bilinen günümüz Mustafapaşa'sı.Mustafapaşa Tarihi Mekanlar

Peri bacaları diyarı Kapadokya'da eski mi eski, şirin mi şirin sessiz, sakin bir kasabadır Eski adı Sinasos olarak bilinen günümüz Mustafapaşa'sı.
Bir zamanlar henüz köy olduğu yıllarda Rumlarla Türklerin bir arada yaşadığı bu kasabada kilisenin çan sesleri ve cami minaresinden yükselen ezan sesleri birbirine karışmıştır. 1924 yılında yapılmış olan nüfus değişimine (mübadele) kadar kasabada 600 Rum ve 150 Türk aile yaşıyormuş.

On yıla yakın bir süredir, yakın tarihimizin önemli konularından biri olan ve çeşitli yayınlarda "Göç", "Büyük Göç", "Mübadele" veya "Nüfus Mübadelesi" olarak adlandırılan olay sıklıkla dile getirilmekte, bilimsel çalışmalara konu oluşturmaktadır.

30 Ocak 1923 yılında, İsviçre'nin Lozan kentinde Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan Sözleşme ve Protokol başlıklı hukuki düzenleme ile Batı Trakya dışında yaşayan Müslüman ahali ve İstanbul, Bozcaada ve Gökçeada dışındaki Türkiye'de yaşayan Ortodoksların mübadil olarak karşılıklı göçü zorunlu kılınmıştır. Tam sayıları bilinmese de bu zorunlu göç ile iki milyona yakın insan doğduğu, büyüdüğü ve vatan bellediği toprakları bırakarak başka diyarlara göç ettirilmişlerdir. Yanlarına, taşıyabilecekleri kadar eşya alan mübadiller taşınmaz mallarını geride bırakmak zorunda kalmışlardır.

Yüzlerce yıl birlikte ve barış içinde yaşayan Türklerle Rumlar, 1924'de birbirlerinden gözyaşları içinde ayrılmışlar. Giden Rumların yerine Yunanistan'ın Kastorya kentinin Jerveni Köyü'nden gelen mübadiller yerleştirilmiş.

Mübadiller geldikleri yerlerin havasını Anadolu'nun içlerine taşımış. Bunu bugün bile hissetmek olanaklı. Kasabanın yarısını oluşturan mübadiller Makedonca konuşmayı hâlâ sürdürüyor, yemeklerini, müziklerini ve geleneklerini de yaşatıyor.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın