Dörtyol Görülecek Yerler

Hatay Dörtyol’a yaz mevsiminde gittiyseniz özellikle yaylalara gitmenizi tavsiye ederiz. Serinleyebileceğiniz veya trekking yapabileceğiniz pek çok yayla bulunuyor bu bölgede. İşte birkaçı:Dörtyol Görülecek Yerler - Dörtyol En İyi 10 Yapılacak Şey

Hatay Dörtyol’a yaz mevsiminde gittiyseniz özellikle yaylalara gitmenizi tavsiye ederiz. Serinleyebileceğiniz veya trekking yapabileceğiniz pek çok yayla bulunuyor bu bölgede. İşte birkaçı:
Kocadüz - Üçkoz - Aşağı ve Yukarı Bağrıaçık - Taşlı Ufacık Yaylaları: Dörtyol’a 36 km uzaklıktadır. Yaz aylarında Dörtyol ilçesinden günün her saatinde minibüslerle ulaşım mümkündür. Dörtyol halkının özellikle yaz aylarında kullandığı çam ve köknar ağaçları arasında, doğal dokuya uygun tamamen ahşap basit yayla evlerinin bulunduğu yaylalar topluluğudur. Yaylalar özellikle trekking için oldukça elverişlidir ve konum itibariyle birbirine yakındırlar.

Dörtyol Çökek Yaylası: Yaylaya Dörtyol İlçesinden 8 kilometrelik asfalt yolla ulaşılmaktadır. Çam ve meyve ağaçları içerisinde kurulmuş, temiz havası, bol suyu olan bu şirin yayla kamp kurmak, piknik yapmak, orman içi kısa gezintiler yapmak için ideal bir yayladır. Yaylada yapı olmadığı için kamp yapacakların çadır ve temel ihtiyaç malzemelerini yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

Dörtyol Topaktaş Yaylası: Hatay’dan 18 kilometre uzaklıktaki bu yayla tamamen çam, ardıç ve maki türü ağaçlarla kaplıdır.

Dörtyol Karakise - Pekmezci Yaylası: Özellikle Karakise beldesi sakinlerinin ikamet ettiği bu yayla Dörtyol’dan 12 kilometre uzaklıktadır. İçme suyu Karamezra adı verilen Mığır tepenin hemen altındaki bölgeden gelmektedir. Bu suyun içimi çok güzel olup kireç oranı yok denecek kadar azdır. Sessiz ve dinlenilecek bir yayladır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın