En lezzetli Göreme yemekleri ve Göreme neyi meşhur

Göreme Neyi Meşhur

Masalsı bir diyar olan Kapadokya bölgesine gidenlerin en çok sorduğu sorulardan biri; Göreme'nin neyi meşhur? Cevapları burada…

Göreme Neyi Meşhur

Masalsı bir diyar olan Kapadokya bölgesine gidenlerin en çok sorduğu sorulardan biri; Göreme'nin neyi meşhur? Cevapları burada…

Kapadokya, masalsı beyaz atlar ülkesi, rengarenk balonlar gökyüzünde özgürce gezdiği yer. Göreme, Kapadokya bölgesinin en güzel peri bacalarının yer aldığı noktalardan biridir. Uçhisar'dan sonra en çok ziyaret edilen yer olan Göreme; gezilip görülecek yerleri, yöresel yemekleri ve şarapları ile cezbetmektedir.

Göreme Açık Hava Müzesi: Göreme merkezine yaklaşık 2 km. mesafede yer alan açık hava müzesi doğal oluşum sonucunda meydana gelmiş bir vadinin en başında yer almaktadır. Bu müze Aziz Basil tarafından inşa edilmiş olup içerisinde, kilise, manastır, şapel, yemekhane, mutfak gibi yaşam alanlarının bulunduğu kompleks bir yerdir. Bölgenin Müze Kart ile gezildiğini de hemen hatırlatalım.

Göreme Kaya Otelleri: Bölgeye gelen yerli ve yabancı konuklara bambaşka bir konaklama deneyimi sunan kaya oteller dünyada eşine az rastlanır bir konumdadır. Farklı ve özel dizaynlara sahip bu otelleri Kapadokya Kaya Otelleri kategorisinde incelenmektedir. Göreme'de kayalardan oluşan bu yapıların her biri restore edilerek konforlu bir yaşam alanına kavuşmuştur. Bu yapılar otel ve restoran olarak ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.

Göreme Şarapları: Bölgede yer alan bağlarda yetiştirilen en ünlü üzüm türü Dimrit siyah üzümdür. Ancak bu üzümlerden yapılan şarapların tadının çok beğenilmemesi üzerine yetiştiriciler Kalecik'ten Kalecik Karası'nı, Elazığ'dan Öküzgözü'nü, Diyarbakır'dan Boğazkere ve Tokat bölgesinden getirdikleri Narince gibi kaliteli üzümleri bölgede yetiştirmeye başlayarak bu şaraplardan üzümler elde etmektedirler. Bölgede ayrıca Şiraz ve Emir üzümleri işlenerek konuklara sunulmaktadır. Bölgede birçok markanın oldukça lezzetli şarapları mevcuttur. Bu şaraplardan kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz. Ayrıca bölgenin mistik havasında gün batımını bir kadeh şarapla izlemek de oldukça keyifli.

Göreme Yemekleri: Bölgede topraktan yapılan testiler, çanaklar ve çömlekler oldukça meşhur. Topraktan yapılan bu kaplar bölgenin mutfağına da hakimiyet olmuş durumda. Özellikle testi kebabı en ünlü ve en meşhur yöresel yemeği. Bunun yanı sıra güveçte kuru fasulye ve tutmaç çorbası da oldukça rağbet gören yemekleri arasındadır.

Göreme Balon Turu ve Göreme At Gezintisi: Kapadokya'yı bir de havadan izlemeye ne dersiniz? Rengarenk balonları gökyüzüne yükseldiği bölgede farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız kesinlikle balon turlarına katılmalısınız. Adını aldığı beyaz atların ülkesi Kapadokya'da at gezintisi de yapabileceğinizi hemen hatırlatalım.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın