Ayvalık: Gezilecek Yerler Yapılacak 10 Şey, Ayvalık

Ayvalık: Gezilecek Yerler Yapılacak 10 Şey

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Turlar - Geziler Sevgi Özdil

Ayvalık: Gezilecek Yerler Yapılacak 10 Şey
Deniz, bol oksijenli temiz hava, mavi bayraklı plaj, kiliseler, rakı balık ve Ayvalık. Ayvalık; kuzey Ege'de, Balıkesir sınırları içerisinde, İzmir ve İstanbul gibi iki büyük şehirlerin tam ortasında, bir tatilciyi memnun edecek her şeye sahip şanslı bir tatil yöresidir. Ayvalık mübadele öncesinde çoğunlukla Rumların yaşadığı bir sahil kasabasıymış.
Yaşamın çok eskilere uzandığı Ayvalık bölgesinde sadece Rumlardan kalan yapılar değil antik dönemden günümüze gelen yapılarda halen bulunmaktadır. Bizlerden çok eski dönemlerde bu kıyılarda yaşamış uygarlıklardan kalan yapıları keşfetmek, Ayvalık'ın en sevilen plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarmak, sualtının zenginliklerini keşfetmek için Ayvalık otelleri listesinde yer alan tesislerden birini seçin ve hemen rezervasyonunuzu yaptırın.

1 - Şeytan Sofrası

Şeytan SofrasıAyvalık ve Sarımsaklı tatilinizde özellikle gün batımına doğru ziyaret etmeniz gereken, Sarımsaklı'ya sadece 2 Km. mesafede nefis bir yerdir. Çam ağaçları arasından çıkacağınız bir tepede yer alan Şeytan Sofrası'nın manzarası harikadır, giderken fotoğraf makinanızı almayı unutmayın, çok pişman olursunuz. Rivayete göre cennetten kovulan şeytan, yeryüzünde bir cennet ararken burayı bulur ve bastığı yerde ayak izi kalır. Sönmüş bir volkandan meydana gelen lav birikintisiyle oluşmuş tepe, yuvarlak sofra biçimini almıştır.

2 - Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi

Cunda Adası Agia Triyada KilisesAyvalık'ın sevimli tatil beldelerinden Cunda'da 1858 yılında inşa edilen Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi, adanın ilk kilisesi olma özelliğine sahiptir. Bugün tarihi eser niteliğini taşıyan yapı 1922 yılına kadar ibadete açık konumdaydı. Bugün yalnızca 3 duvarı sağlam kalan kilisenin yapımında, Sarımsak Taşı ve Nesos Antik Kenti'nden gelen taşları gibi bölgenin yöresele taşları kullanılmıştır. Adanın sahip olduğu turistik duraklardan biri olan yapı bugün ne yazık ki büyük bir restorasyon eksikliği ile karşı karşıyadır.

3 - Agios Yannis Kilisesi

Agios Yannis KilisesiCunda'nın tarihine ışık tutan yapılar arasındaki Agios Yannis Kilisesi de yer alır. Adanın hemen girişinde, solda kalan kilise, günümüze harap bir şekilde gelmiştir. Aşıklar Tepesi'nde bulunur ve yakın bir zamanda Rahmi Koç'un öncülüğünde restore edilerek kütüphaneye çevrilmiştir. Yapımında kesme taş ve tuğla kullanılan kilisede artık; Ayvalık'la ilgili eserler, kilise eşyaları ve ikonalar sergilenmektedir. Agios Yannis Kilisesi'ni Cunda gezinize dahil edebilirsiniz.

4 - Tımarhane Adası

Tımarhane AdasıTürklerin Taşlı Manastır Rumların Tımarhane Adası olarak adlandırdıkları yer Ayvalık ilçesine bağlı Sarımsaklı'daki Çamlık Koyu'nun sonunda bulunan Şeytan Sofrası'nın eteklerinde ve yarımadanın ucunda yer alır. Tımarhane Adası yalnızca dikkat çeken ismiyle değil, tepede bulunan ilginç yapılı kayalarıyla da merak uyandırmaktadır. Girintili, çıkıntılı ve hemen dibindeki manastırın etrafını saran kayalar, rüzgarda uğultu ve sesler çıkarması ile ilgi çekmektedir.

