Çavuşin Görülecek Yerler

Peri Bacalarını ve uçsuz bucaksız bozkırı en güzel seyredebileceğiniz yerlerden biridir Çavuşin. Zamanın durduğu hissine kapılırsınız buradaki geziniz sırasında. Modern dünyanın elinin değmediği, herkesten ve her şeyden uzak, efsunlu bir coğrafyadır burası.Çavuşin Görülecek Yerler - Çavuşin En İyi 10 Yapılacak Şey

Peri Bacalarını ve uçsuz bucaksız bozkırı en güzel seyredebileceğiniz yerlerden biridir Çavuşin. Zamanın durduğu hissine kapılırsınız buradaki geziniz sırasında. Modern dünyanın elinin değmediği, herkesten ve her şeyden uzak, efsunlu bir coğrafyadır burası.
Kapadokya bölgesinin en eski yerleşimlerinden biridir Çavuşin. Bu şirin köy geçmişte Hristiyan dervişlerinin yaşadığı bir köymüş. Özellikle bahar aylarında, tabiatın uyanışıyla beraber Çavuşin'i ziyaret etmenizi öneririz çünkü ilk olarak adım attığınız her yerde fışkırırcasına açan galat süsenlerini görürsünüz. Sonrasında ise koyu maviden, mora kadar değişen renkleri ile birbirinden güzel ve mis kokulu kır çiçekleri karşılar sizi. Yürüyüşünüze devam ederken birdenbire peri bacalarının masalsı görüntülerine rastlarsınız ve içinize işler eşsiz bir tabloyu hatırlatan bu muhteşem görüntü.

At Turu: Tatilinize renk katacak aktiviteler sadece Çavuşin ile sınırlı değil, tüm Kapadokya bölgesinde vardır. Özellikle Avanos, Göreme ve Ürgüp'te birçok seçenek çıkacak karşınıza. At turu ise bölgedeki en ilginç ve en sık tercih aktiviteler arasında gelir. İster sürüş konusunda deneyimli olun ister sadece bir maceracı bu tura rahatlıkla katılabilirsiniz. Eğitmenlerin gözetiminde birkaç saat süren gezi sırasında bu efsunlu coğrafya daha da güzel görünecek gözünüze.

Balon Turu: Kapadokya'ya geldiyseniz balon turu yapmadan, göz alabildiğine uzanan bozkırın, peri bacalarının güzelliklerini bir de tepeden seyretmeden dönmeyin. Eğer tura katılmaya karar verdiyseniz en güzel saatleri yakalamak için uykunuzdan feragat edin ve güneşin ilk ışıklarının vurduğu Kapadokya manzarasını bir de yukarıdan izleyin. Gördüğünüz güzellikler karşısında zamanın durduğunu ve bir masalın içinde olduğunuzu hissedeceksiniz.

Yürüyüş: Çavuşin ve çevresinde yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biridir yürüyüş. Yüzyıllar öncesinden kalan kiliseler, efsunlu peri bacaları, uçsuz bucaksız bozkır ve gökyüzünü rengarenk süsleyen balonlar eşlik eder yürüyüşünüz boyunca. Her sokak farklı bir maceraya sürekler bu coğrafya da. Zamanı, mekanı unutup, tarihin tozlu sayfalarını aralarsınız burada kaldığınız süre boyunca.

Alışveriş: Çavuşin'deki küçük, şirin hediyelik eşya dükkanları ve tezgahlarından alışveriş yapmadan, yöreye özgü eşyalardan almadan gezinizi sonlandırmayın. Özellikle Yörük motiflerinin yer aldığı el dokuması halı ve kilimler dikkatinizi çekecek. Bunun dışında; çanak, çömlek, tüf veya alçıdan yapılmış yöresel heykellerden, biblolardan satın alabilirsiniz.

Kır Kahvesinde Mola: Kapadokya bölgesinde birbirinden şirin kır kahvelerine rastlayacaksınız. Yöre insanı ile kahve içerek iki lafın belini kırmak, bu samimi ortamda etrafı incelemek ve bir mola verip dinlenmek istiyorsanız en doğru adreslerdir kır kahveleri.

Sema Gösterisi: Kapadokya bölgesinde dikkat çeken ve ilgi gören etkinliklerden biri de sema gösterisidir. Yerin altına kazılmış bir mağarada neyin büyüleyici sesi eşliğinde dönen semazenleri seyrederken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz. Onlar döndükçe, zihninizde sizi yoran ve sürekli dönüp duran düşüncelerin yok olduğunu ve hafiflediğinizi hissedeceksiniz.

Zamantı'da Rafting: Bozkırın görüntüsünden sıyrılmak ve deniz özleminizi bir nebze de olsa gidermek istiyorsanız Zamantı'da rafting güzel bir seçenek olabilir. Günübirlik tasarlanmış rafting programına katılın ve Zamantı Kanyonu'nun sularını, coşkulu şelalelerini eski su değirmenlerini keşfedin.

Yemek Molası: Kapadokya Bölgesi damak tadınızı kışkırtacak renkli ve zengin mutfağı ile gönlünüzü fethedecek. Özellikle güveçte pişen sebze, et yemeklerini ve birbirinden leziz şaraplarını denemeden dönmeyin. Hatta gezinizin sonunda sevdiklerinize hediye olarak Kapadokya şaraplarından alabilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın