Selçuk Görülecek Yerler

İzmir’in en çok ziyaret edilen ilçelerinin ilk sıralarında yer alan Selçuk gerek doğal güzelliğiyle, gerekse tarihi değerleriyle yerli turistler kadar yabancı turistlerin de yoğun ilgisini görmektedir.Selçuk Görülecek Yerler - Selçuk En İyi 10 Yapılacak Şey

İzmir'in en çok ziyaret edilen ilçelerinin ilk sıralarında yer alan Selçuk gerek doğal güzelliğiyle, gerekse tarihi değerleriyle yerli turistler kadar yabancı turistlerin de yoğun ilgisini görmektedir.

Selçuk, dünyanın hemen hemen her ülkesinden turistleri ağırlar yıl boyunca. Birbirinden güzel beldeleri arasından sıyrılan Şirince Köyü'yle de turizmine daha fazla canlılık kazandırır. Aynı zamanda Efes Antik Kenti gibi tarihin en önemli yerleşim alanlarından birine sahiptir.

Efes başta olmak üzere birçok tarihi kalıntıyı içerisinde barındıran Selçuk, sunduğu aktivitelerle de keyifli bir tatil sunuyor misafirlerine. Tarih ve doğayla iç içe bir tatil istiyorsanız Selçuk en ideal yerlerden biridir ve bu bölgede yapmadan dönmemeniz gereken birçok aktivite bulunuyor. İşte Selçuk'ta yapılmasını önerdiğimiz aktiviteler:

Güzel bir köy kahvaltısıyla güne başlamak size bol bol enerji ve mutluluk verecektir. Selçuk'un yöre insanı tarafından yapılan reçelleriyle, peynir çeşitleriyle ve sıcacık köy ekmeğiyle yapacağınız kahvaltıyı elinizden geldiği kadar uzun tutmalısınız. Çünkü yapacağınız geziler ve denizde atacağınız kulaçlar sizi çabuk acıktırabilir.

Selçuk su sporları için de oldukça idealdir. En yakın denize 9 kilometre kadar uzaklıkta olsa da bu yola katlanıp, sonrasında şnorkelle birlikte sualtının renkli dünyasına göz atabilirsiniz. Tabii şnorkeli bir kenara bırakıp kızgın kumsalların üzerinde dilediğiniz kadar güneşlenebilirsiniz.

Doğa yürüyüşü yaparak hem ruhunuzu hem de beyninizi dinlendirebilirsiniz. Aynı zamanda dar sokaklara açılan yollar bölgenin hem tarihine hem de doğasına küçük bir gezinti olacak sizler için. Yeşil bir doğanın size eşlik edeceği yürüyüşte tarihi mekanlar da görme şansınız olacak.

Selçuk'ta kültür turu yapmadan tatilinizi kesinlikle sonlandırmayın. İzmir'in en önemli kalıntılarına sahip olan Selçuk'ta Efes Antik Kenti'ni baştan aşağı görmelisiniz. Antik kentin parçaları arasındaki Kuretler Caddesi, Celsus Kütüphanesi, Efes Trajan Çeşmesi ve aynı zamanda St. John Kilisesi, Belevi Mozolesi, Selçuk Kalesi ve Efes Meryem Ana Kilisesi'ni görmeden Selçuk'tan ayrılmayın.

Selçuk'un festivalleri de en az tarihi değerleri ve doğal güzellikleri kadar ünlüdür. Ocak ayında Selçuk'ta olacaklar için Deve Güreşleri Festivali'ni, eylül ayında bölgede tatil yapacaklar için Selçuk Kurtuluş Şenlikleri'ni kaçırmamalarını tavsiye ederiz. Ekim ayında şirince Şarap Festivali'ne, Mayıs ayında Selçuk Efes Kültür, Sanat ve Turizm Festivali'ne ve Ağustos ayında yapılan Meryem Ana Evi'ndeki ayin törenlerine katılabilirsiniz.

Selçuk'ta görmenizi önerdiğimiz en can alıcı nokta ise Şirince Köyü… Tarihi Şirince evleri arasında dolaşırken karşınıza Aşağı Kilise ve Yukarı Kilise çıkacaktır. Tarihe meydan okuyan bu yapıları keşfetme mutluluğunu kesinlikle tatmalısınız. Bu arada Şirince'nin doğasından söz etmiyoruz bile. :) Bu küçük köy yeri sıcacık insanlarla tanıştıracak sizi.

Selçuk'ta Ege mutfağının zengin yemeklerini damağınızla buluşturabilirsiniz. Zeytinyağlılardan salata çeşitlerine, mezelere ve derin ürünlerine kadar tüm Ege mutfağını Selçuk'ta tadabilirsiniz. Midye dolma, midye tava, sardalya buğulaması, Priştine kebabı ve kumru yemenizi tavsiye ettiğimiz lezzetlerin başında geliyor. Aynı zamanda bu güzel ilçenin ünlü çöp şişini yemeden, birbirinden güzel şaraplarını denemeden tatilinizi kesinlikle sonlandırmayın.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın