Eski Datça Görülecek Yerler

Bal rengi kesme taştan yapılan evleri ve eşsiz doğasının tarihle buluştuğu tatil beldelerimizden biridir Eski Datça.Eski Datça Görülecek Yerler - Eski Datça En İyi 10 Yapılacak Şey

Bal rengi kesme taştan yapılan evleri ve eşsiz doğasının tarihle buluştuğu tatil beldelerimizden biridir Eski Datça.

Eski Datça denilen yer ilk olarak Datça'nın ilçe merkeziydi. Yakın yıllarda ise Datça'nın üst mahallelerinden biri konumuna gelmiştir. Merkeze olan uzaklığı yaklaşık 2 kilometre kadardır.

Eski Datça'da uzun bir tatil planınız varsa bölgede yapılacak aktiviteler hakkında kısa kısa bilgiler vereceğiz sizlere. Eski Datça'da yapmadan dönmemenizi önerdiğimiz aktiviteler şöyle:

Plajlar ve Koylar: Bir tatilin en vazgeçilmez parçalarından biridir birbirinden güzel plajlarda ve koylarda doyasıya serinlemek… Eski Datça'da denizin tadını çıkarıp, incecik kumsallarda güneşleneceğiniz birçok nokta var. Gebekum, Ovabükü Plajı, Bencik Koyu ve Kargı Koyu'nu listenize dahil edip, uzun sürecek olan tatilinizin her günü bu plajları teker teker gezip, denizin tadını farklı noktalarda çıkarabilirsiniz. Bu arada şezlongun altında en sevdiğiniz kitapları okumayı da ihmal etmeyin.

Tarihi Yerler: Eski Datça'nın eski bir yerleşim alanı olan Knidos Antik Kenti'ni muhakkak yapılacak şeyler listenize almanızı öneririz. Knidos Antik Kenti, Datça Yarımadası'nın önemli noktalarından biridir. Kent Dorlar döneminde kurulmuştur. 8 bin kilişik antik tiyatro, güneş saati, Demeter mabedi kentin en önemli kalıntıları arasında. Bölgede yapılan tekne turlarının tamamı antik kente gezi düzenliyor.

Tekne Turları: Eski Datça'da günübirlik tekne turları yapılıyor. Dilediğiniz zaman tekne turlarına katılıp, bölgenin tüm doğasını ve tarihini yeniden keşfetme imkanı yakalayabilirsiniz. Yanınıza fotoğraf makinenizi de alıp, tekne turunuz sırasında Eski Datça'nın en güzel hallerini fotoğraflarla ölümsüzleştirmeyi sakın unutmayın.

Sörf ve Dalış: Eski Datça'nın denizi su sporları için oldukça idealdir. Eğer sörfe merakınız varsa Eski Datça'nın serin sularında sörf heyecanını yaşayabilirsiniz. Eski Datça aynı zamanda sualtı dalışları için de en uygun noktalardan biri. Eski Datça'nın sualtı zenginliğini görmeden tatilinizi kesinlikle sonlandırmayın.

Gece Hayatı: Eski Datça'da gündüz denizin tadını çıkarırken, gece birbirinden hareketli mekanlarda dilediğiniz kadar eğlenebilirsiniz. Yaz sezonunun başlamasıyla hareketlenen Eski Datça'daki mekanların çoğu limanda bulunuyor. Eğer nostaljik bir ortamda eğlenmek istiyorsanız bölgenin restoranlarını tercih edebilirsiniz. Sadece eğlence mekanlarına gitmenize gerek yok Eski Datça'da. Gece geç saatlerde sokak etkinliklerine katılabilirsiniz.

Yöresel Lezzetler: Bölgenin çok ilginç ve bir o kadar birbirinden lezzetli yemekleri var. Gışıyak, dallampa, bademli incir tatlısı, karaville, mürdümük, tilki kavurma, ütmek kavurması, otlu kol böreği ve ilabada Eski Datça'da tadına bakmadan dönmemeniz gereken lezzetler arasında. Eski Datça restoranlarının genelinde bahsettiğimiz yemekleri damağınızla buluşturabilirsiniz.

Eski Datça'ya yakın bir konumda olan Mesudiye Köyü'nü de görülecek yerler listenize dahil edebilirsiniz. Mesudiye Köyü'ne bağlı olan Ovabükü, Hayıtbükü, Kızılbük ve Palamutbükü'nde uzun bir keşif yolculuğuna çıkabilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın