Halfeti Yol Tarifi

Şanlıurfa'nın batısında yer alan batık kent Halfeti yıl boyunca meraklılarını ağırlamaya devam ediyor. Peki Halfeti'ye nasıl gidilir?

Halfeti Yol Tarifi

Şanlıurfa'nın batısında yer alan batık kent Halfeti yıl boyunca meraklılarını ağırlamaya devam ediyor. Peki Halfeti'ye nasıl gidilir?

Halfeti, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Şanlıurfa ilinin bir ilçesidir. İlçenin kuruluş tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Yüzyıllarca farklı uygarlıkların hüküm sürdüğü bu topraklarda onlara ait izler günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Ancak Halfeti son zamanlarda bu derin ve gizemli tarihi ile değil baraj sularının altında kalması ile gündeme gelmektedir.

Halfeti ilçesinin eski yerleşim yeri olan bölge Birecik Barajı'nın yapımı ile yavaş yavaş sular altında kalamaya başlamıştır. Binaların, evlerin, caminin yavaş yavaş baraj sularına gömülmesi ile birlikte yerleşim yeri, 15 kilometre uzaklıkta kurulan yeniden kurulmuştur. Taş mimarisiyle yapılmış evlerin ve caminin su altında kaldığı ilçe, aradan geçen süre içerisinde bu haliyle sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Birecik Barajı'nın inşa edildiği Fırat Nehri'nin altında kalan ve taş mimarisiyle bilin Halfeti, 'Saklı Cennet' ya da 'Kayıp Kent' olarak da anılmaya başlamıştır. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir Halfeti, Türkiye'den 11 şehrin, dünyada 208 şehrin dâhil olduğu, Uluslararası Koordinasyon Komitesi toplantısında 'Cittaslow' yani 'Sakin Şehir' unvanını da aldı.

Peki batık kent Halfeti'ye nasıl gidilir. Halfeti'ye Gaziantep'ten, Mardin'den ya da Şanlıurfa'dan araç kiralayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca bölgeye yakın illerden ve ilçelerden günübirlik turlar da düzenlenmektedir.

Nereye : Halfeti
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
Halfeti
Halfeti
/
Siyah gül fidanı

-

Bölgenizde yetişen siyah gül fidanından nasıl sahip veya tedarik olabiliriz? Selam.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)