Hayıtbükü Görülecek Yerler

Ufuk çizgisinden yayılan huzur ile Knidos’un rüzgarının getirdiği tarihi dokunun eşsiz bir şekilde bütünleştiği bir cennet köşesidir Hayıtbükü…Hayıtbükü Görülecek Yerler - Hayıtbükü En İyi 10 Yapılacak Şey

Ufuk çizgisinden yayılan huzur ile Knidos'un rüzgarının getirdiği tarihi dokunun eşsiz bir şekilde bütünleştiği bir cennet köşesidir Hayıtbükü…
Datça Merkez'e 17 km mesafede yer alan Hayıtbükü, kayalar arasında bulunan bir cennet köşesi. Badem ve zeytin ağaçlarıyla bezeli Mesudiye'nin tam ortasında, doğanın kucağında bir vaha gibi çıkıyor karşınıza. Tarihi özelliklerinden ziyade doğal zenginlikleri ile öne çıkan Hayıtbükü'nde, oldukça sessiz ve sakin bir tatil yapabilirsiniz. Hayıtbükü'nde yapılacak şeyler nelermiş bilirseniz eğer, bölgeyi detaylıca keşfetme şansı da yakalarsınız.

Adatepe'den Güneşin Batışını İzleyin: Kendinizi enerjik hissettiğiniz bir akşamüstü, güneşin ufukta batışını izlemek için Adatepe'ye çıkabilirsiniz. Eşsiz bir manzaraya sahip olan Adatepe'den tüm Hayıtbükü, sanki maket bir koymuş gibi görünüyor.

Denize Girin: Zaten tatile geldiyseniz bunu illa ki yapacaksınız. Hayıtbükü'nün durgun denizini hissetmeden dönmeniz çok yazık olur. Ancak Hayıtbükü'nün irili ufaklı taşlı sahili ayaklarınızı acıtabilir. Bu nedenle yanınıza deniz ayakkabınızı da getirmeyi ihmal etmeyin.

Balık Ziyafeti Yapın: Hayıtbükü'nde sahil boyunca dizilmiş işletmelerin her biri, enfes balık ızgaraları ile misafirlerine eşsiz bir ziyafet yaşatmayı çok iyi biliyorlar. Bu ziyafetten geri kalmanızı hiç istemeyiz.

Yöresel Yemekleri Deneyimleyin: Ege ile Akdeniz'in birleştiği bir coğrafyadasınız. Artık nasıl lezzetli yöresel yemeklerle buluşacağınızı siz tahmin edin. Bahsetmiş olduğumuz işletmelerin hepsinde, Ege mutfağının en güzel lezzetleri ile bulaşabilirsiniz. Kabak çiçeği dolmasını ise mutlaka denemelisiniz.

Bal-Badem Alın: Datça sınırları içerisinde olup da, bal ve badem almadan geri dönmek olur mu hiç, elbette ki olmaz. Hatta gelmişken bal-bademli dondurma yemeği de ihmal etmeyin deriz.

Ovabükü ve Palamutbükü'nü Görün: Hayıtbükü ile Ovabükü zaten komşu iki koy. Birbirlerini yalnızca yarımada şeklindeki büyük bir kaya parçası ayırıyor. Palamutbükü de Ovabükü'nün hemen arkasında bulunuyor. Her ikisini de mutlaka görmelisiniz.

Knidos Antik Kenti'ni Ziyaret Edin: Bölgenin tarihi atmosferini görmek için Knidos Antik Kenti'ni ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Antik kenti gezdikten sonra, orada denize de girebilirsiniz.

Tekne Turu Yapın: Hayıtbükü, birçok tekne turunun başlangıç noktası. Araçla ya da yaya olarak ulaşamayacağınız koyları görme şansına erişmek için 1 gününüzü bu tekne turlarından birine ayırabilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın