Sertavul Geçidi, Mut

Sertavul Geçidi

  • Mersin / Mut

Sertavul Geçidi

Sertavul Geçidi; İç Anadolu ile Akdeniz'i birbirine bağlayan Toros Dağları üzerinde bulunan önemli geçitlerden biridir. Karaman ile Mersin'in Mut ilçesini birbirine bağlar. Sertavul Geçidi 1650 rakımdadır. Geçit, uçurumlu ve bol virajlı yolları ile meşhurdur. Güzergah boyunca yapılan genişletme çalışmaları ile yol daha güvenli olmaya başlamıştır. Kış aylarındaki yoğun kar yağışı sebebiyle yol sürekli olarak kapanır. Kış aylarında araçla bu bölgeye gitmek isterseniz yola çıkmadan önce mutlaka Sertavul yol durumu hakkında bilgi alın.

Sertavul Geçidi, Sertavul Yaylası'na da adını vermektedir. Sertavul Yaylası, Akdeniz'in en sıcak aylarında bile oldukça serin bir havaya sahiptir. Yaz kış köyde yaşayanlar olsa da yaz sezonunda yaylacılarla insan popülasyonu daha da artmaktadır. Sertavul Geçidi'ne Karaman tarafından gelirken köye yaklaştığınızda yolun sağ tarafında meşhur ‘Amcam Çeşmesi' kaynak suyunu göreceksiniz. Torosların zirvesinde eriyen karların suyu bu kaynaktan çıkar ve tertemiz buz gibi bir suyu gün yüzüne çıkarır. Buradan geçerken mutlaka suyun tadına bakın ve su şişelerinizi bu sudan doldurun. Amcam Çeşmesi'nden ayrıldıktan yaklaşık beş dakika sonra Sertavul Yaylası'na ulaşılıyor.

Akdeniz insanının bir lafı vardır; dağda et, deniz kenarında balık yenir. Sertavul Yaylası da, girişinden çıkışına kadar yol boyunca karşılıklı olarak sıralanmış et lokantaları ile meşhurdur. Vaktiniz varsa bu et restoranlarında günlük, taze etin tadına bakmadan sakın geçip gitmeyin. Burada yapılan saç kavurmanın, kuzu çevirmenin, pirzolanın tadına doyamayacaksınız. Ayrıca etlerin yanında mutlaka taze koyun yoğurdu isteyin. Hayatınız boyunca yiyebileceğiniz en lezzetli koyun yoğurdu burada bulunmaktadır. Ayrıca restoranlarda alkol çeşitleri de bulunmaktadır.

9 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
9
Fiyatlar çok yüksek
1

-

mersin?den karaman?a giderken öz karamanlılar lokantasına uğradık girişte fiyat sormamıza rağmen bizden afaki fiyat talep ettiler itiraz edince biraz düşürdüler sakkn uğramayın fiyatlar çok yüksek muhtemelen ordaki lokantaların hepsi aynıdır

9
Yanlışlıkla durmayın
1

-

Fil Baba – Özkaramanlılar tesislerinde sıfır hijyen. Kazıklanmayın. İstediğimiz sadece sac kavurmaydı adamlar sebzeyi basmış, kuyruk yağı kıkırdak kokuyor yenmez. Salata demeye bin şahit lazım ortalık kokuyor. Çatal bıçak leş. Hiç rezil etmeyin kendinizi. Utanmadan birde 300 TL aldılar onca lafa. Kul hakkı falan geçmemiş oradan. Siz yanlışlıkla durmayın. Garsona da biri hijyen eğitimi vermesi lazım.

9
İstemeden masaya getirdiler
1

-

Sertavul'da kazık yemek istemiyorsanız kesinlikle yemek yemeyin. Biz Konyalılar diye rezil bir yere gitmiş bulunduk. Sadece iki kişilik sac kavurma yedik. Çok sertti eti, yanına sormadan salata, yoğurt, helva, soğuk patlıcan, söğürme koydular. Yemedik bile. Tanesi 15TL imiş. Sonuçta 220TL'yi gasp ettiler. Haram olsun dedik ama siz kazık yemeğin diye de paylaşıyorum.

9
Yemek falan yemeyin
1

-

Öz karaman diye diğer adı Fil Baba. Böyle bir işletme görmedim. Verdiğim bütün para haram olsun. Bunlar bildiğiniz dolandırıcı. Kesinlikle uğramayın. Gerçekten söylüyorum. Yarım kilo kuzu pirzola geldi, dişlerim kesmedi. Yarım kilo saç kavurması geldi yağdan ve sert, et iğrençti. Getirdiği salataya, şöğüşe ısıtma ücreti ne kadar yazmış. Ayıp, hiç hayatım da böyle bir şeyle karşılaşmadım. Yazacak çok şey var ama gere.. Devamını Göster

9
Yemek yemeyin
1

-

Merhaba arkadaşlar yolunuz Mut Sarthavul'a düşerse kesinlikle yemek falan yemeyin. He Öz Konyalılar'da böyle. Böyle ötü davranış görmedim. Aldıkları para haram olsun.

9
Denetlenmesi gereken bir yer
1

-

Lokantacılar ve esnaf; fiyatlar, dürüstlük ve vergi bakımından mutlaka denetlenmeli.

9
Dinlenmek için durmayın
1

-

Buradaki esnafların Allah korkusu yok. İnsanları burada keriz yerine koyuyorlar. Allah onları ıslah eylesin. Arkadaşlara tavsiyem burada sakın ola dinlenmek için durmayın.

9
Et falan yemeyin
3

-

Kazık yemek istemiyorsanız sakın et falan yemeyin. Yediğiniz etten çok kazığı hatırlayacağınıza emin olun...

9
Denetim olursa daha fazla ziyaretçi çeker
10

-

Esnaflar da biraz fiyatları uygun söyleseler. Denetim olursa daha fazla ziyaretçi çeker, teşekkürler...