Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi

+ 7 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hakkında

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Akdeniz'in doğu ucundaki incisi Hatay'da 1992 yılından beri üniversite öğrencilerine hizmet veriyor. Eşsiz bir kültür ve tarihe sahip olan bu şehirde eğitim hayatını sürdüren ve devlet üniversitesi olan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, yükseköğrenimini burada yapmak isteyen onlarca öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

1992 yılında 7 fakülte, 2 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ve 12 birim ile eğitim hayatına başlayan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, 2010 yılı itibari ile 13 fakülte, 4 enstitü, 3 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 1 konservatuar, 1 araştırma hastanesi ve 23 uygulama merkezi ile eğitim vermeye devam ediyor.

26 binin üzerinde öğrencisi bulunan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde yaklaşık 934 akademik personel, istedikleri bölümde uzmanlaşmak isteyen öğrencilere bu okuldaki eğitim öğretim hayatları boyunca destek oluyor. Her yıl onlarca öğrenciyi mezun eden Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi; çalışkan, idealist ve geleceğe faydalı bireyler yetiştiriyor.

Hatay ve çevre ilçelerden öğrencilerin sıkça tercih ettiği Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Türkiye'nin dört bir yanından gelen öğrencilere de kapılarını açarak onlara hem okulu hem de şehri tanıma fırsatı yaratıyor.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Nerede?

Akdeniz'in en güzel şehirlerinden biri olan Hatay'da bulunan Mustafa Kemal Üniversitesi, şehir merkezine oldukça yakın bir lokasyonda yer alıyor. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi konumu; şehir merkezine 18 km, Hatay Havalimanı'na 10 km mesafede bulunuyor.

Öğrencilerin okula kolaylıkla ulaşabileceği bir alanda konumlanan üniversiteye özel araçlar ve çeşitli toplu taşıma servis araçları ile ulaşım sağlanabiliyor.

Öğrencilerin hem derslerine adapte olabilmesi hem de ders dışı aktivitelerde şehirden çok da uzaklaşmamaları için fazla uzakta olmayan üniversite bu özelliği ile öğrencilerin hayatlarını kolay idame ettirmelerine yardımcı oluyor.

Öğrencilerin özellikle akademik ders yılı içinde oldukça fazla zaman geçirdikleri üniversite kampüsü, yeşillikleri ve sosyal alanları ile öğrenciler için ilgi çekici bir merkez halini alıyor.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fakülteleri

Kurulduğu günden bu yana öğrencilerinin araştırmacı ve yenilikçi bir yapıyla eğitim almalarını amaçlayan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, her yıl onlarca öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Kurulduğu günden itibaren devamlı büyüyen üniversitede günümüzde toplamda 13 fakülte bulunuyor. Alanında uzman bireyler yetiştirmeyi amaçlayan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi fakülteleri arasında;.

 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Veteriner Fakültesi
 • Ziraat Fakültesi yer alıyor.

Ayrıca Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi bünyesinde; yüksekokul, meslek yüksekokulu, enstitü, konservatuar ve araştırma hastanesi gibi eğitim alanlarını da bulunduruyor.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Bölümleri

Mustafa Kemal Üniversitesi bölümleri konusunda da öğrencilerine oldukça iddialı bir eğitim hayatı sunuyor. Oldukça kaliteli eğitim veren fakültelerin çeşitli bölümlerinde eğitim alan öğrenciler bu üniversiteden başarılı birer birey olarak ayrılıyor.

Doktorluktan hemşireliğe, mimarlıktan ses sanatçılığına, öğretmenlikten gazeteciliğe, veterinerlikten diş hekimliğine kadar daha birçok bölüme sahip olan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, her geçen gün kendisini ve öğrencilerini daha iyiye taşımak için çalışıyor.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İmkanları

Oldukça geniş bir yerleşkede yemyeşil alanlar yaratılarak konumlandırılan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi imkanları ile de öğrencileri için cazibe merkezi durumunda yer alıyor. Bu şehre okumaya gelen öğrencilerin yararlanacağı üniversite imkanlarından söz etmek gerekirse;.

 • Üniversitenin şehir merkezine yakın oluşu hem okulu hem de şehri yakından tanıma fırsatı yaratıyor. Kültürü, yemekleri ve misafirperverliği ile iyi bir ev sahibi olan Hatay, cafe ve eğlence merkezleri ile öğrencilere sosyalleşebilecekleri alanlar sunuyor.
 • Tıp Fakültesi öğrencileri aldıkları eğitimi buradaki eğitim ve araştırma hastanelerinde pratikte de deneyimleme fırsatına sahip oluyor. Ayrıca üniversite öğrencileri bu hastanede muayene olabiliyor.
 • Üniversite bünyesindeki öğrenci toplulukları planladıkları aktivite, etkinlik ve gösteriler ile öğrencilerin okul hayatına daha kolay uyum sağlamasına destek oluyor.
 • Üniversite, sahip olduğu araştırma merkezleri ile öğrencilerin ihtiyacı olan her alanda kendilerini geliştirmesine ve yeni projeler üretebilmelerine olanak yaratıyor.
 • Çeşitli değişim programları ile öğrencilerin farklı şehirler ve farklı ülkeler görerek buralarda dönemsel olarak eğitim almalarına yardımcı oluyor.
 • Üniversite kampüsündeki yeşillik alanlar ve cafeler öğrencilerin ders dışı sosyalleşmesine alan yaratıyor.
 • Üniversite yemekhanesinde çıkan sağlıklı yemekler ile öğrenciler, ev yemeği lezzetindeki yemeklerden faydalanabiliyor.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi hakkında daha fazla bilgi almak için Hatay'ı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Hatay'a yapacağınız bu küçük gezide konaklama ihtiyaçlarınızı karşılamak için ise Hatay otelleri listesine göz atabilir ve buradan size uygun olan tesis için rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?