Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Turistik Yerler
Müzeler
Kültür Merkezi

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep civarında görülmesi gereken 9 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Bayazhan Kent Müzesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Gaziantep
Hasan Süzer Etnografya Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Gaziantep
Gaziantep Arkeoloji Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Gaziantep
Medusa Cam Eserler Müzesi
Kültür Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Gaziantep
Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Gaziantep
Emine Göğüş Mutfak Müzesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Gaziantep
Zeugma Mozaik Müzesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Gaziantep
Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Gaziantep
Yesemek Açık Hava Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Gaziantep

9 mekandan 9 tanesi gösteriliyor

Gaziantep Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Gaziantep kenti yüzlerce yıllık tarihi ile çok önemli mekanlara sahip olarak karşımıza çıkıyor. Gaziantep gezilecek yerler listesi içerisinde hem ülkemiz hem de dünya vatandaşları tarafından en sık ziyaret edilen yerlerin başında ise Zeugma Antik Kenti geliyor.

Nizip’e yaklaşık 10 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan bu antik kentin MÖ 300’lü yıllarda Büyük İskender’in generallerinden bir tanesi olan I. Selevkos Nikator tarafından kurulduğunu biliyoruz. General kentin karşısına da eşi Apama’ın ismini verdiği başka bir kent daha kuruyor ve bu iki kenti birbirine köprü ile bağlıyor.

MÖ 31 yılından itibaren Roma’ya bağlanan bu kentler, zaman içerisinde geçit ya da köprü anlamına gelen “Zeugma” sözcüğü ile anılmaya başlanıyor. Roma hakimiyeti içerisinde olduğu yıllarda altın çağını yaşayan Zeugma Antik Kent, 256 yılında Sasanilerin yakıp yıkmasına maruz kalıyor ve eski şöhretinden oldukça uzaklaşıyor.

Günümüzde Zeugma eserleri olarak konuştuğumuz pek çok eser aslında Roma döneminden bizlere ulaşıyor. Sanat alanında oldukça ilerleyen bu antik kenti, Nizip ilçesi içerisinden kalkan toplu taşıma araçları ile ziyaret edebilirsiniz. Tarihimiz için oldukça değerli olan bu mekanı Gaziantep gezilecek tarihi yerler listeniz içerisine alarak ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep gezilecek yerler içerisinde tarih ve kültüre meraklı her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Oldukça büyük bir binaya sahip olan bu müze, içerisinde bulundurduğu mozaiklerin alanı ile de düşünüldüğünde dünyanın en büyük mozaik müzeleri arasında karşımıza çıkıyor.

Ziyaretçiler, müze içerisinde Zeugma Antik Kenti bölgesinden çıkartılan ve 2500 metrekarelik bir alana sahip olan mozaiklerin yanı sıra Roma Dönemi içerisinde ele alabileceğimiz heykel, çeşme ve sütunları da görme imkanına sahip oluyor. Zeugma Mozaik Müzesinin içerisinde en çok bilinen ve ziyaret edilen bir eser olarak karşımıza Çingene Kızı Mozaiği çıkıyor.

Bu büyüleyici eserin milattan sonra 2’nci yüzyıl içerisinde yapıldığı biliniyor. Mozaik detaylı olarak incelendiğinde Çingene kızının bakışlarını derin kılmak için özel bir teknikten yararlandığı bilgisine ulaşılıyor. Bununla birlikte Çingene kızının yüzünde hem sevinç hem de hüzün aynı anda karşımıza çıkıyor.

Bu da eserin sanatçısının portre sanatında ulaştığı noktayı gözler önüne seriyor. “Üç çeyrek bakış” olarak da tabir edilen bu tekniğin bir diğer önemli eseri ise dünya çapında bir üne sahip olan Mona Lisa tablosu olarak karşımıza çıkıyor.

Tarihi bir hazine olan Zeugma Mozaik Müzesi içerisinde Çingene Kızı mozaiğinin yanı sıra Okeanos ve Tethys Mozaiği, Akratos ve Euphrosine Mozaiği gibi değerli eserler de yer alıyor.

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan pek çok değerli eseri bünyesinde barındıran Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep gezilecek mekanlar listesi içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olarak sene içerisinde binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Rumkale, Gaziantep gezilecek tarihi yerler listesi içerisinde Antik Dönem’den günümüze ulaşan önemli mekanlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Sitamrat, Hromklay, Kal-at el rum, Kale-i Zerrin gibi çeşitli isimlerle anılan bu kaleden çıkartılan mimari kalıntılar içerisinde Geç Roma ve de Orta Çağ Dönemi izlerine rastlanıyor.

Kalenin içerisinde günümüze dek kalan Aziz Nerses Kilisesi, su sarnıçları ve de kuyu gibi çeşitli yapılar bulunuyor. Bununla birlikte bu kale, Hristiyan tarihi açısından da değerli bir yere sahip. İsa’nın havarisi olan Yohannes’in Rumkale bölgesine gelip yerleştiği ve Hristiyanlığı bu bölgede de yaydığı biliniyor.

Bununla birlikte Yohannes’in İncil kopyasını burada bir mağarada sakladığı ve de kopyaların buradan alınarak Beyrut’a götürüldüğü anlatılıyor. Gaziantep gezilecek yerler içerisinde bulunan bu yüzlerce yıllık mekanı ziyaret etmek için ise çeşitli tekne turları ve de şehir içerisindeki toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz.

Gaziantep gezilecek yerler listesi içerisinde farklı bir konsepte sahip bir mekanla karşınıza geliyoruz. Şehrin oldukça köklü bir geçmişe sahip olduğunu biliyoruz. Binlerce yıllık geçmişine sığdırdığı çok sayıdaki medeniyet de Gaziantep mutfağının oldukça gelişkin bir şekilde karşımıza çıkmasına ortam hazırlıyor.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi, bu bağlamda sizlere ziyaret etmenizi önerebileceğimiz bir mekan oluyor. 1904 senesinde inşa edilen bir konak içerisinde karşımıza çıkan bu müze, 2008 senesinde ziyaretçilerin erişimine açılıyor.

Gaziantep mutfak kültürünü şehre gelen yerli ve yabancı turistlere tanıtmayı amaçlayan bu müze ayrıca ülkemizde kurulan ilk mutfak müzesi olarak da önemli bir yere sahip.

Gaziantep gezilecek yerler içerisinde özellikle mutfak kültürüne düşkün ziyaretçiler tarafından gezi rotasına alınan bu mekanın içerisinde mutfak araç gereçleri, yöresel yiyecek ve içecekler, pişirme teknikleri gibi pek çok unsur yer alıyor. Bununla birlikte müzenin içerisinde bulunan hediyelik eşya bölümünde ise bu ile özgü baharat ve bakır ürünleri satışa çıkartılıyor.

Sevdikleriniz ve kendiniz için Gaziantep hatıraları satın almak için bu değerli mekana da bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Konu yemek ve mutfak kültürüne gelmişken Gaziantep mutfağına özgü tarifler arasında pirpirim aşı, içli köfte, Antep usulü yağlı köfte, Antep kebabı mükemmel lezzetlerin bulunduğunu belirtmek istiyoruz.

Bu lezzetleri Gaziantep gezilecek yerler rotanızı keşfederken bölgede bulunan yöresel restoran ve de lokantalarda tatmanızı öneriyoruz.

Gaziantep Doğal Güzellikleri

Gaziantep sahip olduğu tarihi değere sahip mekanlar ile bilinirken bünyesinde bulundurduğu doğal güzelliklere sahip yerler ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Şehitkamil ilçesi içerisinde bulunan Dülükbaba Ormanı, Gaziantep doğal güzellikleri denince akla ilk gelen mekanlardan bir tanesi olarak.

Dülük Antik Kenti’ni de içerisinde barındırması yönü ile belli bir tarihi değere sahip olarak karşımıza çıkan bu ormanlık alan tabiat yürüyüşü yapmak isteyen ziyaretçiler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Bununla birlikte yemyeşil tabiatı ile karşımıza çıkan bu orman kampsever turistlerin ve karavan tutkunlarına da.

Gaziantep doğal güzellikleri listesinde karşımıza çıkan bir sonraki mekan ise Karpuzatan Mesire Yeri oluyor. Yöre halkı tarafından hafta sonları ve de tatil günlerinde ziyaretçi akınına uğrayan bu mesire yeri, Gaziantep şehrinin en güzel dinlenme mekanları arasında gösteriliyor.

Bölgeyi ziyaret ettiğinizde karşınıza çıkacak yeşilliklerin yanı sıra alabalık tesisleri, çeşitli restoranlar ve de yüzme havuzu da yer alıyor. Gaziantep gezilecek yerler içerisinde kendinize ve sevdiklerinize doğa ile iç içe mükemmel bir gün hediye etmek istiyorsanız Karpuzatan Mesire Yeri sizin için en doğru tercihlerden bir tanesi oluyor.

Gaziantep Kalesi, Ökkeşiye Hazretleri Tepesi, Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, Şahinbey Milli Mücadele Müzesi ve de Gaziantep Arkeoloji Müzesi gibi değerli yerler de Gaziantep gezilecek mekanlar listesi içerisinde karşımıza çıkıyor. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde bu mekanları da gezi rehberiniz içerisine almanızı tavsiye ediyoruz.

Bununla birlikte bu eşsiz kenti bir rehber eşliğinde dolaşmak istiyorsanız bölgeye düzenlenen kültür turları ve organizasyonlarını tercih edebilirsiniz. Gaziantep gezilecek yerler listesini keşfiniz sırasında tercih etmeniz için karşınıza çıkan konaklama seçeneklerini görüntülemek için de sitemizde yer alan Gaziantep otelleri sayfasından yardım alabilirsiniz.

Tarihi dokusu ile ülkemizin eşsiz kentleri arasında yer alan Gaziantep’in ruhunu keşfedebileceğiniz keyifli, tarih kokan bir seyahat diliyoruz.

Gaziantep Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gaziantep için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Gaziantep için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi, Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Gaziantep için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Gaziantep için gezilecek ücretsiz yerler : Yesemek Açık Hava Müzesi, Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Gaziantep için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Gaziantep için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Yesemek Açık Hava Müzesi, Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Gaziantep için gezilecek yerler nelerdir?
Gaziantep için gezilecek yerler : Yesemek Açık Hava Müzesi, Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.