Gaziantep Merkez bölgesinde mutlaka yapılması gerekenler.

Gaziantep Merkez Aktiviteleri

Güneydoğu’nun Paris’i olarak nitelendirilen Gaziantep’in şehir merkezinde, yapmadan dönmeyin diyebileceğimiz çok şey bulunuyor…Gaziantep Merkez Aktiviteleri

Güneydoğu'nun Paris'i olarak nitelendirilen Gaziantep'in şehir merkezinde, yapmadan dönmeyin diyebileceğimiz çok şey bulunuyor…
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en gelişmiş şehirlerinden biri Gaziantep. Hatta bu nedenle, Güneydoğu'nun Paris'i olarak nitelendiriliyor sıklıkla. Hem ekonomik olarak diğer şehirlerden daha zengin hem de İpek Yolu ve Mezopotamya toprakları üzerinde bulunuyor olması, Gaziantep'in ekonomisine büyük bir katkı sağlıyor.

Zengin tarihi geçmişi ve dünyaca ünlü yöresel mutfağı ile dikkatleri üzerine geçen Gaziantep'i keşfetmek için en ideal başlangıç noktasının ise Gaziantep Merkez olduğunu söyleyebiliriz. Bu güzide şehri keşfetmeye başlamadan önce Gaziantep Merkez'de yapılacak şeyler listemize bir göz atmayı ihmal etmeyin deriz.

Zeugma Mozaik Müzesi'ni Gezin: Gaziantep Merkez'de yapılacaklar listesinin başında Zeugma Mozaik Müzesi'ni ziyaret etmek geliyor. Dünyanın en büyük mozaik müzesi olma özelliği taşıyan Zeugma Mozaik Müzesi, 13 renk armonisinden oluşuyor ve 2011 yılından beri de ziyaretçilerini ağırlıyor.

Gaziantep Kalesi'ni Ziyaret Edin: Gaziantep'in merkez ilçesi Şahinbey'de yer alan Gaziantep Kalesi, Gaziantep Merkez yapılacak şeyler listesine eklenmesi gereken yerlerden biri. Roma döneminde gözlem kulesi olarak inşa edilen Gaziantep Kalesi'nin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı ise henüz bilinmiyor.

Bakırcılar Çarşısı'nda Alışveriş Yapın: Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep'in en önemli simgelerinden biri. İsminden de anlaşılacağı üzere, içerisinde el işçiliği bakırlar bir hayli yoğunlukta. Oldukça farklı bir atmosfere sahip olan Bakırcılar Çarşısı'ndan hem bu bakırlardan hem de yemeni ve kutnu kumaşı gibi hediyeliklerden almanızı tavsiye ediyoruz.

Yöresel Lezzetleri Deneyimleyin: Başta Antep baklavası, Antep kebabı, Antep lahmacunu, Ali Nazik kebabı ve Antep fıstığı olmak üzere, çok sayıda lezzeti barındıran müthiş bir yöresel mutfağı var Gaziantep'in. Ünü ülke sınırlarını aşmış olan Gaziantep mutfağını deneyimlemeden, Gaziantep Merkez gezinizi sonlandırmayın deriz.

Tarihi Antep Evleri Arasında Dolaşın: Restore edilmiş Tarihi Antep Evleri arasında dolaşmak ve sokakları yürüyerek keşfetmek, Gaziantep Merkez'de yapılması gerekenlerden biri. Fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Menengiç Kahvesi ve Zahter Çayı İçin: Tüm bunları yaptıktan sonra yorgunluk atmak için Gaziantep'in yöresel kahvesi menengiç kahvesinden içebilirsiniz. Dilerseniz dağ kekiğinden yapılan zahter çayını da deneyimleyebilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın