Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Göreme Kızılçukur Vadisi
Göreme Kızılçukur Vadisi - Görsel 1
Göreme Kızılçukur Vadisi - Görsel 2
Göreme Kızılçukur Vadisi - Görsel 3
Göreme Kızılçukur Vadisi - Görsel 4
6 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Göreme Kızılçukur Vadisi Hakkında

Kapadokya’ nın eşsiz vadilerinden biri olan Göreme Kızılçukur Vadisi, Çvuşin Köyü’ ne 1 km, Ortahisar’ a 2 km, Göreme Açık Hava Müzesi’ ne ise 3 km mesafede yer almaktadır. Görenleri kendine hayran bırakan vadi özellikle gün batımında göz alıcı kızıl renge bürünmektedir.

Bu nedenle vadinin en çok ziyaretçi ağırladığı zamanlar gün batımından hemen öncedir. Ziyaretçilerin büyük bir kısmı güneş batmadan vadide yürüyüş yapmakta, daha sonra seyir terasından bu harika manzaranın keyfini çıkarabilmektedir. Üstelik vadinin seyir terası araç parkı için geniş bir alan da bulunmaktadır.

Göreme Kızılçukur Vadisi bölgede nadir olan oluşumlardan kızıl tüf-kayayı içerisinde barındırmaktadır. İlk girişte yer alan Üzümlü Kilise ziyaretinin hemen ardından genellikle vadi yürüyüşleri başlamaktadır. Günümüze kadar ulaşmış olan kilise, Aziz Theodoros Trion Kilisesi ismiyle de biliniyor.

Üzümlü Kilise’ ye gelmeden önce vadi girişinde yer alan tabelada Çavuş Köyü’ ne kadar toplam yürüyüş mesafesi 5000 m olarak belirtilmiştir. Gün batımının kızıl rengini seyredebilmek, uzun bir yürüyüşe çıkmak ve her şeyden önce kendinize vakit ayırmak isterseniz Göreme Kızılçukur Vadisi’ ni Kapadokya seyahat planınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Göreme Kızılçukur Vadisi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?