Bartın Gezi Rehberi

1 Yorum

Gezi Rehberi Alper Kaya

Bartın Gezi Rehberi
Batı Karadeniz'in küçük ama bir o kadar da büyüleyici şehirlerinden Bartın 1991 yılına dek Zonguldak'ın bir ilçesiydi. Günümüzde Zonguldak, Kastamonu ve Karabük'e komşu bir il olan Bartın'da yer alan Bartın Çayı ve Küre Dağları Milli Parkı mutlaka görülmesi gereken iki turistik nokta.

Bartın Nerede?

yukardan görünüm bartınBatı Karadeniz'de yer alan Bartın bazı büyükşehirlere olan mesafesiyle ifade edilebilir. Bunlardan Zonguldak'a 87 kilometre, Ankara'ya 292 kilometre, Sinop'a 332 kilometre, İstanbul'a 440 kilometre ve Bursa'ya 468 kilometre mesafede yer alıyor.

Bartın Mutfağı

bartın hamsiPilav, etli ve sebzeli yemekler, zeytinyağlı yemekler ve baklagiller; Bartın mutfağı için önemli bir yere sahip. Bartın mutfağının en enteresan özelliklerinden birisi ise aynı tür yiyeceklerin pek çok farklı varyasyonunun olması. Örneğin dolmanın 10 farklı çeşidini Bartın mutfağında tadabilirsiniz.

Amasra salatası, çiğ börek, Çöven ekmeği, kırtıl, halışka, ısbıt ve gartlaç gibi yöresel yiyeceklere sahip olan Bartın mutfağında pirinçli mantı ise mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında ilk sıralarda geliyor.

Bartın Tarihi

amasra tarihi yerlerEski adıyla Parthenios olan ve günümüzde ise Bartın adını alan Bartın Irmağı şehre de adını vermiş. Parthenia adıyla Homeros ve İlyada destanlarında da geçen bu ırmağın etrafında gelişmiş olan yerleşim yerinin tarihi M.Ö. 334 yılına dek uzanıyor. Stratejik açıdan sahip olduğu önem nedeniyle Gaskar, Hitit, İyonyalı, Kimmer, Lidya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi pek çok medeniyet bu bölgede hüküm sürmüş.

Bartın'da Nereler Gezilmeli?

amasraBartın'da gezilip görülebilecek pek çok yer var. Bu yerler arasında ilk sırada pek tabi ki ünü Karadeniz sınırlarını aşan İnkumu geliyor. Geniş bir sahil şeridi boyunca uzanan yeşilin tam içinde konuşlanmış bu kumsalda sabahtan akşama kadar vakit geçirseniz bile doyum olmaz.

Filmlere de konu olan güzelliğiyle Amasra, Bartın'ın ilçeleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla Amasra Müzesi, Amasra Kalesi ve Ağlayan Ağaç gibi mutlaka görülmesi gereken tarihi ve doğal rotalar için Amasra tercih edilebilir. Amasra'ya kadar gitmişken enfes menüleriyle aklınızdan çıkmayacak olan balık restoranlarından birisinde bir akşam yemeği sefası da eksik edilmemeli açıkçası.

Kasaba tarihçiliğine meraklıysanız, Bartın Kent Müzesi de uğramanız gereken adreslerden birisi. Doğal hayatın içinde vakit geçirmeyi seviyorsanız Ulukaya Kanyonu ve Balamba Tabiat Parkı da Bartın'da sizin için en ideal seçimler arasında.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Eğer ki Bartın'nin ilçesine giderseniz Amasra da Barış akarsu ziyaret vb yapılabilir.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)