İzmir Merkez bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

İzmir Merkez Gezilecek Yerler

İzmir Merkez'de özellikle Kordon boyunca gezip görebileceğiniz pek çok mekan ve tarihi eser mevcuttur.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
İzmir Merkez Gezilecek Yerler

Toplam 5 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

İzmir Merkez Tarihi Mekanlar

İzmir Merkez'de özellikle Kordon boyunca gezip görebileceğiniz pek çok mekan ve tarihi eser mevcuttur.
İzmir Saat Kulesi: İzmir'in merkezinde bulunan oldukça ünlü bir tarihi saat kulesidir. Şehrin simgesi olan İzmir Saat Kulesi 81 metrekare taban üzerine sekizgen şekilde ve dört basamaklı haç biçimde mermer bir platform üzerine yapılmıştır ve gerçekten çok zarif bir tarihi eserdir. İzmir Saat Kulesi 4 katlıdır ve 25 metre uzunluğundadır.

İzmir Cumhuriyet Meydanı: İzmir Merkez'de, Konak Meydanı ve Gündoğdu Meydanı ile beraber en önemli meydanlarından biridir. Bu güzel ve deniz kenarındaki meydanda Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!" komutunu simgeleyen bir de anıtı bulunmaktadır. Pasaport İskelesi de bu meydanın hemen yanındadır.

Pasaport İskelesi: Osmanlı ve Selçuk mimarlığından esinlenilerek yapılan iskele, İzmir Limanı'nın sadece bir bölümünü oluşturmaktadır. İzmir'in önemli sembollerinden birisidir. 1952 yılında bu iskelenin yetersiz kalması nedeniyle Alsancak Limanı inşa edilmiştir. Fakat Pasaport İskelesi körfez ulaşımında hala aktif rol oynamaktadır.

İzmir Kordon: Şarkılara, şiirlere konu olan İzmir'in ünlü Kordon'u, günün her saatinde capcanlı, cıvıl cıvıl bir mekandır. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği rekreasyon çalışmasıyla yürürlüğe koyduğu “'Kordon Yönetmeliği" ile İzmir'in en önemli prestij alanı haline geldi. İzmir Kordon temizlenme çalışmaları ile birlikte artık daha da güzel oldu.

Asansör Kulesi: Nesim Levi Bayraklıoğlu isimli bir Musevi tarafından yaptırılıp kente armağan edilen Asansör Kulesi kentin Musevi kültürünü yansıtıyor. 1907 yılında yaptırılan asansör aynı zamanda 40 metre yüksekliğindeki Halil Rıfat Paşa caddesine çıkmak için de kullanılmaktadır.

İzmir Kültürpark: 1936 yılında kurulan İzmir Kültürpark kent merkezinde yer alır ve İzmir fuar alanı olarak kullanılır. Yeşil alanları, hayvanat bahçesi, kültürel ve sanatsal etkinlikleri ve çay bahçeleri ile İzmirlilerin en önemli uğrak yerlerinden birisidir. Genellikle adı İzmir Enternasyonal Fuarı ile anılsa da her sene kitaptan süs bitkilerine, giyimden sanayi ürünlerine kadar çeşitli fuarlara ev sahipliği yapmaktadır ve Türkiye'nin en büyük fuarıdır. İzmir Enternasyonal Fuarı sürekli kendini yenileyerek geleneksel yapısını korumuştur. İçerisinde 14 kapalı sergi salonu, 4 konferans salonu mevcuttur.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın