Antakya bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Antakya Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Bir masalın içinde geziniyormuş gibi hissedeceğiniz Antakya, UNESCO tarafından barış kenti olarak seçilmiştir. Tarihini günümüze kadar taşıyan ve Lübnan Dağları'ndan doğup Akdeniz'e dökülen Nil Nehri'nin güzelliğini görebileceğiniz yerdir burası.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Antakya Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 15 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

St. Pierre Kilisesi

"Kapıdan döndüm"

"Hüsrana uğradık"

6.0

Misafir yorumu

6 yorum

Beşikli Mağara

"Harika"

"Beşikli Mağara"

10

Misafir yorumu

3 yorum

Hatay Uzun Çarşı

"Hayatımda bu kadar eğlenmemiştim"

"Hatay Uzun Çarşı"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Antakya Mozaik Müzesi

"Sergilenenler yetersiz kalıyor"

"Güzel"

8.0

Misafir yorumu

2 yorum

Musa Ağacı

"musa agaci"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Habibi Neccar Camii

"Habibi Neccar Camii"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Samandağ Sahili

"Görselleri harika"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Aziz Simeon Manastırı

"aziz-simeon-manastiri"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Antakya Tarihi Mekanlar

Bir masalın içinde geziniyormuş gibi hissedeceğiniz Antakya, UNESCO tarafından barış kenti olarak seçilmiştir. Tarihini günümüze kadar taşıyan ve Lübnan Dağları'ndan doğup Akdeniz'e dökülen Nil Nehri'nin güzelliğini görebileceğiniz yerdir burası.
Hoşgörünün beşiği olan Antakya, yüzyıllardır birçok medeniyete kucak açmış, ev sahipliği yapmıştır. Mis gibi kekik kokan dağları, limon ve portakal ağaçlarının zeytin ve asmalarla yarıştığı bereketli toprakları, cami, kilise ve havranın yan yana olduğu sokakları, her karış toprağından fışkıran defne ağaçları, nefes kesen güzellikteki Asi Nehri ve müptelası olacağınız zengin mutfak kültürü ile mıknatıs gibi çeker sizi bu coğrafya. Bir masalın içinde geziniyormuşsunuz gibi hissedeceğiniz Antakya, UNESCO tarafından barış kenti olarak seçilmiştir. Tarihini günümüze kadar taşıyan ve Lübnan Dağları'ndan doğup Akdeniz'e dökülen Nil Nehri'nin güzelliğini görebileceğiniz yerdir burası. Hafızanıza kazınacak, derin izler bırakacak büyülü bir yer.

Müzeler ve Kiliseler: Hatay – Antakya'da yüzyıllara meydan okuyan ve ünü bölge sınırları aşan müzeler, kiliseler vardır ve yıl boyu turistler yoğun ilgi gösterir buralara. Hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmeyen St. Pierre Kilisesi, dünyanın en önemli üç mozaik müzesinden biri olan Antakya Mozaik Müzesi gezi listenize eklemeniz gereken yerlerin başında gelir.

Doğal Güzellikler: Her köşesi buram buram tarih kokan Antakya tarihi değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de dikkat çeker. Uzunluğu ise 16 kilometre olan Samandağ Sahili, Antik dönemde Orontes olarak adlandırılan ve büyüleyen bir güzelliğe sahip olan Asi Nehri, 3 bin yıldır ayakta durduğu düşünülen Musa Ağacı Antakya'nın güzelliğine güzellik, rengine renk katan güzelliklerden bazılarıdır.

Hatay Uzun Çarşı: Zengin mutfak kültürü ile dikkat çeken Hatay'da, yemeklerde kullanılan baharatlardan temin etmek, yöreye özgü eşya ve tatlardan satın almak istiyorsanız Hatay Uzun Çarşı'yı ziyaret etmelisiniz. Renklerin büyüsündeki çarşıda; aktarları, baharatçıları, el işçiliği olan hediyelik eşyaları kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunların dışında ışıltılı neonlarla süslenmiş kuyumcularda yerini almıştır bu şirin çarşıda. Her meslek grubu farklı sokak aralarında toplanmış olsa da Hatay Uzun Çarşı'yı gezdikten sonra hepsinin uyum içinde olduğunu fark edeceksiniz.

Diğer Görülmesi Gereken Yerler: Antakya'da o kadar çok gezilecek, görülecek yer vardır ki, hangisinden başlayacağınıza karar vermekte zorlanırsınız. Beşikli Mağara, Habibi Neccar Camii, Aziz Simeon Manastırı, Daphne, Aslantaş'da dünyanın en güzel örneklerinden olan bir Hitit Şehri ve Adana yolu üzerinde yer alan Anavarza görülmelidir.

,

17 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
17
Görselleri harika
10

-

Henüz gitmedim ama görselleri harika. İnşallah bu yaz orda olurum bu güzel yerleri yakından görürüm kimbilir belki de oraya yerleşirim. Sanki hayalimdeki yer orası öyle hissediyorum. Şimdiye kadar hislerimde hiç yanılmadım.

17
Kapıdan döndüm
10

-

20 TL kişi başı. Boş yani boşuna para vermiş olursunuz. Arkadaşlar şahsen ben kapıdan direkt döndüm.

17
Hüsrana uğradık
2

-

Sakın içeri girmeyin. Gerçekten girmeyin. Kişi başı 15 TL verdik. Hüsrana uğradık. Parayı ödeyip biletleri alınca küçük bir avlu sizi karşılıyor. İçeride küçük bir alan var. Restorasyon, vs. yapılmamış. Sanki parayı yerden topluyoruz. Kapıdaki güvenlikler ve danışmadan o kadar çalışanı görünce matah bir şey sandık. Yanıldık!

17
Sergilenenler yetersiz kalıyor
8

-

Girişteki hilkat garibesi tarihi su değirmenini temsil ediyormuş. Çirkin bir metal yığınından başka bir şey değil. Türkiye'nin en zengin tarihi olan bir yer için sergilenenler yetersiz kalıyor.

17
Çok para alıyorlar
2

-

Sakın girmeyin hiçbir şey yoktu, bir de bir sürü para alıyorlar.

17
Kayda değer bir şey yok
2

-

Gitmeyin derim, kayda değer hiçbir şey yok 10 lirayı boşa verirsiniz aman ha sonra pişman olursunuz.

17
Özel bir yapı
10

-

Görülmesi gereken özel bir yapı.

17
Harika
10

-

Bayıldım, harika.

17
Hayatımda bu kadar eğlenmemiştim
10

-

Hatay'a gittiğimde çok gezdim. Meğer gezdiklerim yerler daha on da biri imiş. ;-) Hayatımda bu kadar eğlenmemiştim. Hatay seni seviyorum.

17
Güzel

-

Güzel.

17
musa agaci
10

-

Harika.

17
st pierre kilisesi
10

-

Ben de gezdim, bence çok güzel. Herkesin gezip, görmesini isterim. Zaten bana çok yakın.

17
aziz-simeon-manastiri
10

-

Yer yanlış tarif edilmiş. Samandağ yolu üzeri, Narlıca'da Amanoslar'ın zirvesinde.

17
Hatay Uzun Çarşı
10

-

Bundan 4-5 sene önce oğlumun askerlik yapması nedeni ie çarşıda ayyakabı satan bir kişi yanında çalışan Mustafa ve Murat kardeşlerden Murat burada bize künefe ikram etmişti, çok beğendik, dönüşte yanımızda 1 kg künefe götürmüştük, her zaman bu künefeyi aradık.

17
Habibi Neccar Camii
10

-

Çok güzel bi yer.

17
Beşikli Mağara
10

-

Çok teşekkürler.

17
Beşikli Mağara
10

-

Çok güzel yerler.