İstanbul'a Yakın En Güzel Kamp Alanları, Türkiye

İstanbul'a Yakın En Güzel Kamp Alanları

23 Yorum

Rota Önerileri Seyhan Ahen

İstanbul'a Yakın En Güzel Kamp Alanları
Kamp yapmak doğayla iç içe olmanın en güzel yollarından biridir. Kuş sesleri eşliğinde güne başlamak, gece ateşin etrafında ısınmak ve kısa bir süreliğine de olsa kendinizi dış dünyadan izole etmek için kamp yapmak gibisi yoktur. Zor tarafları da var elbette ama hem doğayla hem de kendinizle mücadele etmek ve konfor alanınızın dışına çıkmak için en güzel fırsatlardan biridir kamp. Bahar mevsimi ise kamp yapmak için en ideal zamanlardan biri. Hava şartları çok çetin olmadığı ve ormanlık alanlar şenlendiği için bahar ayı geldi mi kamp planları da hemen yapılmalı. İstanbul ve çevresinde çadırınızı kapıp gidebileceğiniz pek çok kamp alanı bulunuyor. İşte onlardan 8 tanesini sizler için sıralayalım dedik.

1 – İğneada Longozu, Kırklareli

iğneada longozuKırklareli'nin Vize ilçesinde, Kıyıköy'de yer alan bir tabiat harikası İğneada Longozu. Dünyada az sayıda bulunan doğal oluşumlardan biri olan İğneada Longozu, yeşillikler içerisinde ruhunuzu yenileyebileceğiniz bir yer. İstanbul'un kalabalığından, trafiğinden ve gürültüsünden kaçmak istediğinizde, bir hafta sonu kamp için İğneada Longozu'nun huzur dolu ortamını tercih edebilirsiniz. İstanbul'a yakın ücretsiz kamp alanlarının oldukça yoğun oluşundan mütevellit ekonomik bir kamp tatili yapmak isteyenlere Ekonomik Bir Kamp Rehberi:Bütçe Dostu Kampçılık yazımızı da okumanızda fayda var.

2 – Acarlar Longozu, Sakarya

acarlar longozuSakarya'nın Karasu ilçesinde yer alan Acarlar Longozu, dünyanın en büyük ikinci longozu olma özelliği taşıyor. Cennetten bir parça misali olan Acarlar Longozu'nun muhteşem bir tabiatı var. Yorulan ruhunuzu ve bedeninizi tazelemek için 2 ya da 3 günlüğüne bu tabiat harikasının ortasında çadırınızı kurabilirsiniz. Yeşilin bin bir tonu, bol oksijenli havası ve çeşit çeşit hayvanlarıyla Acarlar Longozu, doğanın içerisinde keyifli zamanlar vadediyor sizlere.

3 – Uçmakdere, Tekirdağ

uçmakdereİstanbul'a yakın kamp yerleri arasında olan Tekirdağ, ülkemizdeki en lezzetli üzümlerin yetiştiği yer olarak biliniyor Uçmakdere köyü. Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde bulunan bu şahane köyde, çok az sayıda ev ve anıt ağaç yer alıyor. Aracınızla giderken görecekseniz ki, muhteşem bir manzara da sizinle birlikte yol alıyor. Bir tarafınızda sarp kayalıklar, diğer tarafınızda ise uçsuz bucaksız masmavi bir deniz. Yolun sonunda bulunan koyda, ağaçların altında çadır kurmaya elverişli pek çok alan yer alıyor. Baharın verdiği enerjinin en saf halini bu cennet köşesinde yaşayabilirsiniz.

4 – Pürenli Yaylası, Düzce

pürenli yaylasıDüzce'nin Gölyaka ilçesinde yer alan Pürenli Yaylası, doğanın tüm renklerinin eşsiz bir şekilde birbiriyle bütünleştiği ender yerlerden biri. Efteni Gölü ya da Güzeldere Şelalesi yolu üzerinden ulaşabileceğiniz Pürenli Yaylası, aslında bir yaylalar bütünü olarak biliniyor. Pürenli Yaylası, gençlik kamplarının sıklıkla yapıldığı bir mesire yaylası aynı zamanda. Sahip olduğu bu güzellikleri ise henüz keşfedilmemiş olmasına borçlu.

