Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Diyarbakır Yapılacak Şeyler ve Görülecek Yerler:

Diyarbakır civarında yapılacak 0 aktivite.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Diyarbakır Yapılacak Şeyler ve Görülecek Yerler

Doğunun en gelişmiş şehirlerinden biri olan Diyarbakır, binlerce yıllık tarihi ve mistik atmosferi ile gezginlerin sıklıkla uğradığı duraklardan biridir.

Yaklaşık 9 bin yıllık geçmişe sahip olan Diyarbakır, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yüzyıllara meydan okuyan tarihi değerleri, çarpıcı doğal güzellikleri, zengin mutfak kültürü, Anadolu misafirperverliğini yansıtan hoşsohbet insanları, el emeği, göz nuru yapılan yerel takıları, şehrin simgelerinden olan Dicle Nehri ve ünü bölge sınırlarını aşan karpuzu ile hafızanıza kazınacak bir tatil yaşatacak size Diyarbakır. Doğunun en gelişmiş şehirlerinden biri olan Diyarbakır, binlerce yıllık tarihi ve mistik atmosferi ile gezginlerin sıklıkla uğradığı duraklardan biridir. Şehrin huzurlu konaklama seçenekleri için uygun Diyarbakır otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Tarihi Yerler Gezisi:9 bin yıllık geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır, o medeniyetlerden kalan yüzlerce tarihi esere ev sahipliği yapar. Sizde geçmişe kısa bir yolculuk yapmak istiyorsanız yüzyıllara meydan okuyan bu eserleri mutlaka görmelisiniz. Diyarbakır Surları, Birkleyn Mağaraları, Ziya Gökalp Müzesi, Mesudiye Medresesi, Sülüklü Han, Hz. Süleyman Camii, Ahmed Arif Müzesi, Nasuh Paşa Camii, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Mar Petyun Keldani Kilisesi, Gazi Köşkü, Sipahiler Çarşısı ve Asur Kalesi Diyarbakır’da görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

Bedesten ve Çarşı Gezisi: Diyarbakır’a kadar gelmişken bu şehre anlam katan bedesten ve çarşılara mutlaka uğramalısınız. Uzun yıllar Doğunun ticaret merkezlerinden biri olan Diyarbakır, bu özelliğini maden işleri ve ünlü dokumalarına borçludur. Dokusu ve mimarisi ile dikkat çeken Sipahiler Çarşısı’nda bulunan, günümüzde de hala işlevini sürdüren Buğday Pazarı, ortada geniş bir avlu, arkalarında oda ve depoların yer aldığı güzel bir örnektir. Sevdikleriniz ve kendiniz içi alışveriş yapmak istiyorsanız; yerel takılardan, el dokuması halı ve kilimlerden satın alabilirsiniz.

Diyarbakır Evleri: İlginç ve hayran bırakan bir mimariye sahip olan Diyarbakır Evlerini görmeli, bol bol fotoğraflarını çekmelisiniz. Evleri gezerken bu arada da Diyarbakır sokaklarını gezip, yöre halkıyla sohbet edip, bölgeyi daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Yöresel Tatları Keşfetme Molası: Et ve tahıl ağırlıklı yemeklerin ağırlıkta olduğu Diyarbakır mutfağında, birçok farklı tat deneyebilirsiniz. Ayrıca acı, ekşi ve baharatın yoğun olarak kullanıldığını da göreceksiniz. Kaburga, meyankökü şerbeti, ekşili dolma, cartlak kebabı, içli köfte ve ciğer kebabını mutlaka denemelisiniz. Ayrıca devasa boyuttaki karpuzun leziz tadını da unutamayacaksınız.

Sportif Olta Balıkçılığı: Özellikle son yıllarda baraj göllerinin de artmasıyla beraber sportif olta balıkçılığına merak salanların sayısı hızla arttı. Dicle Nehri, Deve Geçidi Barajı ve Karakaya Barajı olta balıkçılığına en uygun yerler arasında gelir.

Diyarbakır Alt Bölgeleri

Çermik OtelleriErgani OtelleriYenişehir Otelleri
Daha fazla gör