Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Sertavul Geçidi

+ 5 Fotoğraf
1.1/5
Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
6 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Sertavul Geçidi Hakkında

Sertavul Geçidi; İç Anadolu ile Akdeniz’i birbirine bağlayan Toros Dağları üzerinde bulunan önemli geçitlerden biridir. Karaman ile Mersin’in Mut ilçesini birbirine bağlar. Sertavul Geçidi 1650 rakımdadır. Geçit, uçurumlu ve bol virajlı yolları ile meşhurdur. Güzergah boyunca yapılan genişletme çalışmaları ile yol daha güvenli olmaya başlamıştır. Kış aylarındaki yoğun kar yağışı sebebiyle yol sürekli olarak kapanır. Kış aylarında araçla bu bölgeye gitmek isterseniz yola çıkmadan önce mutlaka Sertavul yol durumu hakkında bilgi alın. Sertavul Geçidi, Sertavul Yaylası’na da adını vermektedir. Sertavul Yaylası, Akdeniz’in en sıcak aylarında bile oldukça serin bir havaya sahiptir. Yaz kış köyde yaşayanlar olsa da yaz sezonunda yaylacılarla insan popülasyonu daha da artmaktadır. Sertavul Geçidi’ne Karaman tarafından gelirken köye yaklaştığınızda yolun sağ tarafında meşhur ‘Amcam Çeşmesi’ kaynak suyunu göreceksiniz. Torosların zirvesinde eriyen karların suyu bu kaynaktan çıkar ve tertemiz buz gibi bir suyu gün yüzüne çıkarır. Buradan geçerken mutlaka suyun tadına bakın ve su şişelerinizi bu sudan doldurun. Amcam Çeşmesi’nden ayrıldıktan yaklaşık beş dakika sonra Sertavul Yaylası\’na ulaşılıyor. Akdeniz insanının bir lafı vardır; dağda et, deniz kenarında balık yenir. Sertavul Yaylası da, girişinden çıkışına kadar yol boyunca karşılıklı olarak sıralanmış et lokantaları ile meşhurdur. Vaktiniz varsa bu et restoranlarında günlük, taze etin tadına bakmadan sakın geçip gitmeyin. Burada yapılan saç kavurmanın, kuzu çevirmenin, pirzolanın tadına doyamayacaksınız. Ayrıca etlerin yanında mutlaka taze koyun yoğurdu isteyin. Hayatınız boyunca yiyebileceğiniz en lezzetli koyun yoğurdu burada bulunmaktadır. Ayrıca restoranlarda alkol çeşitleri de bulunmaktadır.

Yorum / Değerlendirme

1.1/5
Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
6 değerlendirme
Sertavul Geçidi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
0/5 Çok Kötü
04.08.2020
Misafir
Fiyatlar çok yüksek
mersin?den karaman?a giderken öz karamanlılar lokantasına uğradık girişte fiyat sormamıza rağmen bizden afaki fiyat talep ettiler itiraz edince biraz düşürdüler sakkn uğramayın fiyatlar çok yüksek muhtemelen ordaki lokantaların hepsi aynıdır
0/5 Çok Kötü
15.03.2020
Yusuf YAVUZ
Yanlışlıkla durmayın
Fil Baba – Özkaramanlılar tesislerinde sıfır hijyen. Kazıklanmayın. İstediğimiz sadece sac kavurmaydı adamlar sebzeyi basmış, kuyruk yağı kıkırdak kokuyor yenmez. Salata demeye bin şahit lazım ortalık kokuyor. Çatal bıçak leş. Hiç rezil etmeyin kendinizi. Utanmadan birde 300 TL aldılar onca lafa. Kul hakkı falan geçmemiş oradan. Siz yanlışlıkla durmayın. Garsona da biri hijyen eğitimi vermesi lazım.
0/5 Çok Kötü
27.08.2019
İbrahim Ethem ESENOGLU
İstemeden masaya getirdiler
Sertavul’da kazık yemek istemiyorsanız kesinlikle yemek yemeyin. Biz Konyalılar diye rezil bir yere gitmiş bulunduk. Sadece iki kişilik sac kavurma yedik. Çok sertti eti, yanına sormadan salata, yoğurt, helva, soğuk patlıcan, söğürme koydular. Yemedik bile. Tanesi 15TL imiş. Sonuçta 220TL’yi gasp ettiler. Haram olsun dedik ama siz kazık yemeğin diye de paylaşıyorum.
0/5 Çok Kötü
19.07.2019
Eser Ayık
Yemek falan yemeyin
Öz karaman diye diğer adı Fil Baba. Böyle bir işletme görmedim. Verdiğim bütün para haram olsun. Bunlar bildiğiniz dolandırıcı. Kesinlikle uğramayın. Gerçekten söylüyorum. Yarım kilo kuzu pirzola geldi, dişlerim kesmedi. Yarım kilo saç kavurması geldi yağdan ve sert, et iğrençti. Getirdiği salataya, şöğüşe ısıtma ücreti ne kadar yazmış. Ayıp, hiç hayatım da böyle bir şeyle karşılaşmadım. Yazacak çok şey var ama gerek yok bunlara ama elimdeki fişle hem maliyete hem Bimer’e hem Çimer’e pazartesi şikayetlerimi bildireceğim; aman siz siz olun Sertavul denilen yerde durup da yemek falan yemeyin. Çoğu soyguncu olmuş.
0/5 Çok Kötü
18.07.2019
polat kılınç
Yemek yemeyin
Merhaba arkadaşlar yolunuz Mut Sarthavul’a düşerse kesinlikle yemek falan yemeyin. He Öz Konyalılar’da böyle. Böyle ötü davranış görmedim. Aldıkları para haram olsun.
Daha fazla yorum gör

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör