Amasra Gezi Rehberi

Yorum Yok

Gezi Rehberi Alper Kaya

Amasra Gezi Rehberi
5000 yıl kadar önce sakin bir sahil kasabası olarak kurulan Amasra, özellikle Roma döneminde 20 – 25 bine varan nüfusuyla Karadeniz bölgesinin cazip bir liman kenti olmuş… Günümüzde ise 5 ilâ 6 bini bulan nüfusu ile nispeten sakin sayılabilecek Amasra'yı keşfetmeniz için size bazı ipuçları ve bu ipuçlarıyla birlikte de Amasra'yı keşfetme nedenleri vermek istiyoruz!

Hazırsanız, Amasra'ya doğru yola çıkalım…

1 - Amasra Kalesi'ni Mutlaka Görün

Amasra Gezi RehberiAmasra Kalesi, iki ana kütleden oluşuyor. Bu kütleler, Boztepe'deki Sormagir Kalesi ve Zindan Kalesi olarak isimlendiriliyor ve birbirlerine Boztepe Kemeri isimli bir köprü ile bağlanıyor. Cenevizliler döneminde çok popüler bir kale olan Amasra Kalesi'nin batı surlarından 50 metrelik bir bölümü ayakta olup yer yer kule boşlukları ve iç taksimatlar bulunuyor. Amasra Kalesi'ni ziyaret ettiğinizde belirli yerlerde rastlayabileceğiniz Cenova armaları, Medusa, kartal, Eros ve öküzbaşı gibi figürlerin yanı sıra eşsiz bir Amasra manzarası sizi bekliyor olacak!

2 - Amasra Müzesi'ni Ziyaret Edin

Amasra Gezi RehberiBölgede taşınabilecek durumdaki eski eserlerin sık ortaya çıkması nedeniyle arkeolojik ve etnografik eserler ilk olarak 1950'li yıllarda belediye binasında, 1980'li yıllardan itibaren de günümüzdeki müze binasında sergileniyor. Amasra Müzesi, eminiz ki uzaktan bile dikkatinizi çekecek şekilde karakteristik bir yapı oluşuyla sizi büyüleyecek. 1884 yılında Denizcilik Okulu olarak yapımına başlanan fakat inşasının bitirilemediği bina, 1976 yılında ise Kültür Bakanlığı'nın tarafından satın alınarak 1982 yılında müze olarak hizmete açılmış. Müzenin koridorunda 1852 yılından kalma, saray matbaasında basılmış Akdeniz haritası en eşsiz eserlerden birisi. Aynı zamanda Amasra Müzesi'nin bahçesinde de Helenistik, Bizans, Ceneviz, Roma ve Osmanlı dönemlerinden kalma taş eserler bulunuyor. Amasra'ya gelmişken, müzesini gezmemek hiç olur mu?

3 - Amasra Plajlarını Gezin

Amasra Gezi RehberiElbette, denize girilebilecek dönemlerde ziyaret ettiyseniz Amasra'da mutlaka denize de girin ancak yılın geri kalan döneminde seyahat etmeniz hâlinde de Amasra'nın dillere destan plajlarını mutlaka görün. Küçük Liman Plajı, Büyük Liman Plajı, Çakraz Plajı, Akkonak Köyü Plajı, Bozköy Plajı ve en meşhurları olan İnkumu Plajı ile deniz havasını, denize girmeseniz de teneffüs etmeniz oldukça huzur verici.

4 - Çekiciler Çarşısı'nda Dolaşın

Amasra Gezi Rehberiİsmini, eski bir ahşap oymacılığı süsleme sanatından alan Amasra Çekiciler Çarşısı, adının hakkını verecek şekilde ahşap işçiliğinin en nadide eserleri başta olmak üzere el sanatlarının satışa sunulduğu; bölge zanaatkarlarının bir sergi alanı… Bölgedeki ağaçlardan üretilmiş resim ve resimlikler, çerez takımları, peçetelik, kalem, şimşir kaşık gibi hediyelik eşyaların satışa sunulduğu Çekiciler Çarşısı'nda kendinize göre veya hediye olarak alabileceğiniz pek çok ahşap işçilik ürünü bulabilirsiniz.

5 - Köylü Pazarı'nı Kaçırmayın

Amasra Gezi RehberiSalı ve cuma günleri Amasra merkezde kurulan Köylü Pazarı veya diğer ismiyle Galla Pazarı'nı, seyahatinizin günleri denk düşerse mutlaka görün. Tamamı bölge kadınlarının üretimi olan organik ürünlerin satıldığı, her çeşit reçel, kışlık tarhana, meyve ve kesme eriştelerin bulunduğu bu pazarın organik ürünlerle şekillenen rengarenk tezgâhları gününüze renk katacak.

6 - Ve Mutlaka Balık – Salata Yiyin

Amasra Gezi RehberiAmasra'ya hangi sebeple gelmiş olursanız olun, sahile nazır restoranlarda balık – salata yemeden Amasra'dan dönmeyin. Gün içinde ne kadar acıktığınızın farkına varmasanız da "sade" olarak nitelendirilmesine rağmen bu ikili, taptaze balıklar ve sadece bu bölgede yiyebileceğiniz zenginlikteki salatasıyla size bir akşam yemeği ziyafeti sunacaktır.

Tabii, Amasra'yı keşfetmeye başlamadan önce nerede kalabileceğimizi de netleştirmemiz lazım. Bunun için sizi, Amasra butik otel seçeneklerini anlattığımız içeriğimizi ziyaret etmeye davet ediyoruz.

Daha fazla Amasra otel seçeneği için ise;

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)