Hatay St. Simon Manastırı, Samandağ

Hatay St. Simon Manastırı

  • Hatay / Samandağ

Hatay St. Simon Manastırı

Hatay'ın Aknehir beldesi sınırları içerisinde, 479 metre yüksekliğindeki bir tepeye kurulmuş olan Hatay St. Simon Manastırı, Antakya-Samandağ yolu ile Asi Nehri arasında bir dağ üzerinde bulunuyor. Değirmenbaşı beldesinden ayrılan yoldan ulaşabileceğiniz manastır, M.S. 6. yüzyılda inşa edilmiş. Hatay St. Simon Manastırı, Antakyalı St. Simon'un, "bir sütun üzerinde 40 yıl yaşadığı yer" olarak ün yapmış.

Kısmen kayalar üzerine oyulmuş ve kesme taşlardan inşa edilmiş olan manastır, 132 x 160 metre ebatlarında dikdörtgen biçimli bir alan üzerinde yer alıyor. Birbirine paralel iki duvarla çevrili olan St. Simon Manastırı'nın üç yönden girişi var ve iki girişi hala daha duruyor. Manastırın doğu-batı ekseni ise bir haç biçiminde. Bu alanda St. Simon'un sütunu, merkezi sekizgen avlu çevresinde düzenlenmiş çeşitli manastır yapıları ve üç kilisenin kalıntıları yer alıyor. St. Simon'un sütununun 4 metrelik kaide bölümü günümüze ulaşmayı başarabilmiş. Sütunun gerçek yüksekliğinin ise 9,5 metre veya 12,5 metre olduğu tahmin ediliyor.

Üç kiliseden başka, misafirhane, mutfak, kiler odaları ve sarnıçların yer aldığı manastır, en yakın su kaynağına 2,5 km uzaklıkta bulunuyor. Bu da sarnıçların varlığını açıklıyor. Su ihtiyacı, yağmur sularının biriktiği sarnıçlarla karşılanıyormuş anlaşılan.

Günümüzde valilik tarafından restore edilen St. Simon Manastırı'nı, Hatay'a yolunuz düştüğünde mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Tabela yok
1

-

Yönlendirme tabelası olmadığı için maalesef yolu bulamadık ve ziyaret edemedik.

2
Büyüleyici
10

-

Samandağ güzellikleriyle yine herkesi büyülüyor.