Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Marmaris Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Marmaris civarında görülmesi gereken 0 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Marmaris Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Mavi bayrağa sahip eşsiz plajları, yemyeşil doğası ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan Marmaris, sene içerisinde pek çok turistin uğrak mekanı olarak biliniyor. Yolunuz Muğla’ya düştüğünde mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğimiz Marmaris merkez de gezilecek yerler bakımından da pek çok mekan bulunuyor. Gelin bu birbirinden güzel mekanları hep birlikte inceleyelim.

Tarih çizelgesine baktığımızda Marmaris’in uzun seneler boyunca bir liman ve ticaret kenti olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu bağlamda Marmaris merkez gezilecek yerler listesi içerisinde tarihi öneme sahip birden fazla mekan da bulunuyor. Meşhur Marmaris Kalesi ve tarihi öneme sahip Hafsa Sultan Kervansarayı gibi yapılar belde içerisinde tarihi değerleri ile öne çıkıyor.

Marmaris Merkez Barlar Sokağı ise beldenin öne çıkan eğlence lokasyonu olarak biliniyor.

Marmaris’in deniz tatili için sıkça tercih edildiğini de biliyoruz. Beldenin bu derece ünlenmesine sebep olan birbirinden farklı güzelliklere sahip plaj ve koyları bulunuyor. İçmeler Plajı, Boncuk Koyu Plajı, Turunç Koyu gibi mekanlar yaz sezonunda yerli ve yabancı turistlerle dolup taşıyor.

Marmaris’e geldiğinizde deniz ve kumun tadını doyasıya çıkartarak güneşli günler geçirmek için tüm bu plajları gezi rotanız içerisine eklemek isteyebilirsiniz. Marmaris merkez turistik yerler listesi içerisinde keyifli bir tatil geçirmenize yardımcı olacak tesis ve mekanlar da bu saydığımız plaj ve koylarda karşımıza çıkıyor.

Bono Beach, Yalı Beah Club, Tigers Tavern Beach Club Marmaris gibi mekanları da deniz kenarında geçireceğiniz keyifli bir günde tercih edebilirsiniz.

Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi: Marmaris merkez gezilecek yerler listenizi oluştururken rotanız içerisine eklemenizi önereceğimiz ilk mekanların başında tabii ki meşhur Marmaris Kalesi ve aynı adreste hizmet veren Arkeoloji Müzesi geliyor. Bu kale hakkındaki ilk bilgilere Bodrumlu Herodot’tan öğreniyoruz. Herodot’un verdiği bilgiye göre kale 3000’li yıllarda inşa ediliyor.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi içerisindeki bilgilere bakıldığında ise Marmaris Kalesi’nin Kanuni Sultan Süleyman zamanında 1522 senesinde inşa edildiği bilgisine ulaşıyoruz. Günümüze dek çeşitli restorasyon işlemlerinden geçen Marmaris Kalesi, 1991 senesine gelindiğinde bir müze olarak ziyaretçilerinin erişimine açılıyor.

Müzenin içerisindeki salonlarda Tunç Çağı, Arkaik ve Klasik Çağlar’dan başlayarak tarih çizgisi boyunca elde edilen eserler sergileniyor. Bölgenin Cumhuriyet Dönemi’ne kadar eserlerinin sergilendiği bu mekan, Marmaris merkez tarihi yerler listesi içerisinde önemli bir yere sahip oluyor.

Marmaris Merkez Barlar Sokağı: Hemen her tatil beldesinde eğlence mekanlarını bir araya getiren özel lokasyonlar bulunuyor. Marmaris Merkez Barlar Sokağı da, Marmaris’in eğlence ve gece hayatı mekanlarına ulaşabileceğiniz bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Deniz kenarında geçireceğiniz keyifli bir günün ardından soluğu Marmaris gece hayatında almak ya da sevdiklerinizle keyifli dakikalar geçirmek istiyorsanız barlar sokağına mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Barlar sokağının olduğu mevkiye ulaşım, belde içerisindeki dolmuş ve toplu taşıma araçları ile de oldukça kolay.

Hafsa Sultan Kervansarayı: Hafsa Sultan Kervansarayı 16. yüzyıldan kalma binası ile Marmaris merkez tarihi yerler listesi olarak karşımıza çıkıyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın düzenlediği Rodos Seferi esnasında inşa ettirilen kervansaray, 1545 senesinde hizmete açılıyor. Kanuni’nin annesinin ismi ile inşa ettirdiği Hafsa Sultan Kervansarayı, günümüzde de işlek bir mekan olarak kullanılıyor.

Şu an özel bir mülk olan bu kervansarayın odaları turistik dükkan ve tavernalara dönüştürülmüş bir halde karşımıza çıkıyor. Hafsa Sultan Kervansaray bölgesini Marmaris merkez gezilecek yerler rotanız içerisine ekleyebilir; tarihin izlerini taşıyan bu mekanda gezintiye çıkabilirsiniz. Keyifli bir akşam geçirmek için de mekanda bulunan taverna ve restoranları tercih edebilirsiniz.