En lezzetli Ayvalık yemekleri ve Ayvalık neyi meşhur

Ayvalık'ın Neyi Meşhur

Bozulmamış doğası, tarih kokan sokakları, taş evleri, sırtını dayadığı yemyeşil ormanları ve huzur dolu atmosferi ile Ayvalık, sizleri Kuzey Ege’de bekleyen cennetten bir köşedir.

Ayvalık'ın Neyi Meşhur

Bozulmamış doğası, tarih kokan sokakları, taş evleri, sırtını dayadığı yemyeşil ormanları ve huzur dolu atmosferi ile Ayvalık, sizleri Kuzey Ege'de bekleyen cennetten bir köşedir.

Balıkesir'e bağlı sevimli bir kıyı yerleşimidir Ayvalık. Midilli Adası'nın tam karşısına alır ve Dikili, Bergama ile de komşudur aynı zamanda. Eski bir Rum yerleşimi olan Ayvalık tarihi mirasını günümüze taşımıştır. Sahip olduğu geçmiş, bugünkü Ayvalık'ın da büyülü atmosferinin en önemli parçasıdır. Doğal güzellikleri, tertemiz koyları, masmavi denizi ve yemyeşil ormanları ise bu güzelliği bütünler…

Ayvalık'ın neyi meşhur, Ayvalık'ta ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Şeytan Sofrası: Ayvalık'a ve adalarına hakim bir tepede yer alan ve eski bir lav birikintisi olan Şeytan Sofrası Ayvalık'ta mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden. Özellikle gün doğumu ve gün batımını izlemek için eşsiz güzellikte bir yerdir.

Kozak Yaylası: Yaklaşık 5 milyon ağaca ev sahipliği yapan ve binlerce hektar alan üzerine yayılmış olan Kozak Yaylası Ayvalık'ta yer alan bir doğa harikası. Ege'nin en önemli fıstık üretim bölgesi olan yayla aynı zamanda Ayvalık'a gelen doğa severlerin de uğrak noktalarından biri oluyor.

Cunda Adası: Ayvalık denince akla ilk gelen yerlerden olan Cunda, Ayvalık'a bağlı adalardan tek yerleşim olandır. Adanın büyüsü oraya adım attığınız anda sizi sarar. Bu büyünün sırrı ise elbette adada yer alan tarihi evlerdir.

Ayvalık Zeytini ve Zeytinyağı: Ülkemizin en önemli zeytin üretim merkezlerinden olan Ayvalık eşsiz lezzetteki zeytinleri ve zeytinyağlarını tadabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Ayvalık mutfağının temeli olan zeytinyağı ne yerseniz yiyin damağınızı şenlendirecek. Eve dönüşte Ayvalık merkezde yer alan zeytin marketlerinden zeytin ve zeytinyağı almayı unutmayın…

Ayvalık Tostu: Ayvalık'a özgü ama neredeyse tüm ülkeye yayılmış ünüyle Ayvalık tostu mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden. Bu eşsiz tostun sırrı ve lezzeti ise muhteşem ekmeğinde saklı…

Deniz Ürünleri: Ayvalık, bir kıyı yerleşimi olması nedeniyle Ayvalık mutfağından çıkanlar da en çok deniz ürünlerinden oluşan yemekler oluyor. Nohutlu mezgit, ahtapot köftesi, balıklı bamya, şarap soslu ahtapot, fener balığı kavurması, sirkeli kalamar, deniz kestanesi havyarı Ayvalık'a özgü lezzetlerdendir. Ayrıca yalnızca Ayvalık bölgesinde yılın belli döneminde çıkan Papalina balığı (Çaça balığı olarak da biliniyor) Ayvalık'ın en önemli deniz ürünlerinden.

Deniz ürünlerinin yanı sıra Ayvalık mutfağının bir diğer önemli parçaları da otlardır. Deniz börülcesi, istifno otu salatası, sarımsaklı radika, ısırgan otu salatası, turp otu, bağla otu bunlardan en çok tüketilenleridir.

Ayvalık'ın yerel yemeklerinden olan ada köftesi, saçaklı mantı ve keşkek de mutlaka denemenizi önerdiğimiz lezzetlerden.

8 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
8
Ayvalık
Ayvalık
/
Herkese tavsiye ederim

-

Bizim de evimiz var Sarımsaklı'da. Özelikle lunaparkı seviyorum, plajını da seviyorum. Herkese tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (1)
8
Ayvalık
Ayvalık
/
Özlem Ateş tarafından...

-

Ayvalık'da Ayvalık tostunu, Avşar Büfe'de yemelisiniz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
Ayvalık
Ayvalık
/
Özlem Ateş tarafından...

-

Ayvalık tostu, İstanbul'da neredeyse her köşe başında var, Ayvalık tostu adı ama artık tüm Türkiye'ye mal oldu Ayvalık tostu.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
Ayvalık
Ayvalık
/
Cansu Akkan tarafından...

-

Ayvalık yemekleri genelde zeytinyağı ile yapılan sebze yemeklerinden ve deniz mahsullerinden oluşur.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
Ayvalık
Ayvalık
/
Jale Tetik tarafından...

-

Ayvalık tostu hemen akla geliyor. Bunun dışında Ayvalık Cunda'da balık restoranlarında yaz aylarında her gün 50'nin üzerinde sadece meze var, balık ve diğer deniz mahsullerini saymıyorum. Ayvalık, bu konuda ülkemizde bence tek.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
Ayvalık
Ayvalık
/
Burcu Şener tarafından...

-

Geçen yaz 1 hafta kaldık Ayvalık'ta. Cunda otellerine baktık maalesef yer yoktu. Cuma günü gidebildik Ayvalık'a. Buradan sizlere tavsiyem Ayvalık'taki otellerde kalacaksanız önceden kesinlikle rezervasyon yapın. Bizler de Sarımsaklı'da kaldık. Müthiş bir deniz, müthiş bir plaj. Plaj oldukça geniş kimse kimseyi bu genişlik de rahatsız etmiyor. Cunda Adası merakımızı yenmek için akşamları oradaydık. Tatilimizin gündüz kısmı Sarımsaklı'da akşamları Cunda Adası'nda geçti.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
Ayvalık
Ayvalık
/
Yıldız Alacan tarafından...

-

Ayvalık, mübadele ile şehre gelen Midilli ve Giritli göçmenlerin yemek kültürü ile yoğrulmuş ortaya lezzetli bir Ayvalık mutfağı çıkmıştır.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
8
Ayvalık
Ayvalık
/
eşref nabi sayılgan tarafından...

-

Ayvalık adı nereden geliyor?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)