Cunda Girit Mutfağı

  • Balıkesir / Ayvalık
  • Cunda Adası No: 1

Cunda Girit Mutfağı

Öncelikle sizlere, biz Giritlilerin mutfağını tanıtmaktan çok büyük zevk alacağımı belirtmek istiyorum. Sizlerde adamıza uğrar bizleri ziyaret ederseniz ne kadar haklı olduğumu anlayacaksınız.

Önce otlardan başlayalım:
Adada hindiba dediğimiz rumcası rozico olan otumuz haşlanıp salata şeklinde bol zeytinyağı ve limonla yenir. Yine hardal dediğimiz rumcası sinavri olan otumuz zeytinyağı birazda sirke taratoruyla yendiği zaman tadına doyulmaz bir hal alır. Turp otu dediğimiz yine rumcası ropano horta olan otumuz haşlanıp zeytinyağı ve limonla yenir. Bunlara benzer daha birçok otumuz mevcuttur. Mesela akız . arapsaçı , asforca gibi bir çok otumuz vardır ki bunların bazılara et ile de yapılabilir.

Yukarıda da belirttiğim gibi arapsaçı dediğimiz ot kuzu etiyle yapılan ve yemeğe doyamadığımız lezzetlerimizden birisidir. Bu otu aynı zamanda kalamar ile de yapabilirsiniz. Yine akız dediğimiz otumuz hem et hem de çeşitli deniz mahsulleriyle yapılabiliyor. Asfaraca dediğimiz ot yumurtalı ve sade yenilebilir. Bu ot kuşkonmaz otuna benzer ve tatlı olur. Son olarak da avronez dediğimiz sarmaşığa benzeyen ot biraz acı olup içine sirke ile terbiye eklenerek pişirilir.

Bu anlattığım çeşitlerin tarifleri bizde sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa bizleri arayabilirsiniz. AFİYET OLSUN...

Şimdi de biraz deniz mahsullerinden bahsedelim;

Ahtapottan yaptığımız birçok yemek çeşidimiz var. Bunlardan birincisi, içine defne yaprağı ve portakal koyduğumuz güveçte yaptığımız çeşididir. İkincisi ahtapotun akkızla yaptığımız olanıdır. Yine bir diğeri tereyağı ve kekikle yapmış olduğumuz çeşididir.

Karidesin alışılagelmiş tereyağlı güvecinden farklı olarak hiç karides pilavı yediniz mi? veya karides dolmasını yada çeşitli otlarla yapmış olduğumuz enfes çeşidini yediniz mi? Eğer tatmak isterseniz mutlaka adamıza gelip kapımızı çalmanız yeterlidir.

Geçelim kalamara ister ızgarasını ister kaşarlı ızgarasını zeytinyağlı dolmasını hatta sirke soslusunu ve daha birçok çeşidini tatmak istiyorsanız deminde belirttiğim gibi kapımızı çalmanız yeterlidir.

Kabuklu deniz mahsullerimizden ayvada, kidonya, istiridye gibi çeşitler her ne kadar çiğ yeniyorsa da biz onları çiğ sevmeyen müşterilerimiz için kaşarlı tereyağlı hatta spagetti dimare dediğimiz farklı makarna çeşitleriyle değişik lezzetlerle sizlere sunuyoruz.

5 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
5
On numara beş yıldız
10

-

Gerçekten de on numara beş yıldız. Cunda Adası'na mezeleriyle ve duruşuyla çok şey vermiştir.

5
Daima kalite
10

-

Biz yıllardır Lyra Restaurant'ın müşterisiyiz, kaliteli ürünleri ve servisi ile adı geçen birçok mekandan iyi bir çizgisi vardır. Cunda'nın gidilecek en iyi balık restaurantıdır. Fiyatları da verilen kalitenin yanında oldukça iyidir.

5
Fahiş fiyat
2

-

Burada balık yemek gibi bir gaflete düştül. Ramazan bayramı tatilinde gittiğimiz bu restoranda fahiş bir fiyat politikası, geç gelen servis, suratsız adeta sizi dövecek edasıyla size hizmet etmeye çalışan kaba saba bi garson eşliğnde yenilen yemek ne kadar keyifli olursa o kadar keyifli ve zevkli bi yemekti, ayrıca yağın içinde yüzen ve kafaları dahi temizlenmeyen papalinaları görünce çağırdığımız garsonun tavrı gör.. Devamını Göster

5
Eksiksiz hizmet
10

-

Gerek mezeleriyle gerekse temizliğiyle, balıkların tazeliği ve güler yüzlü eksiksiz hizmetiyle keyifle yemek yenilebilecek dört dörtlük bir mekan. Eğer Cunda Adası'ndaysanız mutlaka Cunda Girit Mutfağı'na uğrayın ve farkı tadın.

5
Nefis mezeler
10

-

Cunda Girit Mutfağı, mezeleri ve balıklarıyla çok temiz bir mekan. Her şey lezzetli ve taze. Cunda Adası'ndaki diğer restaurantlardan çok farklı. Yolu düşenlere tavsiye edilir.