Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Karşıyaka Gezilecek Yerler

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Karşıyaka Tarihi Mekanlar

Ege tarihinin en önemli isimlerinden olan Homeros burada doğmuş, tüm deirlere ışık tutan Homeros ve İlyada Destanı bu topraklarda yazılmıştır.

Eski ismi Kordelia olan Karşıyaka ormanları, yemyeşil bahçeleri ile bir mesire ve eğlence yeri olarak gelişmiştir. 18. yüzyılın sonuna kadar bu bölgeden gelip geçmiş olan birçok seyyah Karşıyaka'dan çok güzel anlatımlarla bahsetmiştir.

1984 yılında ilk belediyenin kurulduğu Karşıyaka'da gezip görülecek birçok yer vardır.

Karşıyaka'nın tarihi yalıları İzmir Körfezi'ni inciler gibi süsler. Deniz kenarındaki yürüyüş parkurları gecenin geç saatlerine kadar doludur. Yalı Caddesi'nde iskele karşısında bulunan öğretmenler lokali ise Atatürk'ün şerefine verilen bir baloda dans ettiği bir mekân olarak biliniyor.

Atatürk'ün anılarını taşıyan bir başka ev ise Uşkalıgil Konağı. Latife Hanım ile evlendikten sonra Atatürk'ün yerleştiği bu evin bahçesindeki çam ağaçları ise Atatürk'ün ve Latife Hanım'ın diktikleri günden bu güne göğe doğru uzanıyor.

Karşıyaka'da gezerken yakın tarihimize dair önemli izler bulabilir, deniz kenarında gezerken yalıların çevresindeki yollarda, İzmir Körfezi'nin esintisiyle gönlünüzü rahatlatabilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın