Çavuşin bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Çavuşin Gezilecek Yerler

Modern dünyanın elinin değmediği, kalabalıktan, gürültüden, çarpık yapılardan uzak, nefes kesen bir yerdir bozkırın gölgesindeki Çavuşin.Çavuşin Tarihi Mekanlar

Modern dünyanın elinin değmediği, kalabalıktan, gürültüden, çarpık yapılardan uzak, nefes kesen bir yerdir bozkırın gölgesindeki Çavuşin.
Sarıdan kahverengiye dönen renklerin hakim olduğu uçsuz bucaksız bozkırı ve efsunlu peri bacalarını en güzel seyredebileceğiniz yerlerden biridir Çavuşin. Modern dünyanın elinin değmediği, kalabalıktan, gürültüden, çarpık yapılardan uzak, büyüleyen bir coğrafyadır burası. Eğer bahar aylarında bir gezi düzenlerseniz buraya; önce yerden fışkırırcasına açan galat süsenlerini görürsünüz. Sonrasında ise maviden mora kadar değişen renkleri ile birbirinden güzel kır çiçeklerini. Usta bir ressamın tablosundan fırlayıp gelmiş gibidir burada gördüğünüz her şey. Kusursuz, renkli ve çarpıcı.

Çavuşin Kilisesi: Bozkırın çevrelediği, peri bacalarının süslediği Kapadokya'nın bilinen en eski kilisesidir Çavuşin Kilisesi. Duvarları Hristiyanlık tarihindeki önemli olayların anlatıldığı sahneler ve önemli kişilerin resimleri ile süslenmiştir. Diğerlerine göre daha eski teknikle boyandığı için yer yer kayanın aşınmasına bağlı tahribata uğramıştır Çavuşin Kilisesi. Bölgedeki birçok kilisesin aksine yüksek bir tavana sahiptir. Yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğrayan kiliseyi gezi listenize eklemeniziz öneririz.

Göreme: Peri bacalarını sıklıkla görebileceğiniz Göreme, Çavuşin'e 2 kilometre mesafede yer alır. Buradaki geziniz sırasında zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak ve bir masalın içinde geziniyormuş gibi hissedeceksiniz. Taş manzaralarının mistik atmosferinde kaybolurken, birbirinden ilginç ve çarpıcı güzellikteki yöre evlerinin tabiata sağladığı bütünlüğü çok beğeneceksiniz.

Avanos: Antik adıyla ‘Venessa' olan Avanos bozkırın gölgesinde, peri bacalarıyla süslü şirin mi şirin bir yerdir. Ortasında geçen Kızılırmak topraklarına resmen hayat verir bu eşsiz coğrafya. Kapadokya'nın hayran bırakan el sanatları merkezi Avanos bağcılıkla da öne çıkar. Dağ eteklerinde yetişen bu üzümlerin şahane tadını verdiği birbirinden leziz bölge şarapları neredeyse kusursuzdur.

Göreme Açık Hava Müzesi: Yılın her döneminde yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğrayan Göreme Açık Hava Müzesi, Göreme'ye 2 kilometre mesafede yer alır. Kapadokya bölgesinin en çarpıcı, en büyüleyici yerlerinden biri olan bu bölgede M.S. 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatı yaşanmıştır. Neredeyse her kaya blogunun içinde kiliseler, şapeller ve oturma mekanları mevcuttur. Göreme Açık Hava Müzesi manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilir. Uçsuz bucaksız bozkırın ve tarihin gölgesindeki müzede; Elmalı Kilise, Karanlık Kilise, Aziz Basil Kilisesi, Kızlar ve Erkekler Manastırı ve Tokalı Kilise yer alır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın