Kayseri'nin Neyi Meşhur

Kalelerinden müzelerine, camilerinden konaklarına zengin bir tarihe sahip olan Kayseri, birbirinden ünlü yemekleriyle her damağa hitap etmektedir.

Kayseri'nin Neyi Meşhur

Kalelerinden müzelerine, camilerinden konaklarına zengin bir tarihe sahip olan Kayseri, birbirinden ünlü yemekleriyle her damağa hitap etmektedir.

Sadece Türkiye değil, ünü ülke sınırlarını aşmış olan Kayseri yemeklerinin yanı sıra, en meşhur noktalarını da sizlerle paylaşacağız. İşte Kayseri'nin en meşhur yerleri ve ünlü yemekleri:

Pastırması: Kayseri'nin yöresel mutfağının en vazgeçilmez tatlarının ilk sırasındadır pastırma. Kayseri pastırmasının ünü ülke sınırlarını geçmiştir aynı zamanda. Kahvaltıların en önemli parçası olan pastırma, günlük yemeklerde de sıklıkla kullanılır. Kayseri'nin meşhur pastırmasının tadına bakmadan ve evinize de satın almadan Kayseri'den dönmeyin.

Yöresel Mutfağı: Kayseri'nin zengin mutfağındaki hemen hemen tüm lezzetler ünlüdür. İlk akla gelen ise Kayseri mantısı oluyor. Kayseri mantısı başta olmak üzere; yağlama, yoğurt kebabı, orman kebabı, tas kebabı, kalbura bastı ve içli köfte de şehre gelen turistlerin ilk denemek istediği lezzetler arasında.

Bünyan Halısı: Kayseri'yle özdeşleşmiş olan Bünyan halıları, binbir zahmetle dokunuyor. Günümüzde de devam eden halı üretiminin tamamı el dokumasıdır. Bu sebepten dolayı Bünyan halılarının önemli bir yeri vardır. Eğer gerekli bütçeye sahipseniz, Bünyan halısı alarak tatilinizden evinize güzel bir parça götürebilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi: Kış sezonunda en çok tercih edilen kayak merkezlerinden birine sahiptir Kayseri. Erciyes Kayak Merkezi ülkemizin kış turizmine katkı sağlayanen önemli 3. kayak merkezidir. Kış aylarında yoğun bir ziyaretçi potansiyeli olan kayak merkezi şehrin en ünlü noktaları arasındadır.

Ahi Evran Müzesi: Ahi Evran Müzesi'nin Kayseri için önemli bir yeri vardır. Türkiye'de ilk esnaf ve sanaatkarlar müzesi olan mekanda unutulmaya yüz tutmuş birçok tarihi parça sergileniyor.

Kayseri Kalesi: Şehrin simgelerinin başında geliyor Kayseri Kalesi. Yapılış tarihi M.Ö. 238-244 yıllarına dayanan kale, tarihin önemli sahnelerine tanıklık etmiştir. Birçok medeniyet tarafından da aktif olarak kullanılmıştır.

2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
Kayseri
Kayseri
/
Övüldüğü kadar var

-

Bence Kayseri gayet güzel bir yer. Övüldüğü kadar var. Kim ne derse desin.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
Kayseri
Kayseri
/
O kadar da güzel bir yer değil

-

Kayseri'yi yukarıda övüp durdunuz ama o kadar da güzel bir yer değil.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (1)