5 – Kömür Limanı, Çanakkale

pürenli yaylasıGelibolu'nun en farklı güzelliklerinden biri olan Kömür Limanı, Saroz'da bulunuyor. Su öylesine berrak ki burada, özellikle dalgıçlar burayı mesken edinmiş adeta. Despot Limanı'nın tam karşısında yer alan Kömür Limanı'na ulaşım toprak bir yolla sağlanıyor. Ancak yaz aylarında Kömür Limanı'nda ciddi bir kalabalık baş gösteriyor. Hatta bu durum çoğunlukla kafa dinlemeye gelen doğaseverlerin bunalmasına sebebiyet verebiliyor. O yüzden bizim önerimiz Nisan-Mayıs ayları arasında burayı tercih etmeniz yönünde.İstanbul'a yakın çadır kamp alanları bulabileceğiniz, yaklaşık iki-üç saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz bu güzelliklere bir de Çanakkale Gezi Rehberi'ni eklerseniz, tadından yenmez!

6 – Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli

ballıkayalar tabiat parkıİşte İstanbul'a en yakın kamp alanları arasında başı çekecek olan ve her mevsim farklı renklere bürünen Ballıkayalar Tabiat Parkı, doğanın gücünü bir kez daha gözler önüne seren eşsiz yerlerden biri. Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı, İstanbul'da kamp yapabileceğiniz en yakın rotalardan biri aynı zamanda. Özellikle parkın üst kısımlarında çadır kurmaya elverişli alanlar mevcut. Kalabalık bir şehrin hemen yanı başında bulunan bu huzur noktasına bahar bitmeden mutlaka gitmelisiniz. Ayrıca kış kamp yerleri İstanbul içerisinde de en çok tercih edilen Tabiat parklarından birisi, Ballıkaya.

7 – Mudurnu Sülüklügöl, Bolu

mudurnu sülüklügölYaklaşık 300 yıl önce bir heyelan nedeniyle oluşan Mudurnu Sülüklügöl, Bolu'nun Mudurnu ilçesine 70 km mesafede bulunuyor. Tabiatın sunduğu eşsiz güzelliklerden biri olan Mudurnu Sülüklügöl, saydığımız kamp rotaları arasında belki de en zorlu olanı. Zira göl kenarında kamp kurabilmek için yaklaşık 9 km'lik bir yürüyüşü göze almanız gerekiyor. Ancak gölün içerisinde yer alan çam ağaçlarının, yaz aylarında suların çekilmesi ile oluşturduğu o efsane görüntüyü görmek için buna değer.Hazır Bolu'ya gitmişken Bolu'da Yapılması Gereken 12 Şey'i yaparak tatilinizi dolu dolu geçirebilirsiniz.

8 – Yenice Ormanları, Karabük

yenice ormanlarıÜlkemizin ender güzelliklerinden biri olan Yenice Ormanları, Karabük'ün Karabük Yenice ilçesinde yer alıyor. Dört mevsim boyunca ziyaretçilerine muhteşem güzellikler sunan Yenice Ormanları, adeta bir renk cümbüşü yaşatıyor. İçerisinde pek çok şelalenin ve gölün yer aldığı Yenice Ormanları, doğayla iç içe kavramının da hakkını veriyor. Ormanın içerisinde 5 kamp alanı, 15 yürüyüş, 7 de bisiklet parkuru mevcut. Bir hafta sonu kendinize bir iyilik yapın ve çadırınızı kapıp bu eşsiz doğanın tadını çıkarın.

Son olarak kamp yapacağınızda gerekli olan ekipmanları derlediğimiz Kamp Malzemeleri Listesi adlı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

23 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
23
/

-

Hepsi de şahane, birbirinden ilginç ve güzel, ancak bu tenha ortamda güvenlik nasıl oluyor?

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Havalar ısınıyor, çadırını kapanlar hadi kamp yapmaya... Assos da çok uzak değil İstanbul'a, orası da aklınızda olsun...

 • Faydalı buldum (4)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Kömür Limanı'nda 2 günlük bir dalış kampı yaptım. Doğası, ortamı, denizi şahane. Akşamları öyle serin oluyor ki, polar hırka ve kalın eşofmanlarla oturuyorduk. Teknolojiden uzakta, sadece doğa ile iç içe geçirdiğim 2 gün. Tadına doyum olmayan 2 gün.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Tokay Bey, listede yer alan tüm bölgelerde kamp alanları mevcut. Sadece Mudurnu Sülüklügöl bahsettiğiniz tenha kelimesini karşılıyor. Ancak orada da mutlaka kamp yapan birkaç doğasevere rastlanıyor. Kamp yapmanın en güzel taraflarından biri de doğayla iç içe olmak değil mi zaten? :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Kampların birinde kalmıştık.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

www.neverlandcamping.com | Assos'ta tavsiye olunur.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Gökçeada'da İstanbul'a yakın kamp yapmak için iyi bir alternatif. Merak edenlere yazısı: http://livelovethank.com/gokceadada-kamp-yapilacak-yerler/.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Kömür Limanı'na en son gittiğimde tuvalet faciaydı. Şimdi nasıl, bilen var mı?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Ballıkayalar Tabiat Parkı çok iyi bir seçenek. Bunun yanında Şile-Ağva Hacıllı Şelalesi de alternatif bir seçenek olabilir. Buradan sizleri bilgilendirmek ve sizlerden de bilgi edinmek isterim. https://yoldabirivar.wordpress.com/

