Muğla'nın Neyi Meşhur

Ülkemizin en sevilen tatil beldelerine ev sahipliği yapan Muğla’nın neyi meşhur öğrenmeden gezinizi planlamayın deriz…

Muğla'nın Neyi Meşhur

Ülkemizin en sevilen tatil beldelerine ev sahipliği yapan Muğla'nın neyi meşhur öğrenmeden gezinizi planlamayın deriz…

Ege Bölgesi'nin en popüler turizm şehirlerinden biri olan Muğla, yıl içerisinde yaklaşık 3 milyon turisti misafir ediyor. Ülkemizde en çok sevilen ve tercih edilen tatil beldelerine ev sahipliği yapan Muğla'nın, küçük ve düzenli bir de şehir merkezi var. Limanları, plajları ve doğal zenginlikleri ile Muğla, çok sayıda değeri ile öne çıkıyor aslında. Muğla'ya doğru bir gezi planlamadan önce, Muğla'nın neyi meşhur öğrenmek için sizler için hazırladığımız bu listeye mutlaka bir göz atın deriz.

Tatil ve Turizm Merkezleri: Eh, Muğla deyince akla ilk gelen şey tatil olunca böyle oluyor. Başta Bodrum ve Marmaris olmak üzere, Datça, Fethiye, Dalyan ve Göcek gibi sayısız tatil beldesi ile meşhur bir yer şehir Muğla.

Kelebekler Vadisi: Her ne kadar Fethiye'nin meşhur doğal varlıklarından biri olsa da, Kelebekler Vadisi artık başlı başına ün yapmış bir yer. Babadağ'ın derin kanyon duvarları arasında gizlenmiş bu cennet köşesi, Muğla'nın dış dünyadan izole olmak isteyenlerin tercih ettiği en meşhur yerlerinden biri.

Bodrum Kalesi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi: Bodrum'un genel simgesi haline gelmiş olan Bodrum Kalesi de Muğla'nın meşhur varlıkları arasında sayılabilir bizce. Nitekim Muğla deyince Bodrum, Bodrum deyince de Bodrum Kalesi geliyor akıllara. Bodrum Kalesi, günümüzde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor.

Beyaz Bodrum Evleri: Bodrum'un meşhur beyaz badanalı evleri de artık Muğla'yı anımsatan unsurlardan biri ne de olsa.

Saklıkent Kanyonu: Yaklaşık 15 km uzunluğunda olan Saklıkent Kanyonu, Muğla'nın Fethiye ilçesinde yer alan önemli doğal varlıklardan biri. Yakın bir zaman önce bir çoban tarafından keşfedilmesi ise kanyonu ilginç kılan unsurlardan biri.

Ölüdeniz: Ölüdeniz 'i ne Fethiye'ye ne de Muğla'ya mal etmek doğru olur. Çünkü Ölüdeniz artık dünyaya mal olmuş bir turizm merkezi günümüzde.

Çamur Banyosu: Muğla'nın her köşesinde meşhur olan çamur banyoları, Muğla'nın neresine giderseniz gidin yaşayabileceğiniz bir deneyim.

İztuzu Plajı: Muğla'nın Dalyan beldesinde yer alan İztuzu Plajı, caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı bir bölge olması dolayısıyla zaten ülkemizce bir hayli meşhur olmuş bir plaj. Hatta sırf bu özelliğinden dolayı kaplumbağa plajı olarak da anılıyor.

Antik Kentler: Sayısız antik kente ev sahipliği yapan Muğla; Knidos, Letoon, Kaunos, Labranda, Keramos olmak üzere pek çok antik kenti ile de meşhur bir şehir.

Yöresel Yemekler: Hangisini yazsak bilemiyoruz, zira Muğla'nın oldukça geniş bir mutfağı var. Başlıca yemeklerine değinecek olursak; hindiba, kapari filizi, dülger balığı mantısı, tavuklu çökertme, zeytinyağlı kabak çiçeği dolması, börülceli Muğla pilavı, deniz börülcesi, tarhana, damat tatlısı ve daha sayısız lezzetli yemek bulunuyor Muğla mutfağında.

Narenciye: Ege topraklarında olmanın en büyük avantajlarından biri de bu olsa gerek. Sınırsız greyfurt, portakal, mandalina ve limona sahip olmak. :)

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın