Hatay Yapılacak Şeyler ve Görülecek Yerler:

Hatay civarında yapılacak 0 aktivite.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Hatay Yapılacak Şeyler ve Görülecek Yerler

Sahil kıyısı boyunca birbirinden güzel plajlara ve tarihin en eski kalıntılarına sahip olan Hatay’da yapılacak birçok aktivite ve görülmesi gereken sayısız tarihi nokta bulunmaktadır.

Akdeniz kıyısında bir şehir olan Hatay, yıl içerisindeki ziyaretçi potansiyeliyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Sayısız tarihi kalıntıları ve birbirinden etkileyici doğal güzellikleri içinde barındıran Hatay’da yapılacak aktivite sayısı da bir hayli fazladır. Konaklama seçenekleri için uygun Hatay otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Hatay’da yapılacak şeyler listesi hazırlama aşamasındaysanız yazımızı okumaya devam edin. İşte Hatay’da yapılmadan dönülmemesini önerdiğimiz aktiviteler:

Hatay’ın zengin köy kahvaltısıyla güne başlayabilirsiniz. Köy peynirleri, reçeller ve sıcak köy ekmekleriyle süslenen bir kahvaltı karşısında uzun uzun keyif yapabilir ve güne zinde başlayabilirsiniz.

Hatay’ın müzelerini, kiliselerini, kalelerini, camilerini ve manastırlarını görerek şehrin tarihine ve kültürüne daha yakından tanık olabilirsiniz. Koz Kalesi, St. Pierre Kilisesi, Habibi Neccar Camii, Çevlik Ören Yeri, Payas Kalesi, Cin Kulesi, Aziz Simeon Manastırı, Antakya Mozaik Müzesi ve Hatay Arkeoloji Müzesi görmenizi önerdiğimiz yerler arasında. Her gördüğünüz nokta farklı bir kültürle, farklı bir tarihle tanışmanızı sağlayacak.

Şehrin kaplıca bölgelerine giderek şifalı suların tadını çıkarabilirsiniz. Erzin Başlamış Kaplıcaları ve Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları tercih edeceğiniz kaplıca bölgeleri arasında. Bu bölgelerde konaklama tesisleri de bulunuyor. Birçok hastalığı tedavi edici özelliği olan kaplıcalarda vakit geçirmeden tatilinize kesinlikle son vermeyin.

Hatay’da alışverişin tadı bir başkadır. Hatay Uzun Çarşı’yı gezerek kendinize ve sevdiklerinize yöresel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Çarşı boyunca sadece hediyelik eşyalardan değil, baharat çeşitleri, defne sabunu, biber salçası ve nar ekşisi almanızı da tavsiye ederiz.

Hatay mutfağı oldukça zengin lezzetlerle dolu. Yöresel yemekleriyle dikkatleri üzerine çeken Hatay’da içli köfte, ekşi aşı, kaytaz böreği, humus ve aşur yemeden tatinizi kesinlikle bitirmeyin. Hepsi ayrı ayrı beğeninizi kazanacak. Tatlı olarak ise taş kadayıf ve künefenin tadına bakabilirsiniz.

Hatay’ın gece hayatı çok fazla hareketli olmasa da birkaç Türkçe pop müzik çalan mekanlar bulunuyor. Hürriyet Caddesi’ndeki sayılı mekanların birine girerek birkaç saat canlı müziğin tadını çıkarabilirsiniz.