5 - Sarımsaklı Badavut

Sarımsaklı PlajıAyvalık'a bağlı Sarımsaklı'da yer alır. Sarımsaklı'nın en nezih tatil noktalarından biri olan Badavut, kalabalıktan uzak, sakin ve temiz plajıyla beğenilmektedir. Sarımsaklı'nın hemen girişinde yer alan Badavut, merkezden uzak oluşu ile de oldukça sakin bir noktadır. Badavut, Çıplak Adayı görebileceğiniz, Şeytan Sofrası yolunun kenarında tarihi çok eskilere dayanan bir plajdır. Sarımsaklı Plajı'nın bitimindeki asfalt yoldan girip Mit Kampı'nı geçer geçmez başlayan Badavut Plajı, Tuzla Gölü kayalıklarının önüne kadar gider. Badavut Plajı altın sarısı kumları, tertemiz ve serin suyu ile çok sevilmektedir.

6 - Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı plajıAyvalık'ın Küçükköy beldesinde yer alan Sarımsaklı Plajı, Ayvalık ilçe merkezine 8 km uzaklıkta konumlanmaktadır. 7 km uzunluğunda ve 100 m eninde bir güneşlenme terasına sahip olan plaj, kumsalı ve muhteşem deniziyle ziyaretçilerin bölgede en çok ilgisini çeken yerlerden biridir. Çok sayıda konaklama birimine de ev sahipliği yapan Sarımsaklı Plajı, özellikle de yaz sezonunda yoğun bir ilgi görmektedir. Kafelerin, lezzetli deniz ürünlerinin servis edildiği restoranlar ve gazinoların da bulunduğu plaj, ziyaretçilerine bu yönüyle farklı aktivite olanakları da sunmaktadır.

7 - Ayvalık Plajları ve Kamp Alanları

Ayvalık plajları ve kamp alanlarıGenel olarak Sarımsaklı'da yapılabilecek en güzel şey pırıl pırıl denizinde yüzmektir. Sarımsaklı Plajları olarak anılan bölgede birbirinden şirin 22 plaj bulunmaktadır. Plajlar, isimlerini en yakın kamp veya otelden aldığı için bu isimleri ile anılmaktadır. Bu plajların isimleri geçen kamp ya da otellerle bağlantısı olmayıp, bölgede bulunan plajların hepsi halka açıktır.

8 - Ayvalık Günübirlik Tekne Turu

Tekne turlarıGündüz plajda vakit geçirebilir veya gün içerisinde adalara düzenlenen yemek ve eğlenceli günübirlik tekne gezilerine katılabilirsiniz. Bu teknelerde canlı müzik ziyafeti yanında yöreye has taze balıklardan sunulan yemekleri de ayrı bir ziyafet oluşturmaktadır.

9 - Tüplü Dalış

Ayvalık dalış tekneleriAyvalık'ın cennet doğasının yanında denizaltı da oldukça canlı ve güzeldir. Meraklıları ve dalış tutkunları için Ayvalık Marina'dan her sabah dalış tekneleri günlük turlar düzenlemektedir. Bu turlara katılarak gün boyunca sualtını güzelliklerine şahitlik edebilirsiniz.

10 – Cunda Despot Evi

Cunda Despot Evi1862 yılında inşa edilen Cunda Adası Despot Evi, adada mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi değerlerin başında gelmektedir. Dönemin soylular sınıfında yer alan bir Despot tarafından yaptırılan tarihi binanın ham inşasında bölgeye has bir maden olan sarımsak taşı kullanılmıştır. 1877 yılında evi soymaya gelen hırsızlar tarafından öldürülen despotun artından bina, Osmanlı Devleti tarafından satın alınmış ve Hükümet Binası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonraları bina, 1921 yılında, öksüz yurdu olmuştur. Kurtuluş Savaşı'nın ardından Rumların bölgeden ayrılması ile hem yetim yurdu hem de ilkokul olmuştur. Günümüzde ise Cunda Despot Evi restore edilerek turizme kazandırıldı ve otel olarak hizmet vermekte.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)