Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Göreme Gezilecek Yerler

Göreme civarında görülmesi gereken 8 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Göreme Vadileri
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Nevşehir
Saklı Kilise

Saklı Kilise

Ücretsiz
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Nevşehir
Göreme Kiliseleri
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Nevşehir
Zemi Vadisi

Zemi Vadisi

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Nevşehir
Göreme Açık Hava Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(2 yorum)
Nevşehir
Elmalı Kilise
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Nevşehir
Karanlık Kilise
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Nevşehir
Güllüdere Vadisi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme1/5 Kötü
(1 yorum)
Nevşehir

8 mekandan 8 tanesi gösteriliyor

Göreme Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Kızılçukur Vadisi: Kızıl Vadi olarak da bilinen Kızılçukur Vadisi, Göreme doğal güzellikler listesinin en önemli mekanları arasında yer alıyor. Bölgeye bu ismi veren ise, sahip olduğu taşlar itibarıyla kızıl bir görüntüye sahip olması.

Göreme Açık Hava Müzesi’nin içerisinde bulunan bu değerli mekan, aynı zamanda Kapadokya’da görebileceğiniz en güzel peribacalarına da ev sahipliği yapıyor. Oluşumları itibariyle binlerce yıllık bir serüvenin ardından günümüze ulaşan peribacaları ise bildiğiniz gibi Nevşehir’in en önemli turistik değeri.

Kızılçukur Vadisi sadece peribacaları ve de kızıllar içerisindeki görüntüsü ile değil aynı zamanda müthiş bir manzaraya sahip olması sebebiyle de yerli ve yabancı turistlerin Göreme gezilecek yerler listesi içerisinde yer alıyor. Özellikle gün batımı ve gün doğumu saatlerinde sahip olduğu eşsiz manzarayı gözlemlemek için yüzlerce turist bu mekana akın ediyor.

Bununla birlikte vadi boyunca, Göreme tarihi yerler listesi içerisinde de karşınıza çıkacak olan Üzümlü Kilise, Direkli Kilise gibi mekanları da görme şansına sahip oluyorsunuz. Sizler de Göreme gezilecek yerler içerisinde bulunan bu değerli mekanı ziyaret ederek hem manzaranın tadını çıkartabilir hem de tarihi bir gezi yapmış olabilirsiniz.

Saklı Kilise: Nevşehir geçmişten günümüze dek pek çok topluluğun kendisine yerleşim yeri olarak belirlediği önemli mekanlar arasında yer alıyor. Bu bağlamda şehrin içerisinde çeşitli topluluklara ait farklı farklı yapılarla karşılaşmak mümkün.

Bu bağlamda Göreme gezi rehberi içerisinde sizlere gezmenizi önerdiğimiz Saklı Kilise, ilçenin tarihi mekanları arasında önemli bir yere sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Saklı Kilise’nin girişi bölgede yaşanan toprak kayması yüzünden seneler evvel kapanıyor. Bu sebeple 1957 senesine dek kimsenin bu kiliseden haberi bile olmuyor. Bir rastlantı sonucu 1957’de keşfedilen kilise, bu sebeple Saklı Kilise ismini alıyor. Kilisenin tarihi geçmişi hakkında bilgi sahibi değiliz fakat tarihçiler kilisenin 11.

Yüzyılın ikinci yarısı içerisinde inşa edildiğini düşünüyor. Kilisenin içerisindeki İsa siklusunu içeren sahneler de ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılanıyor. Göreme ve bağlı bulunduğu Nevşehir ili içerisinde daha pek çok tarihi önem taşıyan kilise bulunuyor.

Elmalı Kilise, El Nazar Kilisesi, Karanlık Kilise gibi mekanları da Nevşehir Göreme gezilecek yerler listeniz içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri: Nevşehir yerin üstünde olduğu kadar yerin altında da oldukça değerli mekanlara sahip. Bu bağlamda Nevşehir’de bulunan yeraltı şehirleri, ilin en çok ilgi gören lokasyonları arasında yer alıyor. Bu bağlamda Derinkuyu Yeraltı Şehri, Göreme tarihi yerler listesi içerisinde de değerli bir yere sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Şehrin tarihi hakkında elimizde kesin bilgiler bulunmuyor. Ama bu bölgedeki ve Kapadokya bölgesindeki yeraltı şehirlerindeki yerleşmelerin MÖ 3000’li yıllara dek uzandığı düşünülüyor. İlerleyen süreçte Derinkuyu Yeraltı Şehri içerisinde, Roma baskısından kaçarak bu bölgeye gelen Hristiyanların yaşadığı düşünülüyor. Bu dönem, tarih sahnesinde milattan sonra 2. yüzyıla denk geliyor.

Bir sığınma mekanı olarak da güvenceli bir halde karşımıza çıkan bu şehrin girişi kolay kolay bulunmuyor, bulunduğu taktirde ise buraya rahatlıkla girilemiyor. Bölgede zaten 1830’lu senelere kadar yer üstünde de herhangi bir yerleşmeye rastlanmıyor.

Cumhuriyet tarihine gelindiğinde ise 1963 senesinde şans eseri bulunan Derinkuyu Yeraltı Şehri, 1967 senesinde de ziyaretçilerin erişimine açılıyor. Derinkuyu Yeraltı Şehri, bölgede bulunan 30’dan fazla sayıdaki yeraltı şehirlerinden sadece bir tanesi.

Tüm bu yeraltı şehirleri, sakinlerinin uzun süre dışarı çıkmadan burada yaşamalarına olanak sağlayabilecek erzak depoları, kilise ve manastırlar, şarap imalathaneleri, tuvaletler ve de toplantı alanları ile dolu bir şekilde inşa ediliyor.

Zemi Vadisi: Göreme Açık Hava Müzesinden başlayarak Kermil Tepesi bölgesine dek uzanan bölümde karşımıza çıkan Zemi Vadisi, Göreme gezilecek yerler listesinin de önemli bir üyesi. 5600 metrelik uzunluğu ile bu koca vadinin ismi içerisinde geçmekte olan Zemi Deresi’nden geliyor. Zemi Vadisi içerisinde ziyaretçilerin karşısına pek çok meyve ağacı çıkıyor.

Bu meyve ağaçları ile kaplı vadi aynı zamanda çeşitli mekanlara da sahip. Vadi içerisinde en sık ziyaret edilen Göreme tarihi yerler mekanlarından bir tanesi ise Karabulut Kilisesi oluyor. Kiliseye yaklaşık 2. 5 kilometrelik bir vadi yürüyüşünün ardından ulaşmak mümkün. Bu kilisenin yaklaşık 200 metre kadar uzağında ise Sarnıç Kilisesi bulunuyor.

Kilisenin ilk inşa edildiği dönemde bir su sarnıcı olarak kullanıldığı da biliniyor. Yine vadi içerisinde karşımıza çıkan bir diğer kilise de El Nazar Kilisesi oluyor. Bir peribacasının içerisine oyularak inşa edilen bu kilisenin 10’uncu yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor.

Bununla birlikte kilise içerisinde İsa peygamberin çocukluk, gençlik ve de mucizelerinin resmedildiği bölümler bulunuyor. Bu resimler kronolojik bir sıra içerisinde karşımıza çıkıyor.

Nevşehir Göreme gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir mekan. Bu bağlamda Nevşehir Göreme bölgesine ve bu civarda yer alan tarihi ve doğal güzellikteki mekanlara sene içerisinde pek çok kültür gezisi ve organizasyonu düzenleniyor. Göreme gezilecek yerler listesi içerisinde yer alan bu değerli mekanları, sene içerisindeki organizasyonları tercih ederek gezebilirsiniz.

Bununla birlikte sizler için oluşturduğumuz bu listeden yararlanarak kendi Göreme gezi rehberi ve rotanızı oluşturabilirsiniz. Planladığınız Göreme gezisi boyunca karşınıza çıkabilecek olan konaklama seçeneklerine göz atmak için ise sitemizde yer alan Göreme otelleri sayfasından yararlanabilirsiniz. Şimdiden keyifli tatiller!.

Göreme Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Göreme için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Göreme için gezilecek en popüler tarihi yerler : Saklı Kilise, Göreme konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Göreme için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Göreme için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Güllüdere Vadisi, Göreme Vadileri, Göreme Kiliseleri, Göreme konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Göreme için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Göreme için gezilecek ücretsiz yerler : Göreme Açık Hava Müzesi, Saklı Kilise, Güllüdere Vadisi, Göreme konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Göreme için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Göreme için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Göreme Açık Hava Müzesi, Saklı Kilise, Güllüdere Vadisi, Göreme konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Göreme için gezilecek yerler nelerdir?
Göreme için gezilecek yerler : Göreme Açık Hava Müzesi, Saklı Kilise, Güllüdere Vadisi, Göreme konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.