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Gökçetepe denize sıfır en büyük kamp alanlarından biri. En kalabalık zamanında bile boş bir koy bulabilmiştik. Saroz'un denizi de özel, kendi kendini temizliyor. Dalış için de çok uygun bir yer. Merak edenler için yazımı okuyabilirsiniz, linki: http://livelovethank.com/gokcetepe-tabiat-parki-ve-kamp-alani/ Güzel kamplar herkese.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Yeni döndüm... Ballıkayalar bir harika dostum. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Hafta içi bazen 3 gün izinli oluyorum. Bisiklet ile gidip kamp yapmak istiyorum. İlk defa çıkacağım, hangisini önerirsiniz?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

İlk kamp için İstanbul'a yakın öneriniz var mı? Yakın bir yerlerde yapabilecek miyiz diye denemek istiyoruz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Merhaba; 4 günlük bayram tatilimizi İstanbul'a yakın ve en uygun fiyatlarla nerede yapabiliriz diye düşünürken, kamp yapmaya karar verdik. İlk başta çok endişeli olmamıza rağmen Saroz körfezinde Esentepe Kamp Alanı'nda kalmaya karar verdik. Keşan'dan Enez'e doğru giderken 40 km sonra Karaincirli Köyü'ne sapıyorsunuz. Zaten kampın tabelaları sonrasında sizi oraya götürüyor. Köyden sonra yollar stabilize, biraz yavaş gidebilirsiniz. Kamp alanında çok iyi karşılandık. Çetin Bey ve eşi Öznur Hanım gerçekten çok ilgilendiler. Biz kendi çadırımızla gitmiştik fakat malzemesi olmayanlar için kiralık çadırları da mevcutmuş. Ağaçlık alanları oldukça fazla yani gölgede gayet keyifli bir kamp yapabilirsiniz. Denizi tek kelimeyle mükemmel. 200 m civarı yürümeniz gerekecek. Biz hiç sorun etmedik. Kampın içinde market ve kafeterya mevcut. Fiyatları gayet makul. Biz yemeklerimizi bile kafeteryadan yedik. Bir akşam mangal yaptık. Diğer günler zahmete bile değmez diye düşündük. Telefonlar çekiyor. Tuvaletleri ve duşları gayet temiz. Zaten en küçük bir ikazda hemen gerekeni yapıyorlar. Bol bol oksijen, tertemiz hava ve deniz (bu arada denizi kum), sessiz, kafa dinlemek, dinlenmek, kuş cıvıltıları arasında arkadaşlarınız veya yakınlarınızla güzel vakit geçirmek istiyorsanız, İstanbul yakınları için çok doğru bir seçim olacaktır. Biz ilk fırsatta tekrar gideceğiz. "1 haftalık konaklama için daha uygun rakamlar yapabiliriz" dediler. Tam bir aile kampı.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Yasemin Hanım'ın yorumunu okudum heves ettim acaba 3 yaşında çocuk ile kalabilir miyiz.. Sıkıntı olur mu vs teşekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

İstanbul'a yakın, denize yakın ve bebeğimizle rahat edebileceğimiz kamp alanı bakıyoruz. Tavsiyelerde bulunursanız çok sevinirim.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Merhaba, acaba İstanbul'da günübirlik kamp yerleri var mı?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

İstanbul'da güvenli, günübirlik de girişi olan, içinde restoran, tuvalet bulunan, aile konseptli bir kamp alanı arayanlar için güzel bir alternatif. Hem şehrin içinde hem de doğanın. Giritli Çiftliği.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

İşsizsiniz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Artık bu yerler de insan dolmaya başladı. Aradığımız bir parça sakinlik, onu bile yapamıyoruz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (1)
23
/

-

Şile'de güzel kamp yerleri var arkadaşlar bence gidin o taraflara.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

İğneada longozu nasıl olurda kıyıköyde olur. Adı üstünde zaten iğneadadır. ?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
23
/

-

Neden paylaştığınız kamp alanı bilgilerinde hep deniz yada göl kıyısı kıstası koydunuz. Kamp ormanda yapılır. Teşekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)