Amasra Kalesi

  • Bartın / Amasra

Amasra Kalesi

Amasra'nın şehir merkezinde, sahil kenarında bulunan Amasra Kalesi, Zindan ve Sormagir Kalesi olarak iki ana yapıdan oluşuyor. Kale, stratejik konumu ve şehri koruması amacıyla Roma döneminde inşa edilmiş ve Bizans, Ceneviz, Osmanlılar dönemlerinde çeşitli onarımlardan geçirilerek kullanılmış hep.

Kalenin içerisinde Cenevizlilerden kalma "Küçük Kilise" isimli bir kilise, kiliseden camiye dönüştürülmüş "Fatih Camisi" isimli bir cami ve kale surlarının üzerinde de çok sayıda figür yer alıyor. Küçük Liman'dan Amasra Boztepe'ye doğru giderken, Kemere Köprüsü'ne varmadan yolun sağ tarafındaki yokuştan ya da merdivenlerden Amasra Kalesi'ne çıkabilirsiniz.

Amasra Kalesi'nin en ilginç varlıklarından biri de, yöre halkının saksılıklara, çaydanlıklara, yoğurt kaplarına ve tencerelere dönüştürdüğü ayakkabılar. Ayrıca kalenin dört bir köşesinden de Amasra'nın şahane manzarasını seyredebilirsiniz.

Yolunuz bir gün Amasra'ya düştüğünde, Amasra Kalesi'ni de gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın