Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Tekne Turu
Festival

Gezgin Türü

Aileler için Uygun
Çocuklara Uygun
Çiftlere Uygun

Diyarbakır Aktiviteleri ve Yapılacak Şeyler

Diyarbakır civarında yapılacak 5 aktivite.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Diyarbakır Kültür Ve Karpuz Festivali
Festival
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Diyarbakır
Pedaldaşlar Spor Kulübü
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Diyarbakır
Hevsel Bahçeleri
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Diyarbakır
Diyarbakır Doğa Sporları
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Diyarbakır
Eğil Tekne Turu
Tekne Turu
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Diyarbakır

5 mekandan 5 tanesi gösteriliyor

Diyarbakır Aktiviteleri ve Yapılacak Şeyler

Tarihi ve medeniyeti ile dikkat çeken bir şehir olan Diyarbakır birçok tarihi güzelliği ile gezilip görülmesi gereken yerler arasında büyük bir öneme sahip bulunuyor. Diyarbakır gezilecek yerler zengin bir tarihe ve tarihi yapılara sahip olduğu için her sene çok sayıda turisti ağırlıyor.

Dört mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan şehir birçok kültüre ve dine ev sahipliği yapıyor. Sizlerde Diyarbakır’a gitmeye karar verdiyseniz Diyarbakır gezilecek yerler listesi hazırlamanız şehri gezerken sizin için çok faydalı olacak. Yazının devamını inceleyerek Diyarbakır görülecek yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uzun bir gezi planlıyorsanız Diyarbakır otelleri size uygun olacaktır.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan şehir en eski yerleşim yerleri arasında yerini alıyor. Tarihi çok eskilere dayanan Diyarbakır medeniyetler şehri olarak adını duyurmuş olmakta. Birçok tarihi mekân ve müzeye ev sahipliği yapan şehir her gün birçok kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Diyarbakır’da gezilecek görülecek yerler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz yazının devamına göz gezdirebilirsiniz.

  • On Gözlü Köprü: temellerinin İslamiyet öncesinde atıldığı bilinen köprüye Dicle Köprüsü de deniliyor. 172 metre uzunluğa sahip olan köprünün tarihinin çok eskilere dayandığı biliniyor. Bölgeye ait siyah taşlardan oluşan yapı ihtişamı ile günümüze kadar ulaşmış bulunuyor. Diyarbakır’a geçecek başka herhangi bir köprü olmadığından bu yapı aldığı zararlardan dolayı defalarca tekrardan inşa edildiği biliniyor. Diyarbakır sıcağından kaçıp Dicle Nehri’nin buz gibi soğuk suyunun kıyısında dinlenmek isterseniz bölgede hizmet veren birçok çay bahçesi bulunuyor. 
  • Gazi Köşkü: 15. yüzyıldan günümüze kadar ulaşan yapı Mustafa Kemal Atatürk’ün Kolordu Komutanı iken Diyarbakır’da konakladığı bu köşk 1937 tarihinde belediye tarafından satın alınarak Atatürk’e armağan edilmiş ve günümüzde hala müze olarak korunmaya devam edilen bu mekân her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.  Diyarbakır ev tipini yansıtan yapı Diyarbakır’da görülecek yerler arasında yerini alıyor. 
  • Ulu Camii: İslam dini için özel bir yere sahip olan cami görünümü ile her yıl binlerce kişinin ilgi odağı oluyor. Yapının mimarisinde yer alan kabartma ve yazıların eski dönemlere ait olduğu biliniyor. Avlusunda geniş bir şadırvan ve güneş saati bulunan yapı hala kullanılmaya devam ediliyor. Fotoğraf çekmek isteyenlerin uğrak mekânı olan yapı Diyarbakır’da gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken yerler arasında. 
  • Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi: ünlü şairin doğup büyüdüğü ev olan bu müze toplamda 14 adet odadan oluşuyor. Ortasında süs havuzunun bulunduğu yapı Diyarbakır evleri özelliğini taşıyor. Şairin doğduğu bu ev 4 mevsim kullanım için özel tasarlanmış odalardan oluşuyor.  Şairin adını yaşatmak amacı ile müzeye dönüştürülen evi gezerek hem şairi daha yakından tanıyabilirsiniz hem de tarihi hissedebilirsiniz.  
  • Meryem Ana Kilisesi: birçok medeniyete ve inanca ev sahipliği yapan bölgede yer alan yapının içerisinde birçok kitabe bulunuyor.  3. Yüzyılda yaptırıldığı düşünülen yapının diğer adı Mor Yakup Kilisesi olarak biliniyor. Birçok onarıma maruz kalan yapı günümüzde hala dokusu koruyor ve her yıl binlerce turist ağırlıyor. 

Diyarbakır’da Yapılacak Şeyler

Diyarbakır yapılacak şeyler arasında birçok aktivite bulunuyor. Diyarbakır’da yapılacak şeyler arasında ilk sırada yer alan tarihi mekânları gezerek birbirinden güzel fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz. Ayrıca bölgede yer alan dengbej evinde yöreye ait olan bu müzik türünü dinleyebilirsiniz. Bölgede yer alan esnaflardan küçük hediyeler alabilir veya bölgeye ait yöresel kıyafetlere bakabilirsiniz.

Ayrıca Diyarbakır ilçeleri arasında yer alan Eğil’e giderek bölgede bulunan Eğil barajında tekne turları ve jet ski gezileri yapabilirsiniz. Yörede bulunan birçok türbeyi dini amaçlı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bölgeye ait aksesuar ve gümüş takılara bakabilirsiniz. Diyarbakır Restoranları ve Yemek Yerleri sayfasından yeni mekanlar keşfedebilirsiniz.

Diyarbakır Aktiviteleri ve Yapılacak Şeyler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diyarbakır için ailelere uygun aktiviteler nelerdir?
Diyarbakır için ailelere uygun aktiviteler : Diyarbakır Doğa Sporları, Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır Kültür Ve Karpuz Festivali, Diyarbakır konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Diyarbakır için ücretsiz yapılacak aktiviteler nelerdir?
Diyarbakır için ücretsiz yapılacak aktiviteler : Diyarbakır Doğa Sporları, Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır Kültür Ve Karpuz Festivali, Diyarbakır konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Diyarbakır için kalabalık gruplara uygun aktiviteler nelerdir?
Diyarbakır için kalabalık gruplara uygun aktiviteler : Diyarbakır Doğa Sporları, Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır Kültür Ve Karpuz Festivali, Diyarbakır konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Diyarbakır için çiftlere uygun aktiviteler nelerdir?
Diyarbakır için çiftlere uygun aktiviteler : Diyarbakır Doğa Sporları, Diyarbakır Kültür Ve Karpuz Festivali, Pedaldaşlar Spor Kulübü, Diyarbakır konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Diyarbakır için aktiviteler nelerdir?
Diyarbakır için aktiviteler : Diyarbakır Doğa Sporları, Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır Kültür Ve Karpuz Festivali, Diyarbakır konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.