En lezzetli Sivas yemekleri ve Sivas neyi meşhur

Sivas'ın Neyi Meşhur

Üç vadi arasında kurulmuş olan Sivas, eski çağlardan beri yaşam alanı olmaya devam edip; günümüze taşıdığı tarihi kalıntılarıyla önemli bir şehir konumundadır.

Sivas'ın Neyi Meşhur

Üç vadi arasında kurulmuş olan Sivas, eski çağlardan beri yaşam alanı olmaya devam edip; günümüze taşıdığı tarihi kalıntılarıyla önemli bir şehir konumundadır.

Cumhuriyetin kuruluşu için yapılan ilk toplantıya ev sahipliği yaptığı gibi daha birçok olaya tanıklık etmiştir. Kültürüyle, tarihiyle ve yöresel yemekleriyle gelen her misafirinin hayranlığını kazana Sivas, doğal güzellikleriyle de göz doldurmaya devam ediyor. Büyük bir üne sahip olan Kangal köpeklerini de unutmamak gerek…

Sivas'ın neyi meşhur, Sivas'ta ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Sivas Çifte Minareli Medrese: İl merkezinde bulunan Sivas Çifte Minareli Medrese, 1271 yılından bu yana şehrin ayakta kalan önemli eserlerinden biridir. Günümüze sadece iki minaresini bırakan medrese, turistlerin ilk ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Hafik Gölü: Koçhisar Gölü olarak da bilinen Hafik Gölü, şehrin doğal güzelliklerinden biridir. Sivas'a yolunuz düşerse Hafik Gölü'nü ziyaret etmenizi öneririz. Gölün kenarında birçok teis vardır ve siz çevreyi keşfettikten sonra gölün kenarında bulunan tesislerde damak tadınıza uygun lezzetleri tadabilirsiniz.

Koyunkaya Mesire Yeri: İmranlı ilçesindeki Koyunkaya Mesire Yeri, zorlu bir yola sahip olsa da gördüğünüz an hayranlığınızı kazanacak doğal güzelliklerden biridir. Yol boyunca birçok çağlayan, dere ve yeşillikler göreceğiniz Koyunkaya Mesire Yeri, zamanın nasıl geçtiğini sizlere hissettirmeyecek.

Çereli Pilav: İçinde fasulye, bulgur ve çarliston biber kullanılan çereli pilav, Sivas mutfağının en seçkin yemeklerinden biridir. Sivas'a yolunuz düşerse damağınızda unutamayacağınız çereli pilavın tadına mutlaka bakmalısınız.

Ekşili Köfte: Sivas'ın neyi meşhur denildiğinde akla ilk gelen lezzetlerden biri de ekşili köftedir. Hazırlanışı sırasında kuşbaşı dana eti, yağsız dana kıyma ve sumak kullanılan ekşili köfte, Sivas'ın seçkin lezzetleri arasında.

Sivas mutfağında önemli lezzetler arasındaki Sivas köftesi, bulgur çorbası ve baklava böreğini de günlerinize serpiştirip keyifli günler yaşayabilirsiniz.

2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
Sivas
Sivas
/
Güzel

-

Çok güzel.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
Sivas
Sivas
/
osman gülenay tarafından...

-

Muhteşem

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)