İstanbul Arkeoloji Müzesi

  • İstanbul / Fatih / Sultanahmet

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul'un Sultanahmet semtinde, Gülhane Parkı'ndan Topkapı Sarayı'na çıkan Osman Hamdi Bey yokuşunda yer alıyor İstanbul Arkeoloji Müzesi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olan İstanbul Arkeoloji Müzesi aslında çoğul isimle kullanılıyor. Bunun sebebi ise bünyesinde Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ayrı müzeyi barındırıyor olması.

Müzenin muhteşem denilebilecek bir bahçesi var. Tarihin arka sokaklarına yolculuk yapmak misali İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni gezmek.

İstanbul Arkeoloji Müzesi, dünyada müze binası olarak tasarlanan ve kullanılan ilk on müze arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Türkiye'de müze olarak düzenlenmiş olan ilk kurum olma özelliği taşıyor.

Müzenin içerisinde farklı uygarlıklara ait çeşitli eserler ve çarpıcı koleksiyonlar yer alıyor. Bununla birlikte binaların mimarisi ve bahçesi, tarihi dokunun ve doğanın uyumunu gözler önüne seriyor.

Eğer siz de geçmişin izini sürmekten ayrı bir keyif alanlardansınız, İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın