Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kayseri Erkilet Havalimanı
Ulaşım
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kayseri

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Kayseri Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Sene içerisinde pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Kayseri’nin tarih sahnesindeki rolüne baktığımızda çok eski dönemlere dek uzandığını görüyoruz. Farklı dillerde ve dönemlerde Caesarea, Mazaka, Kaisareia gibi isimlerle anılması şehrin köklü tarihi geçmişini gözler önüne serecek bir niteliğe sahip.

Kayseri bölgesindeki yerleşmelere baktığımızda buradaki ilk yerleşmelerin milattan önce 4000’lü yıllarda başladığını görüyoruz. Milattan önce 2000’li senelerde Hititler, Anadolu’ya geliyor ve Kayseri civarındaki Kültepe şehrini kuruyorlar. Şehir, ilerleyen süreçte Bizans ve Anadolu Selçuklu Devletlerine ev sahipliği yapıyor.

Bununla birlikte 1515 senesine gelindiğinde ise Osmanlı sultanlarından Yavuz Sultan Selim’in şehri topraklarına kattığını da görüyoruz. Tarih çizelgesini bu şekilde incelediğimizde Kayseri’de gezilecek tarihi yerler listesinin neden bu denli kabarık olduğunu da anlamış oluyoruz.

Kayseri’de Gezilecek Yerler

Yolunuz Kayseri’ye düştüğünde şehirde gezip görmenizi önerebileceğimiz pek çok değerli mekan yer alıyor. Bahsettiğimiz gibi şehrin yaklaşık 6000 senelik bir tarihi geçmişe sahip olması bu durumu destekler bir nitelikte karşımıza çıkıyor.

Kayseri gezilecek yerler listesi içerisinde bulunan Kültepe, Melikgazi Türbesi, Döner Kümbet, Kayseri Saat Kulesi, Yaman Dede Cami, Hunat Hatun Medresesi ve Külliyesi, Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi gibi yerler bu bağlamda şehrin öne çıkan tarihi turistik mekanları olarak değerlendiriliyor. Kayseri gezilecek yerler doğa tutkunu misafirler için de oldukça keyifli yerlere sahip.

Kayseri mesire yerleri, Gesi Bağları, Kapuzbaşı Şelaleleri Kayseri gezilecek yerler arasında turistler tarafından en çok tercih edilen yerler olarak karşımıza çıkıyor.

Kültepe: Kayseri il merkezine yaklaşık 24 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Kültepe, Hititlerin Anadolu’ya ilk geldiklerinde kurdukları kentler arasında yer alıyor. Kayseri’de gezilecek yerler listesi içerisinde bulunan bu mekan içerisinde çeşitli dini yapılar, dükkanlar ve de ev gibi yerleşim yerlerinin kalıntıları göze çarpıyor.

Bununla birlikte Kültepe, dünya tarihi mirası açısından da değerli bir yere sahip. Asurlular tarafından kurulan büyük ticaret kolonilerinin merkezi olan Karum, bu bölgede yer alıyor. Böylelikle Kültepe, dünyadaki ilk organize ticaret merkezi olarak da biliniyo. Yine bu bölgedeki çalışmalardan elde edilen mektuplar, mühür ve anlaşma metinleri de bulunuyor.

Bu tabletler, Anadolu’da bulunan ilk yazılı tabletler olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda 2015 senesinde Unesco Dünya Belliği listesi içerisine girmeyi hak kazanıyor. Kültepe’nin bulunuş tarihi ise 1871’li senelere uzanıyor. Bu bölgeden çıkartılan eserler ise Kayseri Arkeoloji Müzesi içerisinde ziyaretçilerin karşısına çıkartılıyor.

Yolunuz bu şehre düştüğünde dünya tarihinin bir mirası olarak da değerlendirilen Kültepe’yi ve de Kayseri Arkeoloji Müzesini ziyaret rotanız içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Kayseri Kalesi ve Surları: Kayseri şehir merkezinde bulunan Kayseri Kalesi, 3. yüzyılda Roma Dönemi içerisinde inşa ediliyor. İnşanın ardından yaklaşık 3 yüzyıl geçtikten sonra 6. yüzyılda ise bölgede Bizans’ın hakim olduğu dönemde ise daraltılıyor. Kale ve surların günümüzdeki şekli ise Selçuklular Dönemi içerisinde veriliyor.

İlerleyen dönemlerde Karamanoğulları ve Osmanlı Devleti tarafından onarımlar yaptırılan kale iç kale ve dış kale olmak üzeri iki bölümden meydana geliyor. Kayseri’de gezilecek yerler listesi içerisinde bulunan ve şehir merkezinde yer alması sebebi ile ulaşım kolaylığına sahip olan bu mekanı görmek isteyebilirsiniz.

Kayseri Mesire Yerleri: Kayseri’de gezilecek doğal yerler içerisinde karşımıza pek çok mesire alanı çıkıyor. Beştepeler Parkı, bu bağlamda ziyaret rotanız içerisine eklemediğimiz ilk mesire alanı. Park, yüksek bir konumda yer aldığı için keyifli bir Kayseri manzarasına da sahip.

Uzun ve görkemli ağaçlar eşliğinde sevdikleriniz ve aileniz ile birlikte enfes bir gün geçirmek için bu mekanı tercih edebilirsiniz. Mekanda doğa yürüyüşlerinin yanı sıra piknik alanları da gününüzü renklendirmek için sizleri bekliyor.

Kayseri gezilecek yerler listesi içerisinde sahip oldukları doğal ve yeşil alanlar ile öne çıkan daha fazla mekan olduğunu da sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kınanardı Kenti Ormanı, Ali Dağ Piknik Alanı, Mimar Sinan Parkı, Gültepe Parkı şehrin uğrak yeşil alanları olarak biliniyor.

Hem şehir halkı hem de turistler tarafından tercih edilen bu mekanları sizler de gezi rotanız içerisinde değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelaleleri: Kapuzbaşı Şelaleleri, iki tanesi küçük olan toplamda 7 adet şelaleden oluşuyor. Her bir şelalesi yaklaşık 40 ile 60 metre yüksekten dökülen bu şelaleler Kayseri turistik yerler listesinde ayrı bir güzelliğe sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Her bir şelale neredeyse bir dereyi besleyecek güce sahip olmakla birlikte en yüksekten dökülen şelale de dünyadaki en yüksek ikinci şelale olarak biliniyor. Yüksek ve etkileyici bir görüntüye sahip olan bu şelalelere ulaşmak için ise yaklaşık 1. 5 saatlik bir yolculuk gerekiyor.

Hem yöre halkı hem de doğa tutkunu turistler tarafından sıklıkla tercih edilen bu mekan, Aladağlar trekking parkuru içerisindeki en güzel dinlenme noktalarından bir tanesi olarak da biliniyor. Aladağlar Milli Parkı içerisinde bulunan bu doğal güzelliğe sahip mekanı gezi rotanız içerisine eklemek isteyebilirsiniz.

Yemyeşil doğanın ve akan suyun güzelliğini doyasıya çıkartmanız için bölgeyi özellikle yaz aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Sultan Sazlığı (Kuş Cenneti): Kayseri’de gezilecek doğal yerler içerisinde karşımıza çıkan Sultan Sazlığı, Kayseri il merkezine yaklaşık 70 kilometrelik bir mesafede bulunuyor. Sultan Sazlığı içerisindeki 300’e yakın kuş türü ve de 400 civarında bitki türü ile bölgedeki diğer yeşil alanlardan kendisini ayırılıyor.

Sazlıkta bulunan kuş türleri arasında flamingo, turna gibi kuşlar yer alıyor. Bu kuşlar yılın belli zamanlarında Sultan Sazlığı’nı dinlenmek, yavrulamak gibi amaçlarla ziyaret ediyorlar. Sultan Sazlığı bu sebeple, Kuş Cenneti olarak da anılıyor. Bununla birlikte bölgenin büyük bir kısmı, isminden de anlaşılabileceği sazlarla kaplı.

Sahip olduğu kuş türleri ve de bitki çeşitleri ile kuş gözlemcileri ve doğa tutkunları tarafından sıklıkla ziyaret edilen Sultan Sazlığı’nı sizler de gezilecek yerler rotanız içerisine ekleyebilirsiniz. Mekanı ziyaret etmeniz halinde sazlıkların arasında kayıkla gezi yapabilir; arka fondaki yeşil, mavi ve de sarının her tonunu keyifle hafızalarınıza kazıyabilirsiniz.

Sultan Hanı: Kayseri gezilecek yerler listemiz içerisinde bulunan tarihi değere sahip mekanlardan bir tanesi ile karşınızdayız. Kayseri- Sivas yolu üzerinde bulunan Sultan Hanı, Kayseri’ye ortalama 47 kilometrelik bir uzaklıkta yer alıyor. 13. yüzyıl içerisinde 1230’lu yıllarda Anadolu Selçuklu hükümdarlarından Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettiriliyor.

Selçuklu mimarisine ait en güzel örneklerinden olan han, ortasındaki etkileyici bir görüntüye sahip olan Köşk Mescit ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Han genelinde Selçuklu mimarisine ait izler varken mescit üzerinde ise Orta Asya mimarisine ait izlere rastlanıyor.

Özellikle ağzı açık ejder figürleri, Orta Asya mimarisinin en önemli işaretlerinden bir tanesi olarak karşılanıyor. Figür olarak ejderin tercih edilmesinin ardında ise ejderlerin hanı kötülüklerden koruyacağına dair olan inanç olarak karşımıza çıkıyor. Kayseri’de gezilecek doğal yerler ve tarihi mekanlar listesi say say bitmeyecek bir bolluğa sahip.

Sizler için hazırladığımız bu listeden de yararlanarak kendi Kayseri gezi rotanızı oluşturabilirsiniz. Sizlere keyifli ve tarih dolu bir Kayseri seyahati diliyoruz.

Kayseri Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kayseri için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Kayseri için gezilecek ücretsiz yerler : Kayseri Erkilet Havalimanı, Kayseri konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kayseri için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Kayseri için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Kayseri Erkilet Havalimanı, Kayseri konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kayseri için gezilecek yerler nelerdir?
Kayseri için gezilecek yerler : Kayseri Erkilet Havalimanı, Kayseri konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.