Türkiye'nin En Güzel 15 Yolu

14 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Türkiye'nin En Güzel 15 Yolu
Ülkemizin her köşesinin yeryüzünün cenneti niteliğinde olduğunu söyler dururuz hep. Her köşe bucak cennet de, bu cennetlere giden yolların bizlere sunduğu manzaraları es geçmek de sahip olduğumuz doğaya yapılan büyük bir haksızlık. Radyodan çalan müzikle eşsiz bir şekilde bütünleşen o muhteşem manzaralar kim bilir kaç insanın içine işlemiştir tahmin bile edemiyoruz. Arabayla uzun yol seyahatleri yapmış olanlar bu duyguyu çok iyi bilirler elbette. Bundan sonraki seyahatlerinizde gözünüzü dört açın, zira ülkemiz kaçırılmayacak güzelliklerle dolu. İşte sizler için derlediğimiz, en iyi yol bildiğin yoldur felsefesini yıkan Türkiye'nin en güzel 15 yolu.

1 – Van Yolu

van yoluVan'a giden yol size aniden el frenini çektirebilir, dikkatli olun. Bir an arabadan inip, kollarınızı açıp, doğaya aşkınızı ilan edebilirsiniz.

2 – Erzurum Yolu

erzurum yoluBu güzel yolun bir Hobbit köyüne varacağını düşünenler fena halde yanılıyorlar. Bu yeşillikler içindeki yol, sizi Erzurum'a ulaştırıyor.

3 – Abant Yolu

abant yoluO bir renk cümbüşü! Hangi mevsim bu yoldan geçerseniz geçin, göreceğiniz manzara her zaman aynı. Değişen tek şey yeşilin tonları…

4 – Aksaray – Konya Yolu

aksaray-konya yoluGüzelim Anadolu topraklarının en net örneklerinden biri. Otlayan bir sürü ve onların başında bekleyen küçük bir çoban. Camdan kafanızı uzattığınızda burnunuza değen köy kokusu…

5 – Cide Yolu

cide yoluKaradeniz'in o zorlu ve yemyeşil manzaralı yolları zaten hepimizin akıllarına kazınmış durumda. Ancak şehrin içinden geçen yollar bile bu kadar güzel olabiliyormuş demek… Tıpkı Kastamonu'nun turistik ilçelerinden biri olan Cide'de olduğu gibi…

6 – Çoruh – İspir Yolu

çoruh-ispir yoluErzurum gerçekten de ülkemizin en güzel yollarına ev sahipliği yapıyor. Sanki bir kuzey Avrupa köyünden geçiyormuş hissi yaşayabilirsiniz bu yolda. Ancak o yanda akan nehir Çoruh Nehri'nden başkası değil.

7 – Dalyan Yolu

dalyan yoluBir yanınız deniz bir yanınız yeşillikse ve camdan arabanın içine ılık bir hava giriyorsa eğer, bilin ki ya Ege ya da Akdeniz'desinizdir. Dalyan yolu, sanki sizi bir masal diyarına götürüyormuşçasına güzel bir yol.

8 – Gelibolu - Eceabat Yolu

gelibolu-eceabat yoluBu yol ara ara karşımıza çıkan ayçiçek tarlalarıyla daha bir farklı hissettiriyor. ‘Bu yol hiç bitmesin' diye içinizden geçireceğinizi garanti ediyoruz burada. Yol şarkılarının en çok yakıştığı yollardan biri kesinlikle Gelibolu – Eceabat yoludur.

9 – İncirliova Yolu

incirliova yoluAydın'dan İncirliova'ya giderken bu yoldan geçmeniz olası. Tipik bir Ege görüntüsü ile sizleri buluşturan bu yol, biraz zorlu gibi görünse de, göreceğiniz manzara inanın ki buna değer.

10 – Kapadokya Yolu

kapadokya yoluHiç şüphesiz ki ülkemizin en güzel yolları Kapadokya bölgesinde bulunuyor. Sanki bir zaman makinesine binmişsiniz de, o da sizi ilk çağlara fırlatmış gibi… Öyle otantik ve tarihi bir doku hakim buralara.

11 – Karaburun Yolu

karaburun yoluMasmavi bir gökyüzü, yemyeşil ovalar ve virajı dönünce karşınıza çıkan turkuaz renginde bir deniz… Evet, Ege'deyiz yine. Hatta Ege'nin en güzel yerlerinden biri olan İzmir – Karaburun yolundayız.

12 – Kars Yolu

kars yoluKars'ın şehir merkezinden çıktıktan sonra tüm yollar böyle. Kars'ta nereye giderseniz gidin, illa ki arabayı durdurup fotoğraf çekecek, öyle yolunuza devam edeceksiniz.

