Gürlek Mağarası

  • İstanbul / Şile / Ağva

Gürlek Mağarası

İstanbul'un cennet köşesi Ağva'nın sahip olduğu doğal güzelliklerden biri Gürlek Mağarası. Muhteşem sarkıtları ve girişinde görülen manzara, gerçekten de insanı hayrete düşürecek cinsten.

1985 yılında, Hacıllı Köyü'nün öğretmeni Osman Yardımcı tarafından keşfedilen Gürlek Mağarası, İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden gelen arkeologlar tarafından inceleme altına alınmış. Yapılan incelemelere göre Gürlek Mağarası, ilk Hristiyanlık döneminde hapishane olarak kullanılıyormuş. 241 metre uzunluğa sahip olan mağaranın derinliklerinde kap-kacak ve kemikler bulunmuş. Ancak siz siz olun, Gürlek'in derinliklerine inmeye kalkmayın sakın. Zira bir hayli tehlikeli olduğuna dair uyarılarda bulunuluyor.

Yolunuz bir gün Ağva'ya düştüğünde, siz de Gürlek Mağarası'na kadar keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Yollar çok kötü
2

-

Yollar çok kötü, mağara yoluna araç girmiyor, 1,5 km yürümeniz gerekiyor. Hiç iyi bulmadım, aracı bakıma sokmak zorunda kaldım. Bence kesinlikle ve kesinlikle gitmeyin.