Hatay Beşikli Mağarası Hakkında Her Şey, Türkiye

Hatay Beşikli Mağarası Hakkında Her Şey

Yorum Yok

Rota Önerileri Burak Delibacak

Hatay Beşikli Mağarası Hakkında Her Şey
Beşikli Mağara, tarihin ilk dönemlerinden beri sayısız uygarlığın birbiriyle etkileşim içerisinde olduğu Hatay'ın en dikkat çekici yerleri arasında bulunuyor. Adında "mağara" kelimesi geçtiği için birçok kişi doğal bir oluşum olduğunu sanabilir. Ancak ziyaret ettiğinizde sizin de kolayca fark edebileceğiniz üzere bu sıra dışı mekan bölgenin kadim tarihinden derin izler taşıyor.

Bölgedeki Kaya Mezarların En Büyüğü ve En Ünlüsü

beşikli antakyaBeşikli Mağara, Samandağ'da Roma döneminden kalma en önemli tarihi kalıntılardan biri olarak nitelendiriliyor. Adını ise bünyesinde barındırdığı mezarların tasarımından alıyor. Gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edinilen ipuçları ışığında, mezar kompleksinin yapımının tıpkı 100 metre batısındaki Titus Tüneli gibi M.S. 1. yüzyılda gerçekleştirildiği düşünülüyor.

Tesis Fiyatı

23 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

1660 TL

En Uygun Fiyata Git

Mağara, Roma döneminde Akdeniz'in doğusundaki iki büyük limandan birine ev sahipliği yapan Seleucia Pieria Antik Kenti'nin sınırları içerisinde yer alıyor. Ancak gerek konumu gerekse de bünyesinde barındırdığı mezarların sayısı göz önüne alındığında bu mekanın kentin önde gelenlerine ayrıldığı fikri ağır basıyor.

Mimari bakımdan Helenistik dönemden de izler taşıyan Beşikli Mağara'da, 250'ye yakın mezar yatağı keşfedilmiş. Adeta bir beşiği andıran bu yatakların fazlalığına rağmen üzerine yerleştirilmiş lahitlerin sayısı yüzü bulmuyor.

Taş Oyma Sanatındaki Ustalıkla Ziyaretçilerini Büyülüyor

kaya mezarBeşikli Mağara, insanoğlunun istediğinde ne kadar yaratıcı olabileceğini fazlasıyla kanıtlıyor. Ne yazık ki mezar hırsızlığı gibi kötü niyetli olaylar nedeniyle mağaranın girişindeki kimi sütunlar kesilmiş. Hatta define bulma ümidiyle bazı mezarlar epey tahrip edilmiş. Ama onca tahribata rağmen mağarayı eşsiz kılan taş oyması süslemeler güzelliklerini bir nebze bile olsa kaybetmemiş.

Tesis Fiyatı

23 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

522 TL

En Uygun Fiyata Git

1938 yılından beri devam eden kazı ve temizlik çalışmaları sonucunda ziyarete uygun hale getirilen mezar alanının ön girişinde, birçok gezgin haç motifli İyon stili sütunları incelemeye ağırlık veriyor. Ancak siz bu bölüme ulaştığınızda, başınızı yukarı kaldırıp üç bölümden oluşan ve kabartmalarla görselliği zenginleştirilmiş tavanı incelemeye öncelik verebilirsiniz.

Yapının giriş kısmındaki detayları inceledikten sonraysa doğrudan doğu odaya yönelmenizi tavsiye ederiz. Zira buradaki taş işçiliği de en az girişteki kadar güzel. Özellikle tavanında yer alan istiridye motifli süsleme, büyüleyici güzelliğiyle dikkatleri hemen üzerine çekiyor. Odanın güneydoğusundaki mezarın hemen üzerinde yer alan bu motife ek olarak, çeşitli kabartmalarla bezenmiş bant kuşağını da incelemeyi sakın unutmayın. Zira yapımının üzerinden asırlar geçmesine rağmen sahip olduğu estetik özellikler hayranlık uyandırmaya devam ediyor.

Beşikli Mağara Çevresinde Gezilecek Yerler

titus tüneliMimari detaylarıyla dikkat çeken Beşikli Mağara'ya yönelik ziyaretinizi tamamladıktan sonra birkaç dakikalık mesafedeki Titus Tüneli'ne gidebilirsiniz. İmparator Vespasian döneminde su taşkınlarını engellemek amacıyla yapımına başlanan tünel, oğlu Titus zamanında tamamlanmış. Yalnız tünele gitmeden önce ayakkabı seçimi konusunda dikkatli olmanızı öneririz. Çünkü yerler genelde nemli ve kaygan oluyor.

Tünelden sonraysa civardaki bir diğer ilgi çekici nokta olan antik kenti ziyaret edebilirsiniz. Tarihi boyunca sıkça düşman saldırılarına maruz kalan kent, arka arkaya yaşadığı iki büyük deprem felaketi sonrasında kaderine terk edilmiş. Ancak nekropol alanının üst kısmındaki çalışma odaları gibi detaylar hala daha gezginler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Tesis Fiyatı

23 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

500 TL

En Uygun Fiyata Git

Beşikli Mağara ve Titus Tüneli'nin bulunduğu Çevlik Ören Yeri'nden Kapısuyu Köyü'ne doğru 2 kilometre gittiğinizde, bölgedeki bir diğer dikkat çekici mekan olan Dor Mabedi'ne ulaşabilirsiniz. Mimari stil bakımından Anadolu'da benzerinin çok az bulunması M.Ö. 300 yılı civarında inşa edildiği düşünülen yapıyı bir hayli özel kılıyor. Tabii hazır bu kadar yakınına gelmişken, köyün içerisindeki Âşık-Maşuk'a zaman ayırmayı da ihmal etmeyin.

Beşikli Mağara'ya Nasıl Gidilir?

beşikli mağaraBeşikli Mağara, Samandağ ilçesine aşağı yukarı 5 kilometre uzaklıkta ziyaret edilmeyi bekliyor. Hatay'ın en dikkat çekici turistik noktaları arasında haklı bir yere sahip olan bu olağanüstü yapıya gitmek için ilçeden kalkan toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz. Konaklama açısından tercihini kent merkezinden yana kullananlar içinse araç kiralamak en iyi yöntem.

Mağarayı bünyesinde barındıran Çevlik Ören Yeri'ne girişte ziyaretçilerden kişi başı 12 TL talep ediliyor. Ücret ödemeden giriş yapmanın tek yoluysa Müzekart edinmek.

Tesis Fiyatı

23 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

275 TL

En Uygun Fiyata Git

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)