Antakya Görülecek Yerler

Eski dönemlerden bu yana birçok medeniyete kucak açan, günümüzde ise Türkiye’nin turizmine önemli bir katkısı olan Antakya’da birçok yapılacak aktivite ve görülecek yer bulunuyor.Antakya Görülecek Yerler - Antakya En İyi 10 Yapılacak Şey

Eski dönemlerden bu yana birçok medeniyete kucak açan, günümüzde ise Türkiye'nin turizmine önemli bir katkısı olan Antakya'da birçok yapılacak aktivite ve görülecek yer bulunuyor.

Sıcak ve samimi bir halka sahip olan Antakya, Hatay'ın merkez ilçelerinden biridir. Yüzyıllarca yerleşim alanına sahip olan ilçenin kültürü çok zengin, sosyal yaşantısı çok hareketlidir. Aynı zamanda birbirinden güzel sahil kıyılarıyla turistlerin yoğun ilgisini görmektedir.

Antakya'da hem kültür gezileri yapabilir hem de deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Eğer bir sonraki tatilinizi Antakya'dan yana kullanacaksanız bölgede yapılacak aktivitelere katılmayı sakın ihmal etmeyin. Tatilinizin en güzel anlarını oluşturacak yapılacak şeyler listenizi hazırlarken yazımızdan yararlanabilir ve Antakya tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. İte Antakya'da yapmadan dönmemeniz gereken şeyler:

Kahvaltı kültürünün yaygın olduğu Antakya'da, harika bir kahvaltı eşliğinde güne başlayabilirsiniz. Peynir ve reçellerin bir arada olacağı sağlam bir kahvaltı güne zinde başlamanızı sağlayacak.

Küçük yürüyüşler yaparak Antakya'nın tüm yaşantısına yakından tanık olabilirsiniz. Yapacağınız yürüyüşlerle hem sporunuzu ihmal etmemiş olursunuz, hem de ilçenin birçok güzelliğini keşfe imkanı yakarsınız. Dilerseniz keşif gezilerinizi bisiklet turlarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Antakya'da alışverişin keyfi bir başka olur. Bu güzel ilçede almanız gereken önemli parçalar bulunuyor. Mesela Antakya'yla özdeşleşmiş nar ekşisi, meyan kökü, dut şurubu ve testi peyniri mutlaka almalısınız. Bu arada Antakya'nın ünlü ipek işleri, defne sabunu, kurutulmuş sebze, kabak tatlısı ve sünme peynirlerden satın alıp, tatil dönüşü sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Antakya, birbirinden güzel mekanlara sahip, bölgenin yöresel yemeklerini dilediğiniz mekanda deneyebilirsiniz. Özellikle arap kebabı, kabak oturtma, ekmek aşı, tencere kebabı ve ebe gömeci yemeden tatilinizi kesinlikle sonlandırmayın. Antakya'nın yöresel lezzetlerine bayılacaksınız.

Tabii ki görülecek çok tarihi mekan bulunuyor Antakya'da. Beşikli Mağara'yı, Hatay Uzun Çarşı'yı, Habibi Neccar Camii'ni, Antakya Mozaik Müzesi'ni ve St. Pierre Kilisesi'ni görmeden Antakya'dan ayrılmayın. Sizlere bol keyifli bir Antakya tatili dileriz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın