Fethiye Kelebekler Vadisi, Kelebekler Vadisi

Fethiye Kelebekler Vadisi

  • Fethiye / Kelebekler Vadisi

Fethiye Kelebekler Vadisi

Fethiye Kelebekler Vadisi, Türkiye'nin tarih ve turizm cenneti olarak nitelendirilen Muğla'nın, Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz sınırları içerisinde bulunan doğal bir cennettir. Ev sahipliği yaptığı endemik türler nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağdan biri olan Babadağ'ın eteklerinde yer alan Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995'de 1. derecede doğal sit ilanı edilerek her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır.

350 metreye ulaşan sarp kayalıkla çevrili olan vadi ismini, barındırdığı 80'den fazla kelebek türünden ve özellikle kaplan kelebeğinden almıştır. Kaynağı Faralya köyünde bulunan ve 50 metre yükseklikten dökülen şelale, Kelebekler Vadisi'nin ortasından geçen dere Akdeniz'le kavuşur.

Kelebekler Vadisi'ne ulaşım Ölüdeniz sahilinden kalkan teknelerle sağlanmaktadır. Faralya ya da Uzunyurt köyünden de bir patika ile Kelebekler Vadisi'ne varılmaktadır. Ancak ipli tırmanış rotaları ve değişken yüzeyi nedeniyle, mutlaka bir rehber eşliğinde yapılmalıdır.

Kamp ve doğa turizminin Türkiye ve dünyadaki en iyi adreslerinden biri olarak gösterilen Kelebekler Vadisi'nde, her yıl 1 Mart- 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veren işletmenin bilgisi dışında konaklamak mümkün değildir. Su ve elektrik enerjisi devlet tarafından değil, işletme tarafından konaklama yapanlara sağlanmaktadır. Bu sebeple Kelebekler Vadisi'ne günde 3 kere elektrik verilmektedir.

Sıcak su güneş panelleri aracılığıyla sağlanmaktadır. Kumsal veya toprak zemin üzerine kurulan çadırlarda, bungalovlarda veya teraslarda kalışın yanı sıra, işletme ziyaretçilere doğal ve ekolojik açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği; ortak kullanıma açık tuvalet ve duşlar sunmaktadır. Vadi'nin izole yapısı nedeniyle işletme, ziyaretçi ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli bütün düzenlemeleri yapmıştır ve konukların güvenliğinden sorumludur.

Ölüdeniz için keyifli bir planlama yapmak istiyorsanız Ölüdeniz otelleri adresini ve Ölüdeniz gezilecek yerler adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Doğası harika
9

-

Fethiye'de görülmesi gereken yerlerden biri. Deniz ve doğası harika. Su altı atmosferi çok güzel. Dalgıçlara tavsiye edilir.