Şehir Efsaneleri: Bitlis'in Kıztaşı

Yorum Yok

İlginç Bilgiler Alper Kaya

Şehir Efsaneleri: Bitlis'in Kıztaşı
Kadim uygarlıklara ev sahipliği yapan Anadolu, tarih boyunca pek çok aşka, sevdaya, kavuşmaya ve maalesef de bir o kadar ayrılığa, hüzne de sahne olmuştur. Bu aşklar, çoğu zaman bir şehir efsanesine dönüşerek günümüze kadar ulaşmıştır. Tıpkı, Adilcevaz'ın ''Kıztaşı'' efsanesi gibi!

Adilcevaz Neresi?

Şehir Efsaneleri: Bitlis'in KıztaşıAdilcevaz, Bitlis'e bağlı bir ilçe. Ancak Van Gölü'nün kıyısında olması, ilçeye ayrı bir güzellik katıyor. Şehir merkezine 90 kilometre uzakta olan Adilcevaz'ın etrafı sıra dağlarla çevrili olup, güney cephesi Van Gölü'ne bakmaktadır. Batıda, Van Gölü'ne paralel olarak gidilmesi durumunda yol Ahlat ilçesine, doğuda ise Erciş'e bağlanmaktadır.

Dosco Hotel

    Otel
  • Valimitatbey /
  • İpekyolu /
  • Van

Tesis Fiyatı

28 Mart 2023 giriş oda fiyatı

979 TL

En Uygun Fiyata Git

Kıztaşı Efsanesi

Amik Köyü'nden bir delikanlı, Adilcevaz Dizdarının dillere destan güzellikteki kızına âşık olur. Delikanlı her gece koskoca gölü yüzerek karşıya geçer, sevdiği kızla buluşur. Dizdarın kızı da sevgilisinin kendisini kolayca bulabilmesi için yüksekte bulunan bir taşın, göle bakan yüzünde ateş yaktırırmış. İki sevgili uzun süre boyunca bu şekilde buluşmaya devam etmiş…

Ancak bir gece, kuvvetli fırtına bu ateşi söndürmüş. Bütün aramalarına rağmen ışığı göremeyen delikanlı, fırtınada dalgalanmaya başlamış olan gölün sularıyla boğuşmaya başlamış ancak bu boğuşmayı, tahmin edebileceğiniz üzere, kaybetmiş. Sabaha kadar, sevdiği gencin gelmesini bekleyen kız ise en nihayetinde sevgilisinin öldüğünü anlayınca ya kendi canını alması ya da onu taş yaparak kıyamete kadar sevgilisinin başucunda kalması için Allah'a dua etmiş.Efsane, duası kabul olan genç kızın oracıkta taşa dönüştüğünü bizlere söyler…

Grand Hotel Van

    Otel
  • Valimitatbey /
  • İpekyolu /
  • Van

Tesis Fiyatı

28 Mart 2023 giriş oda fiyatı

979 TL

En Uygun Fiyata Git

Van Gölü Gezilecek Yerler

Şehir Efsaneleri: Bitlis'in KıztaşıVan Gölü, Akdamar Kilisesi, Van Kalesi, Muradiye şelalesi... Van Gezilecek yerler listesi bunlarla sınırlı değil elbette. Siz de Van Gezi Rehberi'mizi inceleyerek Van Gezi Planınızı oluşturabilir, Van gölü ve çevresini detaylıca gezebilirsiniz.

Van'da Nerede Kalınır?

Şehir Efsaneleri: Bitlis'in KıztaşıVan turizm açısından yeni gelişmekte olan bir şehir olduğu için otel seçenekleri oldukça sınırlı. Neredekal.com üzerinden Van Otelleri seçeneklerini inceleyebilir, bahar aylarında Van'ı keşfe çıkabilirsiniz.
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)