13 – Kaş – Kalkan Yolu

kaş yoluYaklaşık 40 km'lik alabildiğine virajlı bir yol aslında. Bir taraf yüksek kayalıklar, diğer taraf ise görkemli Akdeniz… Hız yapmak olanaksız, bu nedenle de uzun sürüyor geçmesi. Kimine göre oldukça yorucu ancak insan bu yolu gerçekten çok özlüyor.

14 – Sinop – İnceburun Yolu

sinop-inceburun yoluKaradeniz'de yolun sonu hep sürpriz bir yerlere varıyor. Halbuki siz daha geçtiğiniz manzaraların büyüsünden henüz kurtulmamışsınızdır. Tıpkı Sinop – İnceburun yolunda olduğu gibi…

15 – Soğanlı Vadisi Yolu

soğanlı vadisi yoluKayseri'den Soğanlı Vadisi'ne vardığınızda, böyle bir yolla karşılıyorsunuz. Zaten vadiye giden yol da fazlasıyla etkileyici. Kapadokya'yla benzerliği bizim de gözümüzden kaçmadı.
14 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
14
/

-

Ege'deki her yol ayrı bir güzel bence. Ben daha bu hafta sonu Bozcaada'dan dönerken, özellikle Geyikli'den geçerken yollara hayran kaldım. Rüzgar güllerinin ara ara karşınıza çıkıp sizi selamlaması da ayrı bir güzellik. :)

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Neyse ki yıllar içinde bu güzel yolların 10'unu gördüm, seçimleriniz çok başarılı, insanın yeniden yollara düşesi geliyor. Aslında yöresel iklim koşullarını göz önüne alarak mevsimi uygun zamanlarda yola çıkmalı.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Bayburt - İspir arasını geçen yıl geçtim. Yol vadiden ayrılıp dağlara vurunca bir an ıssız bir gezegende kaybolmuş hissine kapıldım. Geziden zevk alabilmek için yanınızdaki arkadaşın yüreğinde en ufak bir kaygı olmaması gerekir. Teşekkürler Diley can.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Abant yolu gerçekten muhteşemdi. Bu kadar rengi bir arada uyum içerisinde görmek harika bir şeydi.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Çoğunu görmediğimden yorum yapamayacağım. Ama ekleyebileceğim yollar var: Düzce-Yığılca-Yedigöller, Taşucu-Anamur-Gazipasa, Manavgat-Akseki-Seydişehir, Ayvalık-Kozak Yaylası-Bergama, Saray-Kıyıköy, Demirci-İğneada... vb.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Çok güzel görüntüler, ellerinize sağlık Sayın Kuru... Sadece dikkatimi çeken bir şeyi belirtmek isterim; bazı resimler yoldan değil de sanki oldukça yüksek yerlerden çekilmiş gibi, acaba biz de aynı yollarda aynı görüntüleri görebilir miyiz...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Bana göre en güzeli Kaş Kalkan yolu. Yaşadığın şehirden uzak, iş hayatından uzak. Sevdiğim aşık olduğum Kaş.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Mükemmel rotalar. Ancak Salihli-Ödemiş, Kastamonu-İnebolu, Fethiye-Göcek-Köyceğiz, Tire-İncirliova, Çardak-Yeşilova yolunu da listeye eklemek gerekir. Keyifli yolculuklar.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Mükemmel rotalar, ben en çok Aydın - İncirliova yolununu kullanıyorum, inşallah Cide yolunu çok görmek istiyorum.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Diğer değerli yorumcuların belirtiği gibi seçtiğiniz yerler çok güzel ama yurdumuzda bu şekilde yüzlerce rota çıkar. Bir tane de benden, her sene bir kez geçtiğim Ankara'dan Amasra'ya giderken Karabük yakınlarındaki yollar bilhassa sonbaharda müthiş güzellikler sunuyor. Ayrıca okurlara bir tavsiyem var, seyahate çıkmadan önce araştırsınlar ve ana yolları bırakıp diğer yollardan seyahat etsinler. Ben bu şekilde yapıyorum, en son olarak da Marmaris'ten Bodrum'a giderken Akyaka Gökoava'dan sahile girip kıran, Akbük, Milas Ören, Çökertme, Mazı, Yalıçiftlik güzergahını kullandım, gerçekten süperdi.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Bafa Gölü-Kapıkırı yolunu unutmamak lazım.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Erzurum yolları bambaşkadır, Dadaş gibi candır... Eğer ki bir gün Doğu'ya yolunuz düşerse Erzurum'a uğramayı, orada cağ kebap ve kadayıf dolması yemeyi, en önemlisi de mis gibi havasını solumayı unutmayın!

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Tespit edilmeyen daha birçok yol olduğunu düşünüyorum.Bolu-Yedigöller,Safranbolu-Bartın yolları gibi.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
14
/

-

Yollar..Gönlümüzü kendine bağlayan yollar..Adana-Pozantı yolu da muhteşemdir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)