Hasan Paşa Hanı

  • Diyarbakır

Hasan Paşa Hanı

Diyarbakır'da yer alan ve tarihi 1572 – 1575 yıllarına kadar uzanan Hasan Paşa Hanı, burada yer alan kitabeye göre ilin Osmanlılar tarafından alınması üzerine o dönemde vali olan Sokullu Mehmet Paşa'nın oğlu Vezirzade Hasan Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Diyarbakır'ın merkez ilçelerinden biri olan Sur'da yer alan han, tarih boyunca geçirdiği restorasyonlardan sonra bugün hala tarihi havasını korumaya devam etmektedir. Hasan Paşa Hanı'n restorasyonu için hem dokusuyla uyumlu hem de sağlam bir yapıya sahip olan Horasan harcı kullanılmıştır. Hanın tam ortasında geniş bir avlu yer almakta olup, zamanında kervanların hayvanlarını barındıracakları bodrum katındaki ahır dahil olmak üzere, üç katlı dikdörtgen planlıdır. Hanın üst katında odalar yer almaktadır.

Bugün hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken Hasan Paşa Hanı'da bugün kahvaltıcılar, restoranlar ve çeşitli süs ya da antika eşyaların satıldığı tarihi dükkanlar yer almaktadır. İlde bulunduğunuz süre boyunca Hasan Paşa Hanı'n yanı sıra Deliller Hanı, Sülüklü Han gibi tarihi mekanları da seyahat planınıza dahil edebilir, buralarda bölgenin yöresel lezzetlerini deneme şansı bulabilirsiniz.

3 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
3
Stant olmamış
3

-

Diyarbakır Hasanpaşa Hanı'na bugün gelmişken bir yorgunluk kahvesi içelim dedik ve kahvemiz geldi. Her şey çok güzeldi ama hanın ortasına yakışmayan standı gördük. Olmaması gereken stanttı bu. Tüm güzelliği öldürmüşler ya da birileri yandaşına hediye etmişti. Yazık çok yazık.

3
Diyarbakır’ın güzel yerlerinden biri
10

-

Gerçekten Diyarbakır'ın güzel yerlerinden biri. Tavsiye ederim.

3
Müthiş
10

-

Müthiş bir yer.