Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Mut Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:

Mut civarında görülmesi gereken 4 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Mut Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu
Öğretmenevi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Karaekşi Mesire Yeri
Parklar
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Sertavul Geçidi
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3.5/5 Çok İyi
(3.5 değerlendirme)
Mersin
Boğaziçi Tuzla Gölü
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Mersin

Mut Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Mersin ilinin denize kıyısı olmayan iki ilçesinden biri olan Mut; tarihi ve doğa güzellikleri ile görenleri adeta büyüler. Denize kıyısı olmasa da denize yakınlığı sebebiyle hem deniz turizmi hem de kültür turizmi yapmak isteyen turistler tarafından tercih edilir. Mersin’e 165 km mesafesi bulunan Mut ilçesi aynı zamanda sahile 70 km uzaklıkta bulunur. Etrafını saran Toroslar ve Göksu nehrinin birleştiği harika doğa güzellikleri barındıran ve bu topraklarda yaşamış pek çok medeniyetin kalıntılarını içeren Mut’ta harika bir tatil yapabilirsiniz. Mut otelleri, kanyonları ve milli parkları sebebiyle doğa turizmi sevenler tarafından tercih edilir. Farklı konseptler ile hizmet veren oteller arasında tercih yaparken gezi rotasını göz önünde bulundurabilirsiniz. Farklı dönemlere ait kale ve mezar kalıntıları sebebiyle kültür turizmi sevenlerin tercih ettiği Mut’ta gezilip görülebilecek pek çok seçenek bulunur. Bu güzel ilçeye düşünen ve Mut gezilecek yerler listesi yapan kişiler; yazının devamında yer alan bilgiler ışığında rotalarını düzenleyebilirler.

Mut’un Doğal Güzellikleri

Çevresinde bulunan şelale, mesire yerleri ve kanyonları ile Mut’un doğal güzellikleri saymakla bitmez. Doğaseverlerin en sık tercih ettiği yerlerden biri olan Mut ziyaret edenleri kendine hayran bırakır. Dağcılık ve trekking gibi aktivitelerle ilgilenen sporcuların çok fazla ziyaret ettiği Mut; doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla öne çıkar. Doğaseverlerin ziyaret edebileceği doğa harikası yerleri sıralayacak olursak;

·  Mut Yerköprü Şelalesi Tabiat Alanı: Mut gezilecek yerler arasında en çok bilinen ve en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor. Mut Ermenek yolunda yer alan şelalenin ilçe merkezine uzaklığı 35 km oluyor. Koruma altına alınan şelale görenlerin asla unutamayacağı bir görsel şölen sunuyor. 29 metre yükseklikten dökülen sular şiddetini her mevsimde koruyor. Suyun aktığı kayalarda oluşan yosunlar kanyonda bulunan turkuaz su ile birleşince harika bir doğa güzelliği ortaya çıkıyor. Ziyaretçiler şelale gezisi sırasında doğa fotoğrafı çekme imkanı buluyor.

·  Sason Kanyonu: İlçe merkezine bağlı Çömelek köyünde bulunan kanyon; 2000 yılında 1. derecede sit alanı olarak ilan edilir. 12 km uzunluğa sahip kanyon içerisinden Sason Deresi geçer. Kanyon harika doğa güzelliği ile görenleri adeta büyüler. Ayrıca kanyon içerisinde kayalara insan eliyle oyulmuş pek çok mağara bulunur. 2400 yıllık bir tarihi olduğu düşünülen kanyon kesinlikle herkesin görmesi gereken bir doğa güzelliği olur.

·  Karaekşi Mesire Alanı: Ormanın içerisinde su ve kuş sesleri ile ziyaretçilerini bekleyen Karaekşi Mesire Alanı aynı zamanda koruma altına alınıp milli park ilan edilir. İçerisinde işletmelerin bulunduğu doğal güzelliği ile doğaseverler ve piknik yapan ailelerin sıklıkla tercih ettiği Mut mesire yerleri arasında tercih edilir.

·  Kestel Kanyonu: 5 km uzunluğunda Dağpazarı Köyü sınırları içinde yer alır. Kanyonda yaşayan pek çok dağ keçisi bulunur. Bu nedenle yaban hayatı geliştirme sahası olarak koruma altına alınır. Yaklaşık 400 adet dağ keçisinin varlığını sürdürdüğü tahmin edilir.

Mut Tarihi Mekanları

Mut bölgesinde insan varlığının M.Ö. 2000 yıllarına dayandığı söylenir. Bölgede yapılan arkeoloji araştırmalarında, yontma taş ve cilalı taş devri kalıntıları bulunur. Hititler zamanında kurulduğu tahmin edilen Mut; daha sonrasında Frigler, Asurlular ve Selevkosların eline geçer. Daha sonrasında Roma İmparatorluğu ve Roma İmparatorluğu’nun ikiye ayrılmasından sonra ise Bizanslıların toprakları olur. Mut 1071 yılında Selçukluların hakimiyetine geçer. Bu topraklarda yaşayan çok fazla medeniyete ev sahipliği yaptığı için Mut tarihi mekanları da oldukça zengin seçenekler sunar. Neredeyse her köşesinden ayrı bir tarihi yapı çıkan mutta bulunan bu mekanlardan bazılarını sıralayacak olursak;

·  Alahan Manastırı: Mut ilçe merkezine 20 km kuzeyinde bulunur. Bu manastır 1300 km yükseklikte bulunan kayalara oturtulmuş bir şekilde inşa edilmiş olarak göze çarpar. Manastır içerisinde kayalara oyulmuş pek çok keşiş odası ve mezar bulunur.

·  Sertavul Geçidi: İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan en önemli geçit, virajlı yolları ve uçurumlarıyla meşhur olur. Karaman’dan Mersin’e geçerken kullanılan rota üzerinde yer alır.

·  Mut Kalesi: Mut ilçesi deyince herkesin aklına gelen ilk tarihi yerlerden biri Mut Kalesi olur. Kalenin inşa yılı bilinmiyor ama harika tarihi görünümü ile pek çok yerli yabancı turistin uğrak yerlerinden biri haline gelir. Dış surların içerisinde iç kale denilen ayrı bir yapı ve bu yapının Çınaraltı’na çıkan gizli tünelleri bulunur.

·  Antik Adrasos Harabeleri: İlçe merkezinin 40 km kuzeyinde Değirmenlik Yaylasında bulunur. Yayla üzerinde pek çok lahit ve duvar kalıntıları yer alır. Hem görsel hem tarihsel açıdan ziyaretçileri doyuran antik Adrasos Harabelerini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

·  Karacaoğlan Mezarı: Karacaoğlan Köyü’nde bulunan ve 17. yy’da yaşamış olduğu düşünülen ozan Karacaoğlan’ın mezarı bulunur.

·  Dağ Cami: İlçe merkezinin 2 km güneybatısında bulunan cami, Selçuklu Döneminden günümüze gelir. Cami mimarisi klasik orta asya mimarisini gösterir.

Ayrıca tüm bu tarihi güzelliklerin yanında Mut halkının en büyük gelir kaynaklarından biri olan zeytin ağaçları bulunur. 1300 yıllık gövde çapı 6,28 metre genişliğine sahip bir zeytin ağacı dikkat çeker. Bu ağaç Haydar Köyü’nde bulunur ve anıt ağacı olarak tescil alır. Yakınlarına yolunuz düşerse 1300 yıldır ayakta olan bu zeytin ağacını mutlaka ziyaret etmelisiniz.