Karabük bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Karabük Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Derin kanyonlarıyla, koruma altına alınan tarihi evleriyle, mağara ve ormanlarıyla gezginlerin keşif noktaları arasında yer alır Karabük.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Karabük Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 26 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

İncekaya Su Kemeri

"Şaşırtıcı"

"Açıkça söylemem gerekirse beğenmedim"

5.5

Misafir yorumu

2 yorum

Şeker Kanyonu

"Aç kalabilirler"

"Şeker amca ve rota tavsiyesi"

5.0

Misafir yorumu

2 yorum

Eğriova Göleti

"Ulaşım konusunda bilgi"

"Fotoğraf tutkunları gitmeli"

8.5

Misafir yorumu

2 yorum

Safranbolu Hıdırlık Tepesi

"Safranbolu Hıdırlık Tepesi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Safranbolu Yemeniciler Çarşısı Arastası

"Safranbolu Yemeniciler Çarşısı Arastası"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

"Safranbolu Kent Tarihi Müzesi"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Kristal Cam Teras Safranbolu

"Mükemmel bir yer"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Safranbolu Evleri

"Çok güzel"

10

Misafir yorumu

1 yorum

İncekaya Kanyonu

"canan celik tarafından..."

10

Misafir yorumu

1 yorum

Karabük Tarihi Mekanlar

Derin kanyonlarıyla, koruma altına alınan tarihi evleriyle, mağara ve ormanlarıyla gezginlerin keşif noktaları arasında yer alır Karabük.

Birçok medeniyetin yerleşim alanı olarak kullandığı Karabük, yeni bir şehir keşfetmek isteyenler için en ideal şehirlerden biridir. Karadeniz'in en merak edilen yerlerinden biri olan Karabük'te her adımınız sizleri farklı zaman dilimine sürükleyecek. Konaklama seçenekleri için Karabük otel fiyatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Her ilçesine doğasının ve tarihinin izlerini bırakan Karabük'te gezilecek çok yer görülecek çok tarihi mekanı var. Uzun bir yolculuk sunan Karabük'te nerelere gidilmeli, hangi mekanlar ziyaret edilmeli diye merak ediyorsanız yazımızın devamında bu sorulara cevap vereceğiz. İşte Karabük'te gezilmesini önerdiğimiz yerler ve tarihi mekanlar:

Kanyonlar: Safranbolu ilçesinde yer alan İncekaya Kanyonu, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini gören noktalardan biridir. Kanyondan çevreyi izleyebileceğiniz bir seyir terası mevcut. Seyir terası cam bir yapıya sahip... Kanyonda gezerken göreceğiniz İncekaya Su Kemeri de doğanın içinde gizlenmiş bir tarihi yapı… Su kemeri Sultan III. Selim döneminde sadrazamlık görevinde bulunan İzzet Mehmet Paşa tarafından inşa edilmiş. Şehrin büyüsüne kapılacağınız bir diğer kanyon ise Tokatlı Kanyonu… Yine Safranbolu sınırları içerisinde bulunan Tokatlı Kanyonu, doğanın en güzel hallerini gözler önüne serer. Burada da İncekaya Kanyonu'ndaki gibi bir seyir terası bulunuyor. Aynı zamanda mağara kafeler de göreceksiniz Tokatlı Kanyonu'nda.

Tarihi Yapılar: Karabük birçok medeniyetin yerleşim alanı olmasından dolayı günümüze kadar birçok tarihi eseri sağlam kalabilmiş şehirlerimiz arasındadır. Karabük'te ilk olarak 300 yıllık bir geçmişi olan Sipahioğlu Konağı'nı ziyaret edebilirsiniz. Konak üç katlı bir yapıya sahip ve Safranbolu mimarisinin özelliklerini taşıyor. Yine Safranbolu'da yer alan Mümtazlar Gezi Evi bir sonraki durağınız olabilir. Safranbolu mimarisinin izlerini taşıyan ev günümüzde müze olarak hizmet vermekte… Ev 1888 yılında Müderris Ziya Efendi tarafından yaptırılmıştır. Karabük'ün tarihi yapılarından biri de Köprülü Mehmet Paşa Camii'dir. Safranbolu sınırları içerisinde yer alan caminin tarihi 1662 yılına dayanıyor. İsmini ise banisinden almıştır. Ulaşım açısından kolay bir noktada bulunan Köprülü Mehmet Paşa Camii'yi gezi listenize dahil edebilirsiniz.

Yenice Ormanları: 15 yürüyüş rotasıyla 7 bisiklet rotasının yer aldığı Yenice Ormanları, şehrin en güzel alanları arasındadır. Yenice Ormanları'na her mevsim gidebilirsiniz. Yeşillikler arasında bir yolculuk sunan ormanda şelaleler, renk renk çiçekler görebilirsiniz. Sonbaharla birlikte sararmış yapraklar çıkar karşınıza. Karabük gezilecek yerler arasında Yenice Ormanları'nı muhakkak dahil etmelisiniz.

Yörük Köyü: 1997 yılında koruma altına alınan Yörük Köyü, Karabük'e gelenlerin mutlaka uğrayıp gezdiği noktalar arasında. Tarihi evleriyle dikkat çeken köy, Safranbolu ilçesine bağlı olup, ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Köydeki en eski ev 450 yıllık… Köyün dar sokaklarından geçerken kendinizi büyük bir açık hava müzesinde hissedeceksiniz.

Bulak Mağarası: Türkiye'nin en önemli mağara oluşumlarından birine ev sahipliği yapıyor Karabük. Bulak Mağarası, gezginler tarafından özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaret ediliyor. Mağara üç kattan oluşuyor ve en alt katında bir dere yer alıyor. Dere her mevsim akışını koruyor üstelik. Her katında değişik oluşumlar göreceğiniz Bulak Mağarası'nda araştırmalar yapılmış ve insan sağlığına zarar veren hiçbir madde bulunamamış. Karabük gezi listenize mağarayı kesinlikle dahil etmelisiniz.

Hadrianapolis Antik Kenti: Roma dönemiyle tarihlendirilen Hadrianapolis Antik Kenti, Eskipazar ilçesinde yer alıyor. Zengin bir tarihi kalıntıya sahip olan antik kent, ilçe merkezine yaklaşık 3 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Kiliseler, kaya mezarları, mahsenler, sarnıçlar ve surlar göreceğiniz bu yolculuk, Karabük'te sizi en çok etkileyen gezilerden biri olacak.

18 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
18
Güzel yer yoktu
5

-

O kadar güzel yer yoktu. Ayrıca bazıları Karabük'te değil diye biliyorum. Emin değilim.

18
Mükemmel bir yer
10

-

Mükemmel bir yer. Paraya kıyın gidin. Harika bir manzarası var.

18
Muhteşem
10

-

Eskipazar muhteşem bir yer. Abartmadan söylüyorum tek kelime ile mükemmel. Karabük'ün yanından geçen veya Karabük'te oturan kişiler Eskipazar'a gitmezlerse açıkçası saçmalarlar.

18
Şaşırtıcı
10

-

Görmeniz gereken yerlerden. Yıllar önce böyle büyük mimariler nasıl yapılmış gerçekten şaşırtıcı. Şansınız varsa ve biraz cesursanız üstünde yürüyebilirsiniz . Ancak çok fazla riskli söylemem gerek

18
Görülmeye değer
10

-

Çalışmalar devam ettiği için ziyaret açısından pek iç açıcı olmasa da, görülmeye değer. Mozaiklerin bozulmadan bu zamana kadar gelebilmesi, hamamın ve kilisenin nasıl bir mimari ustalıkla yapıldığı konusunda muazzam. Bu yıl tekrar ziyarete açılabilir.

18
Açıkça söylemem gerekirse beğenmedim
1

-

Açıkça söylemem gerekirse beğenmedim. Aslında görüş bildirmezdim. Ama ilk yorum benim olsun diye bildiriyorum.

18
Ulaşım konusunda bilgi
8

-

Ihsan Bey merhaba, gölete ulaşım konusunda bilgi verebilir misiniz? Binek araçla ulaşılabilir mi? Yollar nasıl ve nereden gidiliyor? (Biz İstanbul tarafından gideceğiz).Teşekkürler.

18
Çok güzel
10

-

Çok güzel ve gezilecek mekanlar.

18
Aç kalabilirler
1

-

İyi günler. Bayramda arkadaşlarımla çevremden tavsiyeler üzerine gittim. Gezi güzedi. Ama 1-2 saat yürüyüşten sonra yemek yiyelim dedik. Kanyon içinde bir tane restoran vardı, başka alternatif de olmadığı için oraya geçtik. Hayatımda gördüğüm en kötü işletmelerden biri. Hizmet sıfır, WC'lerin yanında mutfak. Hele o garsonlar birkaç sefer çağırmamıza rağmen anca geldiler. Servis açmayı bırakın, bizden önce kalkan müş.. Devamını Göster

18
Her taraf çevrilmiş
2

-

Eskipazar Kaymakamlığı adına üzüldüm, defalarca tabela var, o kadar yolu git dandiğin dandiği bir yer. Kimse yok. Her taraf çevrilmiş, yazık harcanan vakte... Sakın uğramayın bile.

18
Fotoğraf tutkunları gitmeli
9

-

Geçen hafta sonu arkadaşlarla Yenice ormanları ve Eğriova Göleti'ni ziyaret ettik. Yeşilin her tonunun bulunduğu harika bir görsel. Fotoğraf tutkunları için ayrı bir değer. Muhakkak gidin görün. Bu güzelliği yaşayın.

18
Şeker amca ve rota tavsiyesi
9

-

İyi günler ben Said Canlıoğlu, 20 yaşında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde öğrenciyim. Ağustos ayında okulda yapılan bir kamp gezisiyle Yenice Şeker Kanyonu'na 15 kişilik arkadaş grubumuzla katılmaya karar verdik. 5/8/2016 tarihinde Zonguldak'tan 1 saat 30 dakikalık bir yolculukla Şeker Kanyonu'na geldik. Turu düzenleyen grup bizim haricimizde 7 kişiydi ve onlar da bir arkadaş grubuydu. Cuma öğlene doğru Yen.. Devamını Göster

18
Daha açılmamış
10

-

Kazılar bitmediği için daha açılmamış. Araştırmadan gitmeyin derim.

18
Kilitleyip gitmişler
2

-

Gitmenize gerek yok çünkü üzerine örtü örtüp kilitleyip gitmişler. O dandik yola girip benzin yakmanıza değmez.

18
canan celik tarafından...
10

-

Safranbolu'ya hayran kaldım. Zamanımız çok kısıtlıydı, bir daha gitmek isterim.

18
Safranbolu Hıdırlık Tepesi
10

-

Safranbolu turlarında, tur programlarına dahil olan Hıdırlık Tepesi'ni, yolunuz Safranbolu'ya düşer veya Safranbolu otellerinde konaklarsanız muhakkak ziyaret etmelisiniz.

18
Safranbolu Yemeniciler Çarşısı Arastası
10

-

Safranbolu otellerinde konaklama şansını yakaladıysanız burayı mutlaka gezin.

18
Safranbolu Kent Tarihi Müzesi
10

-

Safranbolu otellerinde konaklama planınız varsa gezi listenize Safranbolu Kent Merkezi'ni eklemeyi unutmayın.