23 Nisan'da Çocuğunuzla Yapabileceğiniz 7 Aktivite, Türkiye

23 Nisan'da Çocuğunuzla Yapabileceğiniz 7 Aktivite

2 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

23 Nisan'da Çocuğunuzla Yapabileceğiniz 7 Aktivite
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın hafta sonuna denk gelmesi bir takım kesimleri üzmüş olabilir. Ancak bugünü sadece resmi tatil olarak değerlendirmemeli ve işlerden, güçlerden çok fazla zaman ayıramadığımız çocuklarımıza adamalıyız. Tıpkı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığı gibi. Neticede bugün onların günü ve bunu onlara sonuna kadar hissettirmeliyiz. Çocukları olmayanlar da üstlerine alınabilirler. Zira kardeşleri, yeğenleri ya da kuzenlerinizle sizler de bu aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Şimdiden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, başta çocuklar olmak üzere hepimize kutlu olsun.

1 – Dolmabahçe Sarayı'nı Ziyaret Edin

dolmabahçe sarayıBugünün anısına Dolmabahçe Sarayı'nın kapıları sonuna kadar açılacaktır. Eğer çocuklarınız henüz Dolmabahçe Sarayı'nı görmedilerse, bugün iyi bir fırsat. Atatürk'ün 10 Kasım saat 9'u 5 geçe hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı, hepimiz için bir hayli önem teşkil ediyor. Çocuklar sadece okul sıralarında değil, ailesinden de görmeli Atatürk sevgisini. Bu konuda çocuğunuza iyi bir rehber olabileceğiniz bir gün 23 Nisan. Dolmabahçe Sarayı ziyaretinden sonra çocuğunuzla yürüye yürüye Ortaköy'e gelebilir, şöyle boğaza karşı bir kumpir ya da waffle ziyafeti yaparsınız ailecek. Çok da güzel olur.

2 – Atatürk Arboretumu'nda Yürüyüş Yapın

atatürk arboterumuAğaçların ve çok sayıda bitki türünün sergilendiği canlı bir laboratuvar Atatürk Arboterumu. İstanbul'un Sarıyer ilçesinde, Belgrad Ormanı'nın güneyinde yer alan Atatürk Arboterumu, şehrin en değerli yeşil alanlarından biri. Çocuğunuza böylesine özel bir yeri göstermek, onu farklı canlı türleriyle tanıştırmak ve en önemlisi de doğa sevgisi aşılamak için Atatürk Arboretumu'nda keyifli bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Sabah Sarıyer'de ailecek güzel bir kahvaltının ardından arboretumu gezer, sonrasında Belgrad Ormanı'nda piknik yapabilirsiniz.

3 – Büyükada'da Bisiklete Binin

büyükada
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.
İstanbul açıklarında yer alan Adalar'ın en büyüğü Büyükada. Burada hafta sonları bambaşka bir keyif ve huzurla yaşanıyor. 23 Nisan'ı fırsat bilerek, ailece Büyükada'da harika bir cumartesi günü geçirebilirsiniz. Bilindiği gibi adayı bisikletle keşfetmenin verdiği duygu tarif edilemez. Adanın merkezinde bisiklet kiralayan pek çok dükkan ile karşılaşacaksınız. Bisikletle Büyükada'yı turladıktan sonra, tepede yer alan Aya Yorgi Kilisesi'ne de mutlaka çıkın, manzara gerçekten de muhteşem.

4 – Galata Köprüsü'nde Balık Tutun

galata köprüsüÖzellikle babaların çocuklarıyla yaptığı en güzel aktivitelerden biri balık tutmak. İstanbul gibi kalabalık bir şehirde balık tutulacak alan sınırlı elbette. Ancak Galata Köprüsü'nün bu anlamda bir hayli popüler olduğunu söyleyebiliriz. Ona bu işin inceliklerini öğretir, bir yandan sohbet eder ve hatta şehrin tarihi manzarası eşliğinde, ona birkaç eğlenceli bilgi fısıldarsınız çaktırmadan yaşadığı şehir hakkında. Sonrasında ise birlikte tuttuğunuz balıkları akşam evde pişirir, bir de güzel ziyafet çekersiniz hep birlikte.

5 – Lunaparka Gidin

vialandŞüphesiz ki bir çocuğun en fazla eğleneceği yerlerdir lunaparklar. Hiçbir çocuk, ailesiyle birlikte gittiği lunapark maceralarını unutmaz, aksine her zaman hatırlayacağı güzel anılar olarak kalır hafızasında. İstanbul'da şu sıralar en popüler lunaparkın Vialand olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Maçka ve Bostancı'da yer alan lunaparklar, daha eskiye hitap ettiğinden tercih edilebilir. Pamuk şeker ya da dondurma gibi küçük jestlerle de bir hayli mutlu edebilirsiniz çocuklarınızı.

6 – Oyuncak Müzesi'ni Gezin

oyuncak müzesi23 Nisan'da sadece çocuğunuz değil, sizin için de ilginç bir deneyim olacak bu müze ziyareti. Yazar-şair Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbul'un Göztepe semtinde yer alıyor. Oyuncakların hikayeleri ile dünya tarihini birleştiren müze, eğlendirirken bilgilendiriyor anlayacağınız. Günümüzde 4000'den fazla oyuncağın sergilendiği Oyuncak Müzesi'nde, çocuklarınız gerçekten inanılmaz bir deneyim yaşamış olacaklar. Çünkü hayatlarında hiç bu kadar oyuncağı bir arada görmemişlerdi.

7 – Kurabiye Pişirin

kurabiyeOlur da hava muhalefetinden dolayı evden çıkamaz ya da oldukça yorgun bir hafta geçirdiğinizden kendinizde tüm bunları yapacak enerji bulamazsanız, birlikte kurabiye, kek, vs. pişirebilirsiniz. Unutmayın ki çocuklarla kaliteli zaman geçirmek oldukça önemli. Evde de olsanız onunla eğlenceli bir şeyler yapabilirsiniz. Onunla birlikte lezzetli ve şirin şekilli, tatlı bir şeyler ortaya çıkarabilirsiniz. Böylece her iki taraf da mutlu olmuş olur.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Ankara'da olanlar mutlaka Anıtkabir'i ziyaret etmeli, anneler, babalar bu günü çocuklarına okullar anlatsa bile bilgi vererek birlikte kutlamalı.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Cumhuriyetin ve Cumhuriyet değerlerinin sinsice kemirilmeğe gayret edildiği, milli bayramların sahte gerekçelerle sürekli olarak ertelendiği ve yüce Atatürk ile ilgili olan pek çok olgunun ve değerin silinmeye çalışıldığı bu ortamda, çocuğumuzla birlikte yapılabilecek olanların en başında, "yaşadığınız yerde Atatürk ile ilgili ne varsa önce onu ziyaret edin - onu hatırlayın" şeklinde bir öneride bulunmanız bizleri fazlasıyla mutlu ederdi...

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)