Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
İncekaya Su Kemeri
İncekaya Su Kemeri - Görsel 1
İncekaya Su Kemeri - Görsel 2
İncekaya Su Kemeri - Görsel 3
İncekaya Su Kemeri - Görsel 4
5 Fotoğraf
2.8/5
Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

İncekaya Su Kemeri Hakkında

İncekaya Su Kemeri, Karabük iline bağlı tarihi Safranbolu ilçesi İncekaya Köyü sınırları içinde yer alan Tokatlı Kanyonu üzerindeki tarihi yapıdır. Suyu karşı tarafa taşımak için kullanılmış bu tarihi değeri yüksek yapının ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmese de 16. yüzyılda tadilat geçirdiği bilinmektedir.

Tarihi değerinin yanı sıra mimari olarak da önem arz eden yapının ilk inşa edildiği tarih bilim insanları tarafından hala tartışmalıdır. Ancak yapının Osmanlı Sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından 1794-1798 seneleri arasında onarımı yaptırtılarak halkın yeniden kullanımına kazandırıldığı bilinmektedir. Tarihi su kemeri 116 metre uzunluğuna ve yaklaşık 60 metre yüksekliğe sahiptir.

Bu büyük kemerin üzerindeki 5 gözlü bölümün tamamı taştan ve Horasan harcıyla yapılmıştır. Su kemerinin toprak üzerinde kalan bölümleri 2. 5 metre genişliğinde, derenin üstüne denk gelen kemer üstü ise 1. 20 metre genişliğe sahiptir. Kanaldan geçen suyun akış hızının dengelenmesi için su kemeri üç kıvrımlı olacak şekilde inşa edilmiştir.

Buradan geçen su Asmazlar Konağı'nın bahçesinde bulunan su terazisinden kentte bulunan çeşmelere dağıtılmıştır. Bu noktadan halka dağıtılan su suya bölgede yaşayan eskiler paşa suyu delermiş.

Yorum / Değerlendirme

2.8/5
Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
İncekaya Su Kemeri
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?