Bir İlkbahar Rotası: Bartın, Amasra, Türkiye

Bir İlkbahar Rotası: Bartın, Amasra

Yorum Yok

Gezi Rehberi Sinan Sofuoğlu

Bir İlkbahar Rotası: Bartın, Amasra
Bartın iline bağlı Amasra, doğasının güzelliğiyle, koylarıyla ve tarihi ruhuyla Karadeniz bölgesinin cennetlerinden biri. Ormanlık bölgelerde gezerken baharın kokularıyla tertemiz havayı soluyabilir, doğanın nasıl açık yeşilden koyu turuncuya dönüştüğünü izleyebilirsiniz. Yöresel yemekleri denemek, yeşillikler arasında gezintiler yapmak ve nefes kesici güzellikteki koyları görmek isteyenler için Amasra, beklentileri karşılayan bir yer. Aslında Dört mevsim ziyaret edilmeye elverişli olması sebebiyle fazlasıyla yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmekte fakat bahar aylarında sakin ve dinlendirici bir tatil için daha uygun duruma geliyor. Kısa sürede gezebileceğiniz yerler arasında Amasra'yı keşfetmek isterseniz Keşif Rehberi'nden Amasra Gezi Rehberi yazısını okuyabilirsiniz.

Amasra Gezilecek Yerler

Kemere Köprüsü

Bir İlkbahar Rotası: Bartın, AmasraTarihi önemiyle öne çıkan Kemere Köprüsü, MS 9.yy'da kurulmuş, Roma dönemine ait tarihi bir miras. Mükemmel bir deniz manzarasına sahip tek kemerli köprü, zamanla Amasra'nın simgelerinden biri haline gelmiş. Köprü zamanla Cenevizliler, Bizans ve Osmanlı'nın hakimiyetine geçmiş ve her dönemde önemi artmıştır. Bunun nedeni; köprü ilk kurulduğunda altında yalnızca çakıl taşları bulunurken, zamanla deniz akımı yüzünden çevresini su basmış olması. Böylelikle yerden geçiş kapanmış ve köprünün kullanılması zorunlu bir hale gelmiş. Geçtiğimiz yıllarda köprü restorasyon işlemi geçirdi fakat hala dönemine ait izlerini taşımakta. Köprüde yürürken sahip olduğu mükemmel deniz manzarasını izleyebilir, birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Ağlayan Ağaç

Bir İlkbahar Rotası: Bartın, AmasraAmasra'nın Boztepe Adası'nın Doğusunda, eşi benzerine çok az rastlanan bir doğa olayı meydana geliyor. Ağlayan Ağaç, yaz mevsimi boyunca topladığı nemi ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yağmur damlası olarak geri veren bir Selvi Ağacı. Bu sebeple halk arasında "Ağlayan Ağaç" olarak anılmaya başlamış ve günümüze kadar adını korumuş. Ayrıca ağacın bulunduğu tepe, nefes kesici manzaralara ev sahipliği yapıyor ve çevresinde aynı adı taşıyan geniş bir çay bahçesi bulunuyor. Manzarayı izlerken sıcacık çayınızın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca karşınızda bulunan Tavşan Adasına bakmak için bir dürbün kiralayabilir ve şanslıysanız tavşanları görebilirsiniz.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

760 TL

En Uygun Fiyata Git

Direkli Kaya

Bir İlkbahar Rotası: Bartın, AmasraCenevizliler dönemine ait 7 metre uzunluğundaki yapı, döneminde küçük bir deniz feneri olarak değerlendirilmiş. Şimdiyse kullanım dışı fakat kalıntıları hala denize uzanan kaya parçası üzerinde duruyor. Bölgedeki bu küçük tarihi miras görülmeye değer pek bir şey sunmasa da çevresi, Amasra civarında yürüyüş yapabileceğiniz en güzel yerlerden birini oluşturmakta. Çevresinde bulunan kafe ve restoranlar, yöresel yemekleri denemenize ve manzaraya karşı güzel bir yemek yemenize olanak sunuyor.

Amasra Kalesi

Bir İlkbahar Rotası: Bartın, AmasraRomalılar tarafından inşa edilen kalenin tamamlandığı yıl tam olarak bilinmiyor fakat döneminde oldukça önemli bir stratejik konuma sahipti. Sonrasında Bizans, Cenevizliler ve Osmanlı tarafından kullanıldı ve Osmanlı döneminde mevcut ihtiyaçları karşılamak adına restore edildi. Deniz yolunu savunmak için inşa edilen kale, zamanla önemli bir liman ticareti merkezi haline de geldi. Sormagir ve Zindan kalesi olmak üzere iki bölümden oluşuyor ve kalıntıları görmeye değer nitelikte. Ayrıca sahip olduğu tarihi miraslar sebebiyle, on dokuzu Türkiye'de bulunan UNESCO Dünya Miraslar Listesi'nde yer alıyor.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Ahatlar Tabiat Parkı

Bir İlkbahar Rotası: Bartın, Amasra2011 yılında tabiat parkı ilan edilen bölge, 9.3 hektar alana sahip ve içerisinde çeşitli aktivitelere yer vermekte. Bunların başında güzel bir piknik keyfi yer alıyor. Mevsimin kokusuna sahip doğa ortamında geniş düzlükler, birbirinden güzel manzaralar oluşturuyor. Oldukça çeşitli bitki ve ağaç türleri bulunan ormanda farklı türden hayvanlar da yaşamakta. Bunların arasında sincaplar ve kaplumbağalar, ziyaretçilere adeta arkadaşlık ediyor. Yürüyüş yapmak isterseniz park içerisinde trekking parkurları da bulunuyor. Ormanın içerisinde yürürken ağaçkakan ve baykuş türlerine de rastlayabilir ve seslerini dinleyebilirsiniz. Bu rotaların üzerinde yer alan seyir alanlarından manzaraları seyretmek, yapmadan dönme listenizin başında olmayı hak eden nitelikte. Karadeniz bölgesinin yeşilliklerinin tadına varabileceğiniz, hem ruhunuza hem de sağlığınıza iyi gelen iç açıcı bir park.

Çekiciler Çarşısı

Amasra'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan çarşı, merkezde yer alıyor. Yöreye ait el yapımı eşyaların ve çeşitli hediyeliklerin ev adresi. Ahşap oymacılığından el sanatı ürünlerine, tatilinizi ölümsüzleştirecek özel eşyaları burada bulabilirsiniz. Ayrıca hem tarih hem de kültür açısından zengin olduğundan, eski dönemlere ait dükkanlar da bulunmakta. Yerlilerin kendi üretimi olan ıhlamur, dişbudak, kiraz ve şimşir gibi malzemeleri de satın alabilirsiniz. Çarşı ayrıca yıllardır Amasra'nın en büyük ekonomik kaynaklarından biri.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Amasra'da Ne Yenir?

Bir İlkbahar Rotası: Bartın, AmasraAmasra rengarenk mevsim sebzeleriyle yapılan taptaze salatasıyla, Karadeniz'in hemen hemen her ilinde yapılan meşhur Pidesiyle, Çöven Ekmeğiyle, Balık yemekleriyle, Kabak ve cevizden yapılan Kabak Burması ile oldukça meşhur.

Amasra'ya Nasıl Gidilir?

Bir İlkbahar Rotası: Bartın, AmasraAmasra'da toplam bir tane otobüs terminali bulunuyor ve tüm otobüs firmaları ile ulaşım sağlanabiliyor. Fakat uçakla gitmek isterseniz doğrudan bir sefer bulunmuyor. Bunun için Zonguldak Havalimanı'na vardıktan sonra Bartın'a giden minibüsleri kullanmanız gerek. Ardından, Bartın - Amasra minibüsleriyle yaklaşık yarım saat süren bir yolculuğun ardından Amasra'ya ulaşabilirsiniz.

Amasra'da Nerede Kalınır?

Bir İlkbahar Rotası: Bartın, AmasraAmasra şirin ve turistik bir Karadeniz Kasabası olduğu için butik otelleri ile ünlü bir yer. Sizler için derlediğimiz Amasra Butik Otelleri listemize bakabilir, bütçenize ve tercihinize göre diğer otel seçeneklerini Neredekal.com üzerinden inceleyebilirsiniz.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)